Zriekate sa kávy kvôli vysokému tlaku? Robíte chybu, poznáme pravdu!

Káva a tlak

Najnovšie výskumy ukazujú s kávou a tlakom to môže byť celkom inak (Zdroj: GettyImages)

Ak trpíte nízkym krvným tlakom, zvýšiť vám ho môže šálka kávy. Slabosť, únavu a závraty totiž eliminuje kofeín, ktorý je v nej obsiahnutý. Nemusí to tak ale byť vždy. Niektorým ľuďom káva tlak, naopak, znižuje. Najnovšie výskumy dokonca ukázali, že pacienti s hypertenziou by si kávu odopierať nemali, a vychutnať by si mali až tri šálky denne.

Podľa štúdie publikovanej začiatkom tohto roka v časopise Nutrients je pitie troch alebo i viacerých šálok kávy každý deň spojené s nižším krvným tlakom. Obsah kofeínu v káve síce krvný tlak zvyšuje, avšak iné zložky môžu krvný tlak znížiť.

Aspoň dve za deň

Na výskume pracoval tím odborníkov u Univerzitnej nemocnice Sant´Orsola-Malpighi v talianskej Bologni. Zo záverov vyplynulo, že pravidelní konzumenti kávy mali výrazne nižšie hodnoty krvného tlaku v porovnaní s tými účastníkmi štúdie, ktorí kávu nepili. „V našej štúdii vykonanej na veľkej vzorke populácie sme zistili, že konzumenti troch alebo viacerých šálok denne majú nižší periférny a centrálny krvný tlak ukazovateľ tvrdnutia tepien alebo starnutia – v porovnaní s ľuďmi, ktorí kávu nepijú,“ uviedol autor štúdie Arrigo Francisco Giuseppe Cicero. Pozitívny trend je však podľa neho badateľný už od dvoch šálok kávy denne, už toto množstvo môže pomôcť udržať krvný tlak na nízkych hodnotách.

Viac než len kofeín

Ako vlastne káva krvný tlak ovplyvňuje? Nová štúdia nadviazala na predchádzajúce výskumy, zamerané na súvislosť medzi konzumáciou kávy a kardiovaskulárnym zdravím. No kým doterajšie štúdie sa orientovali predovšetkým na kofeín, odborníci si tentoraz posvietili na ďalšie zložky kávy. „Vieme, že kofeín môže zvýšiť krvný tlak, no nie je jedinou zložkou s aktívnou úlohou. A zdá sa, že iné bioaktívne zložky v káve vyvažujú tento účinok pozitívnym konečným výsledkom na úrovni krvného tlaku,“ uviedol Cicero.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Využite mletú kávu do poslednej kvapky: Tento skvelý kávový likér nebude mať konkurenciu!

V rámci svojej štúdie skúmal vplyv kávy a krvný tlak u 720 mužov a 783 žien zo severného Talianska. S tímom výskumníkov analyzoval údaje o návykoch pitia kávy samotných účastníkov, ako aj o hodnotách krvného tlaku a iných ukazovateľov kardiovaskulárneho zdravia.

Výsledky sú jasné: konzumenti kávy mali krvný tlak výrazne nižší ako tí, ktorí kávu nepijú. Odborníci sa domnievajú, že za zníženie tlaku sú zodpovedné antioxidanty. Antioxidačné látky obsiahnuté v káve (flavonoidy, ako je kvercetín, kyselina kávová a kyselina chlorogenová, ale aj triesloviny) by mohli pôsobiť protizápalovo na vnútornú stenu tepny a pôsobiť proti starnutiu ciev,“ vysvetlil Cicero.

Kávičkári vo výhode?

Okrem pozitívneho vplyvu na krvný tlak má podľa vedcov pitie kávy aj ďalšie prínosy pre zdravie. Spája sa napríklad s nižším rizikom vzniku cukrovky a lepším mentálnym zdravím. Vo všeobecnosti tak možno konštatovať, že pitie 2 až 3 šálok denne nám môže pomôcť prežiť dlhší a zdravší život. Znamená to, že ak ste predtým kávu nepili, mali by ste s tým začať? „Hoci sú nové zistenia sľubné, mali by sa interpretovať opatrne,“ upozorňuje Bibhu D. Mohanty, riaditeľ Neuro-kardiálneho programu na Univesrity of South Florida.

Štúdia má totiž určité obmedzenia. Nie je napríklad jasné, čo znamená jedna „šálka“, ako je definovaný jej objem. Tiež treba mať na pamäti, že pitie kávy je len jedným z faktorov zdravého životného štýlu. „Je veľmi pravdepodobné, že osoba, ktorá vypije 2 až 3 šálky, má aktívnejší životný štýl alebo náročnejšie pracovné povinnosti, a že táto úroveň aktivity – teda nie samotná káva – je hnacou silou pozitívnych účinkov na krvný tlak,“ uviedol Mohanty.

Aj samotný Cicero upozornil, že vo výskume sa jeho tím zameral len na špecifickú taliansku populáciu, výsledky tak nemožno zovšeobecňovať pre celý svet. V každom prípade, ak ste kávičkári, môžete sa tešiť z priaznivých účinkov, ktoré káva bude mať na váš krvný tlak. A ak bežne mávate vyšší tlak, nemusíte si svoj obľúbený nápoj odopierať z obavy, že by sa vaše kardiovaskulárne zdravie zhoršilo.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Využite mletú kávu do poslednej kvapky: Tento skvelý kávový likér nebude mať konkurenciu!

Na druhej strane, ak kávu nepijete, neznamená to, že by ste kvôli zníženiu krvného tlaku mali začať. Odborníci sa zhodujú, že v takom prípade postačí držať sa zdravého životného štýlu, teda zdravo sa stravovať a pravidelne sa hýbať . To je totiž najosvedčenejší recept na udržanie krvného tlaku v optimálnych hodnotách.

AKO SI SPRÁVNE MERAŤ TLAK?

Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame