Svrbenie, pálenie aj bolesť pri sexe: Ako spoznáte, že ide o vaginálnu suchosť?

Vaginálna suchosť

Vaginálna suchosť je nepríjemný intímny problém, ktorý trápi množstvo žien (Zdroj: GettyImages)

Vaginálna suchosť predstavuje intímny problém, s ktorým sa stretáva mnoho žien v rôznych obdobiach svojho života. V spoločnosti je často prehliadaný alebo považovaný za tabu. Je však dôležité o tejto téme hovoriť otvorene, aby sa mohlo pristúpiť k zvráteniu pocitov nepohodlia a k zlepšeniu kvality života.

V článku sa dočítate:

 1. Čo je to vaginálna suchosť
 2. Aké sú najčastejšie príčiny vaginálnej suchosti
 3. Aké sú symptómy vaginálnej suchosti
 4. O diagnostike vaginálnej suchosti
 5. Aké sú možnosti liečby vaginálnej suchosti
 6. O prevencii vaginálnej suchosti
 7. Kedy kontaktovať svojho lekára

Čo je vaginálna suchosť?

Vaginálna suchosť, alebo tiež vaginálna atrofia, je stav, pri ktorom vaginálne tkanivá strácajú vlhkosť, pružnosť a stávajú sa tenšími. Dôsledkom môže byť bolesť pri sedení, cvičení, močení, ale aj pocit nepohodlia až výraznejšie obmedzenie aktívneho sexuálneho života. Tento problém dokáže ženy potrápiť nielen dočasne, ale aj dlhodobo, pričom príčiny môžu byť rôzne.

Najčastejšie príčiny vaginálnej suchosti

Hormonálne zmeny

Za jednu z hlavných príčin vaginálnej suchosti je považovaná menopauza. V tomto období sa totiž ženské telo vyrovnáva so zníženou produkciou estrogénu, ktorý udržuje vagínu optimálne elastickú a lubrikovanú. Keď teda jeho hladiny klesnú, dochádza k vysušeniu, podráždeniu a zvýšenému riziku vzniku vaginálnej infekcie.

Nepravidelný menštruačný cyklus

Nepravidelnosť menštruačného cyklu nemusí väčšina žien vnímať úplne katastroficky. Je to však odraz nesprávnej hormonálnej hladiny. Preto, ak bojujete s nepravidelnou menštruáciou, je pravdepodobné, že často trpíte aj vaginálnou suchosťou.

Rôzne diagnózy či užívanie niektorých liekov

Ak ste pravidelným užívateľom niektorých liekov, ich vedľajším účinkom môže byť práve vaginálna suchosť. Ide prevažne o:

 • hormonálnu antikoncepciu
 • antihistaminiká – predovšetkým na liečbu svrbenia očí a výtoku z nosa. Tieto liečivá totiž za účelom redukcie alergických reakcií zabraňujú tvorbe telových sekrétov.
 • antidepresíva
 • lieky na krvný tlak

Rovnako môžete trpieť vaginálnou suchosťou, ak ste onkologickým pacientom a podstupujete chemoterapiu či ožarovanie.

Užívanie niektorých liekov môže byť príčinou vaginálnej suchosti. (Zdroj: Freepik/jcomp)

Suchosť môže spôsobiť aj tzv. Sjögrenov syndróm – chronické autoimunitné ochorene. Je preň charakteristická predovšetkým oslabená funkcia exokrinných žliaz, čiže znížená produkcia sĺz a slín. Je tiež známe, že týmto problémom trpia častejšie ženy s diabetom. Cukor je totiž ideálnym podporovateľom množenia kvasiniek spôsobujúcich infekcie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Strašiak menom menopauza: Odborníčka hovorí o dvoch extrémoch, aké sú riešenia?

Telesné zmeny či zhoršený psychický stav

Vaginálnu vlhkosť môže ovplyvniť aj tehotenstvo či dojčenie. Do tejto skupiny patria aj niektoré gynekologické zákroky, ako napríklad chirurgické odstránenie maternice (hysterektómia) či vaječníkov. Napokon, stres a úzkosť môže tiež negatívne ovplyvniť produkciu estrogénu, a tým aj zdravú vlhkosť vagíny.

Aké sú symptómy vaginálnej suchosti?

Svrbenie a pocit pálenia

Jedným z prvých príznakov vaginálnej suchosti je podráždenie. To ide ruka v ruke s nepríjemným svrbením a pálením v intímnych oblastiach. Pociťovať však môžete aj bodanie či zvýšenú citlivosť.

Bolesť a nepohodlie počas pohlavného styku

Nepríjemné a bolestivé pocity počas pohlavného styku znižujú sexuálnu túžbu a ženské libido. Z dôvodu nedostatku elasticity sa suchá vagína stáva pre pohlavný styk príliš úzka. Navyše sa ťažšie rozširuje, čo spôsobuje nepohodlie a zvýšenú bolesť. Pomôcť vám v tomto smere môžu vhodné lubrikanty, o ktorých sa zmienime nižšie. Nehanbite sa za ich používanie. Pohlavný styk bez ich použitia vám môže spôsobiť malé trhlinky, ktoré spôsobia ešte väčšiu bolesť a sú živnou pôdou pre vznik rôznych infekcií.

Vyššia náchylnosť na infekcie

So suchosťou úzko súvisí aj častejšie močenie. Suchá vagína je zároveň náchylnejšia na infekcie močových ciest či kvasinkové infekcie. Tie majú tendenciu sa opakovať, preto sa ich pravdepodobne len tak ľahko nezbavíte.

Diagnostika vaginálnej suchosti

Je dôležité, aby ste počas konzultácie so svojím lekárom boli otvorení problémom a nebáli sa klásť otázky. Nehanbite sa hovoriť o príznakoch, ktoré vás trápia a spomeňte akékoľvek lieky, ktoré pravidelne užívate. V rámci diagnostiky sa lekár zameriava na vyšetrenie vnútra vašej vagíny, konkrétne si všíma začervenanie, stenčenie tkanív. Zároveň ho môže zaujímať aj krvný obraz, ktorý mu ukáže, či nie je vaginálna suchosť spôsobená hladinou hormónov alebo zdravotným stavom.

Liečba vaginálnej suchosti

Hormonálna liečba a lokálne krémy s obsahom estrogénu

Aplikácia lokálnych krémov ako pomoc pri vaginálnej suchosti patrí medzi ženami vo všeobecnosti medzi najpopulárnejšie. Dámy im totiž dávajú prednosť pred konzumáciou estrogénových tabliet či hormonálnej substitučnej liečby, ktorá sa využíva na zmiernenie nepríjemných symptómov menopauzy. Krémy majú tú výhodu, že už v menších množstvách dokážu priamo podnietiť tvorbu estrogénu.

Spomínaná terapia sa považuje za bezpečnejšiu. To však neznamená, že tieto krémy nemôžu u niekoho spôsobiť určité vedľajšie účinky. Môže sa napríklad vyskytnúť nevoľnosť, vracanie, bolesti hlavy či prsníkov, zmeny v hmotnosti, vaginálny výtok alebo nepravidelná menštruácia.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Strašiak menom menopauza: Odborníčka hovorí o dvoch extrémoch, aké sú riešenia?
Užívanie akýchkoľvek prípravkov je vhodné prekonzultovať s lekárom. (Zdroj: Freepik/stefamerpik)

Vaginálne čapíky, lokálne lubrikanty a hydratačné gély

Úľavu od nepríjemných príznakov vaginálnej suchosti môžu priniesť vaginálne čapíky, ideálne s obsahom kyseliny hyalurónovej alebo kyseliny mliečnej. Nepohodlie počas pohlavného styku zase dokážu eliminovať rôzne lubrikačné gély či iné prípravky, ktoré zvyšujú vaginálnu vlhkosť. Ponuka je bohatá, stačí si len vybrať.

Lubrikanty na vodnej báze majú univerzálne použitie, môžu obsahovať kyselinu mliečnu a sú vhodné aj pre tehotné ženy. Gély na báze silikónových olejov zase poskytujú vďaka svojmu koncentrovanejšiemu zloženiu dlhodobejšiu lubrikáciu. Medzi užívateľmi sa tešia stále väčšej obľube, a to nielen preto, že poskytujú lepšie trenie počas styku, ale nie je nutná ani ich opakovaná aplikácia.

V ponuke nájdete dokonca aj špeciálne lubrikanty na podporu počatia, či také, ktoré pôsobia ako antikoncepcia. V prvom prípade sú to gély, ktoré najčastejšie obsahujú ionty vápnika a horčíka. Tie priaznivo vplývajú na životaschopnosť spermií a podporujú optimálne pH pre ich lepšiu pohyblivosť. Opakom sú tzv. spermicídne lubrikačné gély, ktoré síce prispievajú k zvlhčeniu vagíny, no obsahujú látky, ktoré čiastočne pôsobia ako dočasná antikoncepcia. Určite ich však nepovažujte za náhradu bežnej antikoncepcie, ktorej účinnosť je na omnoho vyššej úrovni.

Používate na zmiernenie vaginálnej suchosti lubrikačné gély?

Prírodná liečba

Vhodnou alternatívou pre ženy, ktoré sa obávajú nežiaducich účinkov hormonálnej liečby, sú prírodné produkty. Sú založené na čisto bylinných látkach, ktoré podporujú vaginálnu vlhkosť. Najčastejšie ide o extrakt z aloe vera, viacúčelový olivový skvalánový olej, rôzne prírodné esencie, bambucké či kakaové maslo. Kým prírodné botanické esencie dokážu rýchlo eliminovať suchosť, spomenuté maslá vytvárajú mäkké a vlhké prostredie vagíny. Aj  v prípade týchto prípravkov je však potrebné, aby ste sa pred ich použitím poradili so svojím lekárom.

Ako vaginálnej suchosti predchádzať?

Zmena jedálnička a zdravý životný štýl

Zmierniť nepríjemné príznaky vaginálnej suchosti môže strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny, ktoré dokážu ovplyvniť mnohé metabolické procesy v ľudskom tele. Zároveň sú dôležitým základom pri tvorbe bunkových membrán. Odporúča sa zvýšiť príjem vitamínu A, B a E, ako aj betakaroténu. Do svojho jedálnička zaraďte napríklad sóju, sezamové semienka, ovos, sójové mlieko, jablká, šošovicu, tofu či mrkvu. Ide o potraviny bohaté na fytoestrogény, čiže látky, ktorých štruktúra je podobná estrogénu tvorenému v ľudskom tele.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Strašiak menom menopauza: Odborníčka hovorí o dvoch extrémoch, aké sú riešenia?

Užívanie probiotík

Základom zdravej vaginálnej mikroflóry sú baktérie, ktoré fungujú v určitej rovnováhe. Práve jej narušenie môže prispieť aj k vzniku vaginálnej suchosti. Tomuto stavu dokážu zabrániť rôzne probiotiká, ktoré nájdete buď v niektorých potravinách (napríklad v jogurtoch) alebo môžete siahnuť aj priamo po vaginálnych probiotikách.

Posilnenie panvového dna

Je vhodné, aby ste do svojej rutiny zaradili pravidelné cvičenie a nezabúdali na dostatočný príjem tekutín. Odporúča sa predovšetkým posilňovanie panvového dna, ktoré je známe pod názvom Kegelove cviky. Pri pomalom zaťahovaní a uvoľňovaní panvových svalov dochádza zároveň k otváraniu vaginálnych svalov. Zlepšenie krvného obehu v tejto oblasti tiež podporuje tvorbu prirodzenej vaginálnej sekrécie.

Vhodnou prevenciou vaginálnej suchosti môže byť pravidelné cvičenie. (Zdroj: Freepik/pressfoto)

Pravidelná sexuálna aktivita

Vaginálnu vlhkosť môžete prirodzene podporiť pravidelnou sexuálnou aktivitou so svojím partnerom alebo častejšou masturbáciou. Nebojte sa skúšať nové veci, poriadne sa uvoľnite a pred samotným aktom si doprajte dostatočný čas na kvalitnú predohru. Tá je veľmi dôležitá, pretože stimuluje telo, aby vytváralo prirodzený vaginálny sekrét.

Správna intímna hygiena

K dôležitým preventívnym opatreniam patrí aj vhodná intímna hygiena. Vyhnúť by ste sa určite mali voňavým mydlám a parfumovaným prípravkom. Tie totiž majú tendenciu narúšať prirodzenú hladinu pH, čím spôsobujú suchosť a podráždenie vagíny. Obmedziť by ste mali aj použitie vaginálnych výplachov či príliš časté sprchovanie intímnych partií.

S návštevou lekára neotáľajte

Je dôležité, aby ste tento stav neignorovali a nehanbili sa ho prekonzultovať so svojím lekárom. Ten vám môže pomôcť identifikovať hlavnú príčinu a následne navrhnúť vhodnú liečbu, aby ste si zlepšili kvalitu života. Hoci nejde o život ohrozujúci stav, dlhodobejšie neriešenie tohto problému a nedbanlivosť by mohli viesť k ďalším zdravotným problémom.

Stále sa zhoršujúca vaginálna suchosť môže spôsobiť viacero komplikácií. Ak sa u vás nepríjemné pocity ako podráždenie, pálenie a svrbenie vyskytujú po celé dni či týždne, prípadná sexuálna aktivita môže spôsobiť až krvácanie v dôsledku prasknutia tkaniva vaginálnej steny. Tieto nepríjemné stavy môžu časom výrazne narušiť vaše psychické pohodlie, partnerský vzťah a záujem o sexuálne aktivity.

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plníelánu.sk, yourwebdoc.com, my.clevelandclinic.org, ejoy.sk
Odporúčame