Káva môže predĺžiť život či pomôcť pri chudnutí: Základ je piť ju striedmo

Káva

pixabay.com

Niektorí si bez nej nevedia predstaviť ani jediný deň, iní ju zo svojho života radšej úplne vynechávajú. Existuje stovka rôznych názorov a výskumov, ktoré hovoria o tom, či je káva zdravá alebo naopak. Pravdou však je, že jednou šálkou denne nič nepokazíte a dokonca vám môže pomôcť schudnúť či predĺžiť váš život. Vychádza to z niekoľkých nedávno uverejnených štúdií.

Káva môže byť zdravá

Výhod pitia kávy je mnoho. V prvom rade vás dokáže ráno naštartovať tak, aby ste dokázali fungovať počas dňa. Takisto znižuje riziko srdcových chorôb, cukrovky, zabraňuje neurologickým ochoreniam a rakovine pečene. Z niektorých výskumov tiež vychádza, že tí, čo pijú kávu sú v živote šťastnejší.

Káva obsahuje mnoho dôležitých látok. Okrem riboflavínu to je aj kyselina pantoténová, mangán, draslík alebo magnézium. Odborníci ju dokonca odporúčajú pravidelne piť ako prevenciu Alzheimerovej choroby, spolu s častým cvičením a zdravou stravou.

Náš tip: Káva vám môže pomôcť schudnúť. Všimli ste si, že skoro v každom prípravku na chudnutie sa nachádza kofeín? Je to kvôli tomu, že je jednou z mála prírodných látok, ktoré pomáhajú spaľovať tuky.


Mohlo by vás zaujímať: Kávička už rozvoniava navôkol: Kto ju objavil a ako prospieva nášmu zdraviu?


Vitamíny sa získavajú ťažšie

Tí, ktorí často pijú kávu, majú často problémy so získavaním vitamínov a minerálov zo stravy. Deje sa to aj v prípade užívania doplnkov stravy a pri konzumácii potravín bohatých na minerálne látky. Káva zabraňuje vstrebávaniu železa v žalúdku a takisto ovplyvňuje schopnosť obličiek zadržať vápnik, zinok, horčík a ostatné dôležité minerály.

Náš tip: Ak vás trápi vysoký cholesterol, filtrovaná káva je pre vás vhodnejším variantom. Kávové bôby totiž obsahujú kafestol a kahveol, ktoré zvyšujú hladinu cholesterolu v krvi. Nachádzajú sa najmä v espresse a tureckej káve.

Jedna až tri šálky denne

Ak máte zvýšený cholesterol alebo vám kofeín nerobí dobre, mali by ste pitie kávy obmedziť na minimum. V prípade, že vás tieto problémy netrápia, je v poriadku vypiť jednu až tri šálky denne. Vďaka takémuto množstvu kávy môžete zabrániť vážnym chorobám ako je Alzheimer či Parkinson, posilniť svoju myseľ a svaly. Špeciálne, ak pijete kvalitné odrody, ktoré neobsahujú žiadne toxíny.


Mohlo by vás zaujímať: Životabudič káva: Poznáme ju na milión spôsobov, ale to, čo dokážu niektorí s ňou je umenie!


Môže predĺžiť život

Americkí vedci zverejnili výsledky z dvoch štúdií, ktoré boli realizované na vzorke až 700-tisíc ľudí stredného a staršieho veku. Zistilo sa, že striedme pitie kávy môže predĺžiť život. Ak ste dlhé roky pili kávu, podľa odborníkov nie je dôvod na to, aby ste teraz prestali.

Doktorka Setiawan, z univerzity v Kalifornii, ako jedna z realizátorok výskumov tvrdí, že dve alebo tri šálky kávy denne sú súčasťou zdravého životného štýlu. Dokázalo sa, že ľudia, ktorí vypili toľko kávy znížili pravdepodobnosť predčasného úmrtia o 18% v porovnaní s tými, čo ju nepili vôbec. Tieto štúdie tak potvrdili domnienku lekárov a vedcov, že káva môže predĺžiť život.


Máte radi kávičku? Ako často si ju doprajete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Lenka
Odporúčame