Každý nápoj má svoj pohár: Ktorý dá vyniknúť vášmu obľúbenému alkoholu?

Poháre na víno

sxc.hu

Máte doma jednu sadu pohárov, do ktorých nalievate bez rozdielu biele a červené víno, šampanské aj koňak? V tom prípade by ste si mali byť vedomí, že ľahko môžete uraziť hosťa, ktorý si na niečom podobnom potrpí. Každý zo spomenutých nápojov má svoj špecifický druh pohára, ktorého by ste sa v rámci možností mali pridržiavať.

Obľúbené pivo

Aj pri pive sa stretávame s niekoľkými druhmi pohárov. Zabudnite na to liať zlatý mok do obyčajných pohárov na minerálku. Dobré pivo si vyžaduje pekný pohár. Najpopulárnejšími sú masívne krígle, elegantnejšie sú však čoraz častejšie zaoblené poháre. Stretnúť sa môžete aj s tými na stopkách, vzdialene pripomínajúcimi poháre na víno. Zaujímavosťou je, že anglickí vedci pri jednom výskume zistili, že muži vypijú pivo rýchlejšie zo zaoblených pohárov. Z klasického rovného krígľa ho pili 11 minút, pivo v zaoblenom pohári „padlo“ za 7 minút.

Aj tvrdý alkohol má svoje zásady

Aký pohár je teda ten pravý?

  • Predstavte si vplyvného muža v obleku ako si decentne usrkáva z kvalitnej whisky. Asi ťažko by mal takýto muž v rukách hrnček s nápisom „všetko najlepšie k narodeninám“. Ku whisky jednoducho neodmysliteľne patrí jednoduchý valcovitý pohár s hrubým dnom.
  • Koňaky sa v našich domácnostiach stále vyskytujú v hojnej miere. Spolu s brandy by sa mali piť zo zaguľatených pohárov na nízkej stopke. Takýto tvar udrží vôňu nápoja v pohári a nedovolí jej uniknúť pomimo.
  • Klasický „štamperlík“ alebo odlivka je asi najtypickejším pohárom pri konzumácií tvrdého alkoholu. Sú to malé poháriky s objemom najčastejšie 50 ml. Bývajú rovné a číre, no stretneme sa s najrôznejšími tvarmi. Hodí sa do nich vodka, tequila, gin alebo hocaký, predovšetkým biely destilát.
  • Milujete martini alebo u žien obľúbené cinzano? Potom by ste doma mali mať sadu pohárov so širokým kalichom a na vysokej stopke.

Mohlo by vás zaujímať: Pivári, pozor! Rýchlosť pitia zlatého moku závisí od tvaru pohára


Tisíce vín, stovky pohárov

Spracovanie, pitie ale aj servírovanie vína, je hotovou alchýmiou. Rovnako je to aj s výberom vhodného pohára pre vaše víno. Obecne sa výber rozdeľuje medzi 3 najznámejšie kategórie:

  • Biele víno

Biele víno sa podáva do štíhlejších pohárov, ktorých tvar pripomína tulipán. Mali by mať vysokú stopku a nie príliš otvorený kalich, aby čo najviac udržali vôňu vína. Do takýchto pohárov sa nalievajú aj ružové vína.

  • Červené víno

Tieto vína sú obvykle chuťovo a aj aromaticky výraznejšie. Preto si ich charakter vyžaduje zatvorenejšie poháre. Siahnite teda po pohároch guľovitého tvaru, so zavretým kalichom. Stopka je kratšia ako pri pohári na biele víno a objem býva väčší.

  • Šampanské a sekty

Určite ste aspoň raz v živote zažili silvestrovský prípitok so sektom v širokom a plytkom pohári. Takto sa ale šampanské piť nemá. Široké poháre sa nielen zle držia, ale negatívne vplývajú na chuť sektu. Používajte teda štíhle, takzvané flautové poháre, ktoré sú vysoké a úzke. Tento tvar umožní udržať v sekte čo možno najviac bubliniek, ktoré nevyprchajú ako pri otvorených pohároch.


Mohlo by vás zaujímať: Štamperlíky od babičky: Likéry, ktoré skvele chutia a liečia zároveň!


Možností je viac

Najmä čo sa týka vína je možností na ten správny pohár oveľa viac. Môžete sa stretnúť dokonca s pohármi určenými výhradne len pre určité vína. Takéto poháre nasmerujú víno priamo na stred jazyka, umožňujú vyniknúť najvýraznejšej zložke vo víne, alebo svojou veľkosťou dokonale uzavrú arómu. Pri posledných menovaných sa môžete stretnúť s naozaj obrovskými pohármi o objeme až 1000 ml. Víno sa do nich však nalieva maximálne 150 ml.

Koľko vína naliať do pohára?

Hlavne pri servírovaní vína sa hostiteľ často stretáva s otázkou, koľko vína naliať. Najhoršie je naliať pohár doplna. Potom nejde o vychutnávanie, ale len o bezduché a prízemné pitie. Riaďte sa radšej pravidlom tretín. Víno nalejte len do tretiny pohára a radšej dolievajte častejšie. Ak ste sa dostali k vzácnejšiemu vínu, stačí, ak ho nalejete len do štvrtiny pohára. Tak sa jeho chuť naplno rozvinie a pred hosťami budete vyzerať ako skutočný znalec.


Máte doma viacero sád pohárov na alkohol alebo používate na každý druh rovnaké poháre? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, David
Odporúčame