Keď sa blíži prvé vnúčatko: Na čo všetko sa treba pripraviť?

Starí rodičia

thinkstockphotos.com

Už onedlho príde na svet vaše prvé vnúčatko? Ste plní očakávaní, ale aj pochybností z veľkej zodpovednosti? Predstavujete si, ako budete mladým pomáhať pri starostlivosti o dieťatko alebo o domácnosť? Všetko má svoje hranice. Čo robiť, aby ste mladým rodičom neliezli na nervy a nenaštrbili rodinné vzťahy? Prinášame vám pár osvedčených rád, ktoré vám uľahčia plávanie, v týchto „neznámych vodách“.

Vzťahy v rodine

Vzťah starého rodiča a vnúčaťa bude ovplyvňovať množstvo faktorov. Najzásadnejším je práve vzťah rodičov a starých rodičov. Pokiaľ je pevný, vrúcny a plný pohody, dieťa bude svoju babku a dedka rado navštevovať a tráviť u nich veľa času. Ideálne samozrejme je, keď  bývajú blízko seba, alebo sa často stretávajú. Aj malé deti vydržia bez rodičov určitý čas, ale len pokiaľ ich k tomu rodičia viedli. Ak sú vzťahy v rodine chladné a konfliktné, ani vnúča si vo väčšine prípadov nedokáže vytvoriť hlbšie vzťahy.

V jednote je sila

Samozrejme, pri výchove detí zohrávajú veľkú úlohu aj starí rodičia, ktoríčasto používajú svoje „osvedčené“ metódy. Stáva sa, že názory rodičov a starých rodičov sa často rozchádzajú práve v tejto oblasti. Starí rodičia sú často benevolentnejší ako rodičia. Nemali by zabúdať, že ich úlohou nie je deti rozmaznávať, ale ani vychovávať. Pri výchove je nevyhnutná jednotnosť, pretože by mohli tieto rozdiely dieťa zmiasť. A to platí od malička – ak si matka nepraje, aby ste dieťaťu dávali dudlík, nedávajte mu ho. Podobne postupujte aj keď bude rásť. Veľa drobností si môžete robiť podľa seba, ale zásady, na ktorých rodičom zaléží nenabúravajte.


Mohlo by vás zaujať: Príručka ideálneho starého rodiča: Vyhnite sa nezhodám a udržte doma pohodu!


Ako správne pomáhať mladým?

Každá mladá rodina potrebuje pomoc. Mladé matky nevedia, ako svoje dieťa poriadne chytiť, ako ho správne vykúpať, ako ho utíšiť. Práve vtedy neraz žiadajú pomoc od skúsených ľudí. Od vás, starých rodičov. Ponúknite pomoc:

  • Navrhnite prechádzku s vnúčaťom, aby sa mohla čerstvá matka poriadne vyspať.
  • Navarte, ožehlite, operte.
  • Buďte na blízku, keď vás budú potrebovať a všetko robte so schválením mladých rodičov.
  • Veľmi nezasahujte.  Aj mladá rodina potrebuje svoj priestor. Musíte vedieť kedy prísť a pomôcť, ale tiež kedy odísť a nechať, nech sa o ostatné postarajú sami.
  • Nepodmieňujte svoju pomoc vetou „pokiaľ nebude po mojom, tak nemôžem“, to sa rodičom nepáči. Budete ich násilne stavať do pozície, buď – alebo. To nie je pre nikoho príjemné a nemusí to dopadnúť dobre.
  • Nekupujte drahé veci bez konzultácie s matkou.
  • Kupujte veci praktické, ktoré sa určite využijú. Napríklad plienok nikdy nie je dosť.
  • Vystríhajte sa poznámok typu „ ja som vychovala dve deti, ja viem ako to má byť správne“. Týmito výrokmi nielenže nepodporujete svoju dcéru alebo nevestu, ale znepríjemňujete jej život.
  • Nezabúdajte nato, že vnúčatá nie sú vaše vlastné deti, a preto treba rešpektovať výchovu akú zvolili ich rodičia.
  • Ak ste presvedčení o tom, že zvolená výchova je nesprávna a môže dieťaťu ublížiť, pokúste sa to rodičom v pokoji vysvetliť.
  • Uvedomte si však, že odkedy ste vychovávali deti vy, je veľa vecí prekonaných. Tak ako sa dnes už malé deti neslnia, tak sa zmenilo aj mnoho ďalších postupov.

Mohlo by vás zaujať: Aby na prázdniny u vás len tak nezabudli: Pripravte vnúčatám skvelý program


Pripomíname, že vy, budúci starí rodičia, nie ste povinní pomáhať pri výchove vnúčaťa. Robíte to kvôli tomu, že chcete. Nenechajte sa svojimi deťmi využívať, okrádať o čas, ktorý ste predtým trávili inak a prispôsobovať svoj život životu vnúčaťa, pokiaľ to sami nechcete. Určite si aj vy presné pravidlá a rozvrhy, kedy sa môžete o vnúča postarať a nezabúdajte, že by vám mali byť za všetko vďační.


Aké skúsenosti so starostlivosťou o prvorodené vnúčatko máte vy? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Adriána Antolová
Odporúčame