Prerábame byt: Drevo alebo plast – čomu dáte pri výmene okien prednosť?

okno

sxc.hu

Rozhodli ste sa vymeniť svoje staré okná za nové? Z hľadiska šetrenia nákladov na bývanie ide o investíciu na desaťročia. Vyberať tie najlepšie okná pri súčasnej ponuke na trhu však vôbec nie je jednoduché. Na začiatok by ste si mali premyslieť aspoň to, po akom materiáli siahnete. Drevený a plastový profil patrí k v našich končinách medzi najpoužívanejší. Ako sa však hovorí, každá minca má dve strany. Podľa čoho sa teda medzi nimi rozhodnúť?

Základné rozdiely

Z hľadiska konštrukcie a samotnej výroby sa drevené a plastové okná líšia už na prvý pohľad. Zatiaľ čo okno z prírodného materiálu má plný profil, jeho plastový konkurent sa skladá z viacerých oddelených komôr. Z toho vyplývajú nielen rozdielne zvukovo a tepelno-izolačné schopnosti, ale aj náročnosť na údržbu. Očakávať môžete tiež celkom odlišný dizajnový dojem a aj celkovú sumu za prevedenie výmeny. Či chceme alebo nie, plastové okná v našich domácnostiach vedú najmä pre ich cenovú dostupnosť. To všetko sa tak deje na neveľkú radosť ekológov, ktorí upozorňujú na enormnú záťaž životného prostredia pri výrobe plastu a jeho recyklácii.


Mohlo by vás zaujímať: Prerábame byt: Doprajte si romantiku s krbom aj bez komína


Výhod je na oboch stranách viac než dosť

Tak ako to už v marketingu býva, každý výrobca kladie dôraz u svojho výrobku na niečo iné. Pri plastových oknách môžete očakávať:

 • jednoduchú údržbu – tá spočíva v občasnom premazaní kovových častí
 • úctyhodnú životnosť – výrobcovia udávajú až 50 rokov
 • odolnosť voči vetru
 • nižšiu vstupnú investíciu – oproti dreveným oknám môžete ušetriť až 30%
 • systém mikrofiltrácie – pre zníženie rizika tvorbe plesní a lepšieho vetrania
 • neoceniteľné izolačné vlastnosti – v závislosti od počtu komôr a vrstiev použitého skla šetria desiatky eur, hlučnosť pritom znižujú na minimum

Drevené okná vás môžu osloviť:

 • lepším estetickým dojmom – rámy aj profily sú užšie, vyzerajú prirodzenejšie
 • flexibilitou v rámci tvarov rámov
 • stálosťou v technologických vlastnostiach – tie sa takmer vôbec nemenia
 • systém mikroventilácie
 • neuveriteľná životnosť – smrekové okná sa odhadujú na 100 rokov, dubové dokonca až na 300 rokov

Mohlo by vás zaujímať: Prerábame byt: Estetika a úspora v jednom – vyberte tie pravé radiátory!


Od drevených okien odrádza cena aj údržba

Je pravdou, že prírodný materiál dodá vášmu príbytku celkom iný šmrnc. Daň za takúto parádu je však pre mnohých slovenských zákazníkov neúnosne vysoká. Vyššou vstupnou investíciou sa totiž náklady nekončia. Drevo ako také je menej odolné voči poveternostným podmienkam (mráz, dážď, sneh, vietor). Z toho dôvodu vyžaduje ochranný náter, ktorý nie je trvácny. Nevyhnutnosť jeho obnovy prichádza po piatich rokoch, niekedy aj skôr. Jeho samotná aplikácia však takisto nepatrí k jednoduchým záležitostiam . Je takisto vhodné ošetrovať drevený materiál špeciálnymi lakmi a olejmi.


Mohlo by vás zaujímať: Prerábame byt: Tapetový boom je tu – podľahnite jeho čaru bez výčitiek!


Plast ostane len plastom

Jednoducho povedané – plastové okná nie sú tým, čo by sa mohlo stať pýchou domácnosti. Atmosféra, ktorú príbytku vdýchne práve drevo, sa totiž nahradiť nedá. Plastové okná sú navyše tepelne rozpínavejšie, a preto im slnko hlavne na južnej strane dokáže dať poriadne zabrať. Za zmienku stojí tiež fakt, že sa dajú pomerne ľahko vypáčiť a sú náročnejšie na opravu. Jednoznačné odporúčanie pre výber vašich nových okien však nejestvuje. Je len na vás, čo vnímate ako prioritu a ktoré parametre sú pre vás najdôležitejšie.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame