Bielkovinová diéta: Aj pre stále hladných chlapov!

ryba

photl.com

Niekto hovorí, že bruško z vás urobí poriadneho chlapa, to je však len pokus o útechu! Buďte objektívny – ako sa vám pozdávajú nohavice zapnuté pod pupkom a napnutá košeľa, ktorej gombíky pôsobia ako najnovšia zbraň hromadného ničenia? Priberanie ide s vekom, to je pravda. A keďže toto všetci už dávno vieme, mali by sme sa podľa toho zariadiť. A tým nemyslíme zmieriť sa s tým a začať si vopred kupovať o číslo väčšie oblečenie…

Spomaľ, máš privysokú rýchlosť

Najmä cestou do chladničky! Bohužiaľ aj náš metabolizmus sa časom opotrebuváva a preto postupne začína spomaľovať. Kým zamlada sme mohli zjesť dva taniere sviečkovej každý deň a napriek tomu sme vyzerali celkom vo forme, dnes je to celkom naopak. Na brucho sa nám lepí už len myšlienka na nejakú tú dobrotu. Čo s tým? Riešenie je upraviť stravu a zaradiť si do programu pohyb. Zvýšený výdaj energie by nám mohol pomôcť udržať ručičku váhy na uzde. Vyskúšajte futbal – ten by pre vás nemusel byť až takým utrpením. Ak máte odvahu, skúste zostaviť menší hokejový tím alebo stavte na tenis. Fantázii sa medze nekladú!

Pritiahnite opraty

Ak už ručička na váhe preskočila za hranicu únosnosti, bude potrebné o niečo náročnejšie opatrenie. To za čo ste sa zrejme celý život vysmievali opačnému pohlaviu prišlo aj na vás – budete musieť prebytočné kilá striasť diétou! Len pokoj, veď čo zvládne žena, vás hádam nepoloží. Jediné čo potrebujete je pevná vôľa. Potom bude pre vás úplnou hračkou dodržať nasledujúce pravidlá:

 1. Naučte sa vynechávať prílohy – rozhodne sa nimi nesmiete dokrmovať! Ak vám nestačilo, musíte sa obrátiť na zeleninu.
 2. Dajte si pauzu od sacharidov – chlebík, zemiaky či cestoviny budú pre vás na nejaký čas zakázaným územím.
 3. Zabudnite na sladkosti – jednoducho pre vás prestali existovať.
 4. Skamaráťte sa so zeleninou – nie je len ozdobou taniera, odteraz jej budete musieť jesť viac.
 5. Začnite piť – a to až 3 litre vody či čaju denne. Nedajte sa oklamať a v žiadnom prípade nesiahnite po sladených nápojoch. Momentálne sú vašimi nepriateľmi.
 6. Navštívte najbližší obchod so športovými potrebami – nebojte sa, nemusíte si v ňom kúpiť žiadne zázračný domáci mučiaci stroj. Len sa zásobíte proteínovými nápojmi a tyčinkami – tie budú na istý čas vašimi kamarátmi do dažďa

Bielkovinový jedálniček

Čo áno:

 • mliečne výrobky – nízkotučný syr, mlieko, jogurty, tvaroh,…
 • mäso – hydinové bez kože, hovädzie (nemastné), ryby
 • rastlinné bielkoviny – sója, fazuľa, hrach…..

Čo nie:

 • cukor – sladkosti, dezerty, sladené nápoje, veľmisladké alebo prezreté ovocie
 • tuky – vyprážané pokrmy, ťažké syry
 • pečivo a prílohy

Raňajky:

Ak ste ranný jedák, môžete začať deň praženicou. Len pozor! Pripravte si ju na vode, olej by vám zbytočne pridal tuky, ktorých máte aj tak dosť. Alernatívou môžu byť vajíčka na mäkko alebo rybia konzerva. Ak je pre vás veľmi ťažké zjesť takéto raňajky bez chleba, môžete prvé dni siahnuť po ryžovom chlebíku. Nečakajte však, že bude extra chutný.

Desiata:

Nezabúdajte na ňu! Pekne si pribaľte jedno ovocie a proteínový nápoj. Najlepšie je zarobiť si ho do vody. Spočiatku si ho však môžete spraviť aj do nízkotučného mlieka, aby to nebolo pre vás až také kruté.

Obed:

Žiadne knedlíčky alebo zemiačky! Chudé mäso alebo ryba (nie vyprážaná) a k tomu poriadnu dávku zeleniny. Nepanikárte, dá sa z toho najesť a po pár dňoch sami uznáte, že naozaj do sýtosti.

Olovrant:

Opäť jedlo, na ktoré mnohí zabúdajú a práve preto nikdy neschudnú. Základom je jesť každé 2-3 hodiny, inak sa metabolizmus nenaštartuje na chudnutie. Môžete siahnuť po jogurtoch, či acidofilnom mlieku. K tomu si dajte nejaké ovocie a hlad u vás určite nemá šancu. Ak nie ste jogurtový typ, dajte si proteínovú tyčinku, či nápoj.

Večera:

Určite ju nevynechávajte! Doprajte si niečo chutné ako na obed. Len nezabudnite, že bez prílohy. Pocit hladu zažeňte zeleninou. Ak tú čerstvú naozaj nenávidíte, vyskúšajte tú v konzerve či mrazenú – taký jemne udusený a okorenený hrášok s mrkvou je pochúťkou dokonca aj pre mužov. Vyskúšajte to aj vy!

Druhá večera:

Vidíte, nie je to také hrozné, keď máte dovolené jesť ešte aj večer! Ak ste nočný typ a chodíte spať neskôr, určite si 2 hodiny po večeri doprajte proteínový koktail alebo tyčinku. V žiadnom prípade nesmiete ísť spať hladný!

Pitný režim:

Je najlepší, ak je pravidelný. Pokiaľ si to viete zariadiť, vypite každú hodinu pohár vody. Tým dostanete pod kontrolu nielen obličky, ale aj pocit hladu.

Tak vidíte, až také zlé to nie je. Hladovať nebudete, len si budete musieť oaptrnejšie vyberať, do čoho sa pustiť… Výsledok však stojí za to! A keď sa dostaví, nezabudnite si ho udržiavať športom!

Zdroj: photl.com, Gregor
Odporúčame