Keď ste v strese, aj keď by ste nemuseli: Čo sa deje s vaším telom?

Muž

thinkstockphotos.com

Raz za čas sa ocitne pod tlakom takmer každý. Či už sú dôvody pracovné, alebo osobné, nevyhne sa mu asi nik. Ak však máte pocit, že sa už takmer nikdy necítite v pohode, niekde nastal problém.

Ako vyzerá stres?

So stresom v práci sa ľudia vyrovnávajú individuálne. Niektorých paralyzuje, iní vďaka nemu vyťažia maximum. „Stres vyvoláva v ľudskom tele reakciu, pri ktorej sa aktivuje mozog, nadobličky produkujú viac adrenalínu, nervový systém je v plnej pohotovosti. Prehlbuje sa dýchanie, stúpa srdcová frekvencia, pociťujeme búšenie srdca, hladina cukru v krvi stúpa,“ približuje neurológ Milan Grofik z Univerzitnej nemocnice v Martine. Dlhodobý tlak však môže vyústiť do chronického stresu, ktorý sa podieľa na rozvoji rôznych civilizačných chorôb a zároveň je kľúčovým faktorom vzniku tetánie.

Bežné veci by nemali byť stresom

Na chronický stres môže upozorniť to, že človek napríklad nedokáže vypnúť ani pri príjemných voľnočasových aktivitách. ,,Každý deň prináša so sebou množstvo situácií, kedy sa dostávame do úzkych a závisí len od nás, ako danú situáciu vyhodnotíme – či ako normálnu záťaž alebo ako veľký stres. Ak však aj bežné veci okolo seba vyhodnocujeme ako stresujúce a nedokážeme zrelaxovať telo ani myseľ, potom si musíme uvedomiť, že žijeme v chronickom strese,“ upozorňuje Grofik. Ten môže viesť k spomínanému ochoreniu tetánia, ktoré podľa skúseností odborníkov ľudia spoznajú, až keď dostanú tetanický záchvat.


Mohlo by vás zaujať: 10 spôsobov, ako sa rýchlo zbaviť stresu: Skúste ich aj vy


Keď chýba magnézium

Prejav tetanického syndrómu v podobe záchvatu je odpoveďou tela na stres a preťaženie organizmu, ktorý nemá čas na regeneráciu. V stresových situáciách sa menia koncentrácie minerálov v medzibunkovej tekutine a dochádza k dramatickému úbytku najmä magnézia. „Nedostatok magnézia v ľudskom organizme ovplyvňuje funkcie viacerých orgánových systémov, ale najvýraznejšie sa prejaví vo fungovaní nervového systému, kde má za úlohu tlmiť jeho dráždivosť. Narúšajú sa základné funkcie centrálneho nervového systému, čo sa u nás prejaví podráždenosťou, únavou, nespavosťou, depresiou, nevýkonnosťou a bolesťami hlavy,“ povedal Grofik. Základom liečby je preto podávanie magnézia, ktoré sa počas záťaže z buniek nadmerne vyplavuje.

Tetanický syndróm

Odhaduje sa, že tetanický syndróm postihuje asi desať percent populácie, vyskytuje sa hlavne u mladších a ľudí, ktorí pociťujú zvýšenú mieru stresu. Typickým príznakom je:

 • zvýšené svalové napätie najmä v oblasti tvárového a šijového svalstva,
 • svalové kŕče v rukách i nohách
 • mimovoľné svalové zášklby v oblasti tváre, trupu alebo končatín.

Mohlo by vás zaujať: Ste v strese? Doprajte si častejšie sex, radia vedci!


Ako vyzerá tetanický záchvat?

Najzávažnejším prejavom je tetanický záchvat. Ten prichádza spravidla ako náhly pocit nevoľnosti a úzkosti. Vzápätí sa dostavia pocity tŕpnutia, mravčenia či brnenia v rukách a nohách alebo aj v oblasti tváre, najmä pier. Vrcholom záchvatu môžu byť kŕče v končatinách, ktoré môžu mať charakter nepríjemného vykrúcania. 

Upokojte sa

 • Ak pociťujete, že ste neustále v strese, mali by ste sa obrátiť na odborníka. Niečo však môžete ovplyvniť aj sami:
 • Doprajte si pravidelný pohyb na čerstvom vzduchom
 • Osvojte si relaxačné techniky spojené napr. s hlbokým dýchaním či púšťaním príjemnej hudby
 • Doprajte si upokujujúce bylinkové čaje (medovka, lipa, harmanček)
 • Porozmýšľajte, čo v živote vás najviac stresuje a ako túto situáciu zmeniť (napr. zmena zamestnania)
 • Venujte sa koníčku – aj to patrí k psychohygiene
 • Dodávajte telu magnézium napr. prostredníctvom vhodných minerálnych vôd
 • Robte si radosť – či už tým, že necháte vysávanie na druhý deň, kúpite si dobrú knihu alebo vyrazíte na celodennú rybačku

Čo v boji so stresom najúčinnejšie pomohlo vám? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, TASR
Odporúčame