Trápia vás bolesti hlavy? Skúste sa vyhnúť týmto potravinám

Bolesti

thinkstockphotos.com

Na pravidelné bolesti hlavy vplýva množstvo faktorov. Môže to byť stres, dehydratácia, príznaky inej choroby, no príčinou môže byť aj strava. Je teda potrebné dávať pozor na to, čo jeme. Aj jemná úprava jedálnička totiž niekedy dokáže mnohé zmeniť.

Ak trpíte častými bolesťami hlavy, zostavte si zoznam toho, čo jete, a porovnajte ho s tým, ktorý vznikol po konzultácii s doktorom Vincenzom Tullem, neurológom a šéfom ambulancie pre vytrvalé bolesti hlavy pri Inštitúte Humanitas v Miláne.

1. Sýtené diétne nápoje

Aj keď ich konzumujete umiernene (nie viac ako 50 miligramov denne, ako odporúčajú experti amerického ministerstva zdravotníctva), aspartam používaný ako sladidlo diétnych nápojov môže vyvolať celý rad nepríjemných symptómov, od závratov po stratu pamäti a tiež bolesť hlavy.

2. Vyzreté banány, avokádo, zákusky, syr a červené víno

Všetky tieto pokrmy obsahujú tyramín, aminokyselinu prítomnú vo väčšom množstve v zrejúcich potravinách a v tých, ktoré sú dlhodobo skladované. Väčšinou bývajú strávené bez problémov. Ak však organizmus nedostatok monoaminooxidázy, či už z patologických príčin alebo preto, že človek užíva antidepresíva patriace do skupiny inhibítorov monoaminooxidázy, môžu tieto potraviny vyvolať bolesť hlavy.

3. Chlieb

Lepok obsiahnutý v potravinách vyrobených z obilia môže spôsobiť tráviace ťažkosti, nehovoriac o celiakii. U niektorých osôb môže bolesť hlavy spustená ihneď po konzumácii chleba, cestovín alebo krekrov znamenať citlivosť na lepok. Než sa rozhodnete pre bezlepkovú diétu, je vhodné podrobiť sa testom.


Mohlo by vás zaujímať: Trápia vás bolesti hlavy? Odstráňte možné príčiny ešte dnes!


4. Zmrzlina

Zmrzlina môže vyvolať bolesť hlavy, ktorá však veľmi rýchlo prejde. V každom prípade je lepšie jesť zmrzlinu alebo piť ľadové nápoje pomaly a dať telu čas, aby sa prispôsobilo.

5. Čínska kuchyňa

Na vine je glutaman sodný, ktorý sa používa v orientálnej kuchyni, ale vyskytuje sa aj v hlboko zmrazených potravinách a v slaných pochutinách. Tí, ktorí bolesťou hlavy trpia, môžu zaznamenať zhoršenie stavu z dôvodu negatívneho vplyvu tejto prísady na cievy v hlave.

6. Žuvačka

Neustále žuvanie, ktoré namáha čeľuste, môže vyvolať silnú bolesť hlavy. Stačí teda prestať žuť, aby chronická bolesť hlavy ustala. Potvrdzuje to štúdia realizovaná na tridsiatke dospievajúcich, z ktorých 19 zaznamenalo zlepšenie stavu po tom, čo vylúčili žuvačku zo svojich denných zvyklostí.


Mohlo by vás zaujímať: Bolesť hlavy trápi každého z nás: Toto sú jej najčastejšie príčiny


7. Údeniny

V prípade údenín spočíva problém v prísadách, medzi ktorými sú nitráty a dusitany. Tie môžu u niektorých osôb zvýšiť prekrvenie mozgu a to vyvoláva bolesti hlavy.

8. Soľ

Minuloročná štúdia ukázala súvislosť medzi zvýšeným prísunom sodíka a bolesťou hlavy, aj keď ešte nie je známe, ako k tomu dochádza. Ak sa vyhneme väčšiemu soleniu pokrmov, neznamená to ešte, že nás nebude bolieť hlava, pretože sodík sa môže skrývať všade, syrom počínajúc a zeleninovými polievkami v konzerve končiac.

9. Čokoláda

Niekedy môže aj tá najmenšia radosť spôsobiť bolesť hlavy: ide o čokoládu, ktorá v kombinácii s kofeínom, tyramidom a fenyletylamínom (hormón a alkaloid so stimulujúcimi účinkami), je pre niekoho ako extáza, pre druhých však spoľahlivým prostriedkom spúšťajúcim bolesť hlavy.


Ktoré potraviny vyvolávajú bolesti hlavy u vás? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Milan, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame