Spln vplýva na zdravie, urýchli pôrod a podporí aj rast vlasov: Ľudský výmysel alebo pravda?

Foto: Gettyimages

Mesiac má vo svojej najsilnejšej fáze – splne, veľkú moc aj na nás. Mesiac v splne vraj urýchľuje pôrody, narúša naše noci, podporuje rast vlasov, vyvoláva záchvaty epilepsie či agresívne správanie. Veď ak dokáže riadiť morský príliv, či odliv a zdvihnúť morskú hladinu niekde až o 5 metrov, vplyv na ľudský biorytmus je preňho naozaj hračka.

Nočnú oblohu skrášľuje v pravidelných intervaloch. Kedy nás spln čaká najbližšie? Každý mesiac je to inak, pozrite si prehľadný lunárny kalendár, ktorý vám prezradí presný dátum.

Keď ovplyvňuje moria, môže aj nás?

„Moja rodina a ja sme veľmi ovplyvňovaní fázami Mesiaca. Keď som o tom hovoril so svojím lekárom, namietal, že to nemá žiadny vplyv. Ale keď je na Mesiac citlivé more, prečo nie aj my?“ pýta sa jeden používateľ internetu. To je hlavný argument, ktorý ľudia uvádzajú, aby vysvetlili údajné vplyvy Mesiaca: Keď vyvoláva príliv, prečo by nemal pôsobiť na naše telo, ktoré je zo 75 percent zložené z vody?

„Na rozdiel od toho, čo si myslíme, nepriťahuje Luna len vodu, priťahuje všetko,“ hovorí astronóm Jean-Eudes Arlot. Táto sila je však v pomere k človeku veľmi slabá, nie je väčšia ako váha mušky, ktorá si vám sadla na rameno. Predovšetkým sme priťahovaní Zemou, potom Slnkom. Príťažlivosť Mesiaca je slabučká,“ uvádza fyzik Jean-Jacques Ingremeau, člen Francúzskeho združenia pre vedecké informácie.

Cítia to len zvieratá

Ďalšie slabinou mesačných teórií je úvaha, že Mesiac má významnú silu len keď je v splne. „V skutočnosti je Luna vždy úplná, len nie je stále rovnako ožarovaná Slnkom,“ pripomína fyzik Ingremeau. „Ostatné zmeny svitu Mesiaca počas jedného dňa sú výraznejšie ako zmeny medzi jednotlivými fázami tohto telesa. Keby mal mať vplyv na naše zdravie, muselo by sa to prejavovať niekoľkokrát za deň,“ dodáva.

„Mesiac tiež nevyžaruje vlastné svetlo, je to mŕtve teleso. Odráža iba žiaru Slnka,“ podotýka Jean-Eudes Arlot. Svit Mesiaca predstavuje len 0,00025 percent svitu letného slnka. Ako by tak slabé svetlo mohlo mať tak veľké účinky? Jediný preukázaný účinok splnu je ten, že sa zvyšuje počet autonehôd spôsobených zvieratami. Nočné svetlo totiž vedie k tomu, že sa živočíchy v noci pohybujú.

Veda v neprospech Mesiaca

Nuž, zostáva osvetliť, aké presne vplyvy Mesiac má. Vedci sa preto ponorili do štúdia dokumentov o pôrodnosti. Zo všetkých, asi dvadsiatich publikovaných štúdií, žiadna neukázala, že by sa počas nocí so splnom rodilo viac detí. Ďalšie tímy vedcov skúmali, či má Luna vplyv na psychické choroby, na kvalitu spánku či epilepsiu. Žiadna súvislosť tu nebola nikdy dokázaná.

Odkiaľ teda viera v moc Mesiaca pochádza? „Korene sú pravdepodobne hlboké a vzdialené, vychádzajú zo stáročných tradícií a starých náboženstiev,“ usudzuje biológ Thomas Durand. „K tomu sa spájajú kognitívne stránky. Máme tendenciu prednostne veriť zdrojom informácií, ktoré potvrdzujú našu vieru, interpretujú v náš prospech hmlisté informácie, zdôrazňujeme skôr tie skutočnosti, ktoré nám vyhovujú,“ dodáva. Tajomná moc Mesiaca má teda pred sebou ešte veľa krásnych dní.

Zdroj: ČTK
Odporúčame