Kliešťová encefalitída na vzostupe: Riziko trvá aj počas jesene, toto sú najohrozenejšie lokality

Kliešte

Prípadov kliešťovej encefalitídy pribúda (Zdroj: GettyImages)

Úrad verejného zdravotníctva SR upozornil na významný medziročný nárast hlásených prípadov kliešťovej encefalitídy na území Slovenska v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Kým vlani bolo za celý rok hlásených „len“ 92 prípadov tohto ochorenia, tento rok k 15. augustu ich je už 141!

Ak ste si mysleli, že s odchodom teplých dní je nebezpečenstvo zažehnané, omyl! V strednej Európe má kliešť charakteristickú krivku sezónneho výskytu s dvoma maximami – prvé je v apríli a máji, a druhé v septembri a októbri. Znamená to teda, že aj počas jesene treba pri pobyte v prírode zachovať maximálnu opatrnosť.

Vzhľadom na mierne zimy dokonca možno povedať, že kliešte sú u nás aktívne počas celého roka, pokiaľ nie sú dlhšie trvajúce mrazy alebo súvislá snehová pokrývka. Kliešťa tak pokojne môžeme chytiť aj v zimných mesiacoch.    

Prečo sú nebezpečné?

Kliešte sú parazity živiace sa krvou zvieracieho alebo ľudského hostiteľa. Majú viaceré vývinové štádiá: z vajíčka sa liahne larva a po nacicaní sa na hostiteľovi sa premení na nymfu. Nymfa sa po nacicaní krvi premení na dospelého jedinca. Nacicaná oplodnená samica nakladie vajíčka a hynie. Človek môže byť hostiteľom pre všetky vývinové štádiá kliešťov. Prisatého kliešťa si tak vôbec nemusíme všimnúť, pokiaľ ide o drobnú, prehliadnuteľnú larvu alebo nymfu.

Ak je kliešť infikovaný, môže prísť k ochoreniu človeka. Kliešťová encefalitída je akútne infekčné vírusové ochorenie, ktoré postihuje nervovú sústavu. K nákaze dochádza 2 až 3 týždne po zaklieštení infikovaného kliešťa a typický klinický priebeh ochorenia je dvojfázový. V prvej fáze sa prejaví chrípkovými príznakmi, ako sú horúčka, bolesť hlavy, nevoľnosť nechutenstvo a bolesti svalov. Nasleduje bezpríznaková fáza, ktorá trvá 1 – 20 dní.

Pre druhú fázu ochorenia s odstupom niekoľkých dní sú charakteristické príznaky postihnutia centrálneho nervového systému – stupňujúce sa silné bolesti hlavy, vracanie, stuhnutie šije, poruchy vedomia, pamäti a dezorientácie, závraty a nervové obrny. Dlhodobé následky kliešťovej encefalitídy môžu byť rôzneho charakteru a intenzity, od bolestí hlavy, únavy a poruchy pamäte až po ochrnutie. V rizikových prípadoch môže ochorenie skončiť aj smrťou.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Účinná pasca na osy, ktorá naozaj funguje: Stačí tento vynález a hmyzu sa raz-dva zbavíte!

Vo všeobecnosti majú malé deti zvyčajne miernejší priebeh ochorenia, u dospelých býva priebeh závažnejší. Tak ako pri každom ochorení, aj tu veľa závisí od imunity jednotlivca.

Ochrana je základ

Hoci nie všetky kliešte šíria infekciu, prevencia je nevyhnutná. Najlepšou prevenciou infekcií prenášaných kliešťami je kombinácia očkovania proti kliešťovej encefalitíde, dôsledná ochrana pred zaklieštením parazita výberom vhodného oblečenia a použitím repelentov, a čo najrýchlejšie bezpečné odstránenie kliešťa z tela.

Treba mať na pamäti, že kliešte sa môžu vyskytovať všade, kde je vyššia tráva a kríky, dostatočne vlhký vzduch a pohyb potenciálnych hostiteľov, či už zvierat, alebo ľudí. Zvýšené riziko výskytu kliešťov je pozdĺž lesných chodníkov a vodných tokov, na rozhraní lesa a lúk, na lúkach a na čistinkách a pasienkoch. V bezpečí však nie sme ani v prípade, že prírodu ani vidiek nenavštevujeme.

Kliešte sa totiž vyskytujú aj v mestskom prostredí, napríklad v parkoch, záhradách rodinných domov, na cintorínoch či v rekreačných zónach. Kliešť lezie vždy od zeme smerom hore a striehne na koncoch listov, steblách tráv alebo vetvičkách prízemných kríkov. Najviac sa im páči v dubovo-hrabových lesoch, no v posledných rokoch sa začali objavovať aj v horských oblastiach až do výšky 1000 – 1400 metrov nad morom.

Najrizikovejšie regióny

V ktorých lokalitách Slovenska môžete na infikovaného kliešťa natrafiť najpravdepodobnejšie? Zo spomínaných 141 prípadov kliešťovej encefalitídy k 15. 8. 2022, bolo najviac prípadov ochorenia hlásených z Banskobystrického kraja. A to až 46. Nasleduje kraj Žilinský (41), Trenčiansky (25) a Prešovský (13).

Pozor! Okrem infikovaných kliešťov sa kliešťová encefalitída môže prenášať aj niektorými potravinami, pričom rizikové môžu byť najmä nepasterizované výrobky z kozieho a ovčieho mlieka. Ochrániť sa možno tak, že rizikové výrobky pred konzumáciou tepelne spracujeme pri minimálne 70 °C.  

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame