Operácia nezvyčajného ochorenia mozgu: Slovenským lekárom sa podaril mimoriadne unikátny zákrok

Doktor a pacient

Otvorená komunikácia a spolupráca medzi pacientom a lekárom sú nevyhnutné pre správnu a včasnú diagnostiku (Zdroj: Freepik/freepik)

Pacient s nezvyčajnou chorobou mozgu bol úspešne zoperovaný v Nemocnici akademika Ladislava Dérera na bratislavských Kramároch. Mal poškodené cievy v mozgu. Toto ochorenie u neho bolo navyše zapríčinené takzvaným syndrómom Rendu-Osler-Weber. Ochorenie zasahovalo do rečovej časti mozgu pacienta a odborníci predtým nemali dostatok informácii o tejto raritnej diagnóze. Informovala o tom hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB), Eva Kliská.

Pacient sa dal operovať aj napriek vysokým rizikám

„Rozhodnutie, či pacienta operovať alebo nie, bolo veľmi ťažké. Na jednej strane sa totiž v literatúre nachádzajú informácie, že riziká operácií tzv. artériovenóznych malformácií pri syndróme Rendu-Osler-Weber prevyšujú ich benefity, no na strane druhej sa objavujú aj články, ktoré varujú pred ich neošetrením,“ priblížil Andrej Šteňo, prednosta Neurochirurgickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (LF UK) a UNB na Kramároch.

U odborníkov totiž existovali obavy, že sa pri operácii trvalo poškodia rečové funkcie v mozgu pacienta. Nevedeli tiež, ako sa bude správať stena postihnutých ciev pri tomto syndróme. „Pacient bol rozhodnutý tieto riziká podstúpiť,“ skonštatoval Šteňo. Lekári po následných vyšetreniach zistili, že takzvaná cievna malformácia, respektíve poškodenie ciev v mozgu pacienta, bolo po niekoľkohodinovom náročnom zákroku úspešne odstránené.

O zákroku sa bude písať aj vo svetovej odbornej literatúre

Pacient sa po operácii cíti dobre a má aj plne zachovanú funkciu reči. Odborníci momentálne dokumentujú daný prípad a chcú ho publikovať aj v rámci odbornej literatúry. Priebeh a výsledky operácie bol taktiež odprezentovaný tiež na jednom z najvýznamnejších európskych neurochirurgických kurzov.

Prácu, zdar v zákroku ako aj publikáciu ocenil aj riaditeľ UNB Alexander Mayer. „Plne podporujem každú takúto iniciatívu a som veľmi rád, že za posledné mesiace sa našim odborníkom darí zavádzať nové metódy, z ktorých benefituje predovšetkým pacient,“ dodal.

Odporúčame