Lenka vybudovala špeciálnu kliniku: Zlé trávenie aj kožné problémy majú často tú istú príčinu

doktorka s pacientkou

Na klinike Symptomedica profesionálny tím rieši problémy pacientov individuálne a do hĺbky (Zdroj: GettyImages)

Histamínová intolerancia, obezita, tráviace problémy a rôzne alergie, aj to je každodenná realita pre ľudí žijúcich v 21. storočí. Lenka Cermanová vybudovala vlastnú špecializovanú kliniku Symptomedica zameranú na mikrobióm, nutrigenomiku, no tiež na prevenciu a podpornú liečbu civilizačných ochorení.

Okrem kolegyne Soni Chamillovej, s ktorou spoločne firmu vlastnia a vedú, pracuje na klinike aj tím lekárov špecialistov s dlhoročnou praxou. Spoločne tak vedia pomôcť ľuďom, ktorí prichádzajú s problémami, akými sú napríklad chronická únava, migrény, autoimunitné ochorenia, alebo kožné problémy.

O tom, prečo sa rozhodla pomáhať, ako vyzerá vyšetrenie črevného mikrobiómu a či je nutrigenomika a DNA testovanie budúcnosťou prevencie, porozprávala Lenka v našom rozhovore.

Prečo a kedy ste sa rozhodli založiť kliniku Symptomedica? 

Dôvodov bolo hneď viacero – osobná skúsenosť, vzdelanie a prax. Prvotným podnetom bola vlastná skúsenosť s pretrvávajúcimi, až chronickými, tráviacimi ťažkosťami. Následne som vďaka štúdiu chémie a technológie potravín mala možnosť pochopiť význam potravín vo výžive človeka a vplyv stravy na celkové ľudské zdravie.

K odhodlaniu prispieť svojou troškou k zmene pomohla aj pracovná skúsenosť v medicínskom centre a reálny obraz neutešeného zdravotného stavu našej spoločnosti. Podnikanie ma vždy priťahovalo a vlastná klinika tak bola pre mňa nielen snom, ale aj obrovskou výzvou. Zároveň to však bol ďalší prirodzený krok v mojom živote.

Vedeli ste od začiatku, čomu presne sa klinika bude venovať, alebo niektoré veci postupne pribúdali? 

Základ v podobe diagnostiky a riešenia problematiky mikrobiómu bol od začiatku jasne definovaný. Rozšírenie kliniky do oblasti klinickej dietológie a manažmentu stravovania bola súčasť prirodzeného vývoja firmy a reagovania na potreby trhu a klientov. Pôvodné vyhodnocovanie genetických analýz, ktoré sme vykonávali ako súčasť diagnostiky črevného mikrobiómu, postupne prerástlo v dnešnú komplexnú službu v podobe nutrigenomiky.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Dietologická ambulancia (@symptomedica),

Čím všetkým sa dnes klinika zaoberá? S akými problémami vás ľudia navštevujú?

Prichádza za nami niekoľko skupín klientov. Najpočetnejšiu klientelu tvoria ľudia s tráviacimi ťažkosťami, intoleranciami a alergiami na potraviny. Druhú veľkú časť tvoria dermatologické problémy, najmä akné, ekzémy a kožné reakcie na jedlo. Samostatnú skupinu tvoria civilizačné ochorenia, ako napríklad obezita, anorexia či chronický únavový syndróm. Aktuálne k nám tiež vo veľkej miere prichádzajú klienti s oslabenou imunitou.

Dbajú ľudia aj na prevenciu, alebo by si si priala, aby boli v tomto smere zodpovednejší?

Naše štatistiky ukazujú, že významu prevencie rozumie približne 1/3 klientov. Sú to hlavne ľudia v strednom veku, ktorí chápu dôležitosť a význam preventívnej medicíny pre ich zdravie a dlhodobo udržateľnú kvalitu života. Mladšia generácia zasa využíva ako nástroj prevencie aktuálne horúcu novinku – genetické analýzy resp. lifestylové DNA testy.

Sami ste pri našich rozhovoroch vraveli, že za všetkým je mikrobióm. Čo tento pojem znamená a ako súvisí s každodennými problémami ľudí?

Mikrobióm je spoločenstvo všetkých mikroorganizmov v našich črevách. Najviac nás zaujímajú baktérie, ktoré vo vzájomnej rovnováhe zabezpečujú optimálny stav a ideálne fungovanie procesov v tele. Avšak narušením tohto spolužitia nastáva celý rad problémov, ako sú napríklad tráviace, imunitné, neurologické či dermatologické ťažkosti.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Dietologická ambulancia (@symptomedica),

Ako prebieha vyšetrenie v Symptomedice?

Každý, kto k nám príde dostáva individuálny prístup. Klienti nás väčšinou kontaktujú telefonicky alebo e-mailom. Po úvodnej konzultácii a analýze klienta dohodneme termín osobného stretnutia, na ktorom sa vykonajú všetky potrebné vyšetrenia a odbery. Po vyhodnotení výsledkov klient dostáva komplexne spracovaný výstup a personalizované odporúčania.

Čo je aktuálne najrozšírenejším problémom medzi ľuďmi, ktorý riešite? Ako sa dá tento problém riešiť?

Najrozšírenejšie sú tráviace ťažkosti prepojené s intoleranciami. Predovšetkým histamínová intolerancia je dnes veľkým strašiakom populácie. Čo sa týka riešení, tie sú vždy individuálne, ale všeobecne sa dá oprieť o tieto tri piliere: správna diagnostika, pochopenie problematiky a disciplína pri dodržiavaní odporúčaní.

Ako naše zdravie ovplyvňuje každodenný stres? Prichádzajú aj takéto prípady?

Stres je naozaj veľmi silný vonkajší faktor, ktorý narúša črevnú mikrobiotu. Dynamická doba a nároky na výkon spôsobujú obrovské množstvo stresových situácii. V ambulancii máme aktuálne veľké množstvo prípadov, kedy predovšetkým podnikatelia čelia práve stresu, ako najsilnejšiemu spúšťaču civilizačných ochorení a tráviacich ťažkostí.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Dietologická ambulancia (@symptomedica),

Chodia k vám aj ľudia s civilizačnými chorobami, ako je napríklad obezita? Ako sa takéto prípady riešia?

Určite áno a veľmi často. Dnešná doba prináša nadbytok potravín, predovšetkým z radu sacharidov. Dietológovia už dlhodobo hovoria o takzvanej “dobe sacharidovej,” kedy máme rýchly prístup k ľubovoľnému jedlu (fastfood, donášky). Toto všetko má obrovský vplyv na náš jedálniček a cez neho na celý náš organizmus. Riešením pre prípady obezity je individuálna diagnostika aktuálneho stavu klienta a nastavenie optimálneho stravovacieho režimu s priebežnou kontrolou a konzultáciami.

S klinikou spolupracujú aj známe tváre z médií, ako napríklad Maroš Molnár či Lucia Javorčeková. Môžete nám prezradiť, s čím za vami prichádzajú?

Najčastejšie sú to stresové faktory, intolerancie na potraviny, rýchle životné tempo a s tým súvisiace zlé stravovacie návyky. Postupne sa však viac a viac dostáva do popredia aj prevencia. Keďže mediálne známi a vyťažení ľudia potrebujú nielen zdravo vyzerať, ale sa aj skutočne zdravo cítiť.

Dnes je vo svete mnoho „rýchlokvasených“ odborníkov na výživu. Ako sa ľudia môžu pred takýmito pseudo odborníkmi chrániť? Ako si vybrať kvalitné informácie z tejto oblasti?

Kvalitné informácie pochádzajú takmer výlučne vždy z kvalitného zdroja. Práve pôvod informácie je asi najdôležitejší znak dôveryhodnosti. Aktuálne zažívame obrovský pretlak informácií z oblasti výživy a zdravého životného štýlu, hlavne v online prostredí a na sociálnych sieťach.

Drvivá väčšina z nich má ale aj pri najlepšej snahe pomôcť jeden zásadný problém – nezohľadňujú individualitu človeka, ktorý danú informáciu prijíma. Plošné aplikovanie aj správnych vedeckých či klinických informácii z výživy vedie často nielen ku sklamaniu z (ne)výsledku, ale aj k problémom s trávením a celkovému zhoršeniu zdravia. Práve takíto ľudia tvoria významnú časť našej klientely.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Cerlenka (@cermanovalenka),

Ste jedinou klinikou na Slovensku, ktorá sa venuje tejto oblasti. Máte nejakú ďalšiu víziu, kam kliniku posunúť?

Cieľom je vytvoriť komplexnú kliniku s personalizovanou medicínou, kde sa viacero špecialistov pozrie na klienta a jeho problém spoločne, nie selektívne. Najväčší problém aktuálnej medicíny je selektívny pohľad na problémy pacienta/klienta. My sa na klienta pozeráme v súvislostiach a jeho problémy a diagnózy vnímame z rôznych uhlov pohľadu. Túto komplexnosť chceme v našej klinike ďalej rozvíjať.

Vašim cieľom je poskytovať personalizovanú medicínu. Prezradíte, čo to v praxi pre človeka znamená?

Personalizovaná medicína znamená v našom ponímaní úplne individuálny prístup k anamnéze klienta a jeho aktuálnemu zdravotnému stavu. Z toho potom vychádza rovnako personalizované zhodnotenie výsledkov rozborov a analýz, podľa ktorých pre klienta pripravujeme na mieru nastavenú nefarmakologickú terapiu vo forme prebiotík, probiotík, bioaktívnych peptidov a ďalších doplnkov výživy. Klient taktiež dostáva jemu na mieru ušité odporúčania na úpravu stravovacích návykov a jedálnička.

Váš lekársky tím špecialistov tvoria významné kapacity z oboru výživy a dietológie. Môžete ich čitateľom predstaviť bližšie?

Je mi cťou mať v tíme dve skutočné lekárske osobnosti – MUDr. Karola Džupu a MUDr. Evu Smíškovú. Pani doktorka je internistka, dietologička, špecialistka na mikróby a črevný mikrobióm. Pán doktor je internista, chirurg a dietológ, špecialista na enterálnu a parenterálnu výživu, probiotiká, prebiotiká a biologicky aktívne látky. Obaja majú za sebou viac ako 40 ročnú prax, ktorá odráža ich neoceniteľné skúsenosti a vedomosti.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Cerlenka (@cermanovalenka),

Rozvíjate v Symptomedice aj biznis partnerstvá, alebo sa sústreďujete iba na koncových klientov?

Biznis partnerstvá sú pre nás veľmi dôležité, pretože nám pomáhajú obohacovať naše portfólio služieb. Keďže sme otvorená firma, rozvíjame partnerstvá z rôznych oblastí. Najčastejšie sú to partneri z oblasti školstva, vedy a výskumu, medicínskeho prostredia, vrcholového športu a profesionálnej výživy. Máme však napríklad aj silného partnera v oblasti finančného zdravia.

Vy sama sa dlhodobo venujete téme genetiky a nutrigenomiky. Akú budúcnosť má tento odbor v medicíne?

Nutrigenomika ako odvetvie genetiky patrí už dnes medzi najmodernejšie medicínske segmenty. Môcť kompletne spoznať genetiku svojho mikrobiómu, či celého tela a prispôsobiť tomu svoj spôsob života, jedálniček a celkovo prístup k zdraviu je skutočne nový rozmer medicíny. Som veľmi hrdá na to, že to prinášame medzi prvými aj na Slovensko.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Dietologická ambulancia (@symptomedica),

Témou dňa je dnes imunita. Ako pomáhate svojim klientom v oblasti posilňovania imunity? Má imunita súvis so špecializáciou Vašej kliniky?

Imunitu človeka definuje z viac ako 70 % stav jeho črevného mikrobiómu. Imunitné ochorenia, civilizačné choroby, intolerancie, nešpecifikované tráviace problémy, všetko toto sú príklady problémov, s ktorými za nami klienti prichádzajú. Akonáhle klientovi identifikujeme jeho problém a optimalizujeme jeho mikrobióm spolu s nastavením ďalších krokov v rámci životosprávy a životného štýlu, imunita sa radikálne zlepšuje. To je priama ukážka personalizovanej medicíny a komplexného vnímania zdravia.

V rámci kliniky sa venujete aj téme výživových doplnkov, probiotík a vitamínov. Aktuálne je často diskutovaný vitamín D a jeho účinky v boji proti COVID-19. Aký máte názor na kvalitu komerčných výživových doplnkov na trhu?

Výživové doplnky sú obrovské a len veľmi mierne regulované odvetvie. Tomu zodpovedá aj kvalita dostupných produktov, ak to spriemerujeme. Na trhu sa však dajú nájsť aj špičkové výrobky, ktoré predpisujeme aj našim klientom, či už ide o bioaktívne peptidy, alebo lipozomálne formy vitamínov. Bežný laický zákazník však nemá šancu vnímať kompletné súvislosti v zložení týchto doplnkov, či ich vzájomných kombinácií.

O personalizovanom nastavení užívania doplnkov podľa potreby konkrétneho človeka ani nehovoriac. Často je to potom iba plytvanie peniazmi, ktoré by sa dalo eliminovať práve konzultáciou s odborníkom. U nás v ambulancii máme ako jeden z cieľov práve edukáciu klientov o správnom výbere výživových doplnkov.

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame