Knižný tip: Túto ságu odporúčajú aj najpredávanejší autori, je označovaná za nového doktora Živaga

Knihu Aria napísala talentovaná mladá spisovateľka

Knihu Aria napísala talentovaná mladá spisovateľka (Zdroj: Freepik/freepik)

„Toto je iránsky Doktor Živago!“ nadšene zhodnotila román Aria autorka kultovej knihy Príbeh služobníčky príbeh Margaret Atwoodová. Kniha Aria je román o tom, ako hlboko nás dokážu poznačiť kritické situácie, i o sile života, ktorý navzdory všetkému plynie stále ďalej. Epické rozprávanie o dospievaní na pozadí dramatických spoločenských zmien v časoch iránskej revolúcie vyvolalo nadšene aj u ďalších literárnych osobnostiach a rešpektovaných médiách.

Román iránsko-kanadskej autorky Nazanine Hozarovej práve vychádza v slovenskom preklade Milana Kopeckého vo vydavateľstve Lindeni. „Je to rozsiahla sága o iránskej revolúcii, ktorá hneď v základoch exploduje a vrhne vás do centra chaosu,“ doplnila Atwoodová a jej kolega John Irving, autor mnohých románov na čele s bestsellermi Svet podľa Garpa či Pravidlá muštárne pridáva ďalšiu chválu: „Aria je feministická odysea, rozpráva o dievčati v netolerantných časoch začiatku iránskej revolúcie. Vyhrotený a dramatický román z histórie, no s presahom do súčasnosti.“

Opustené dieťa nájde nový domov

Jednej pokojnej zimnej noci v Teheráne roku 1953 začuje vojenský šofér Behrúz na ceste domov zvláštny zvuk: v zastrčenej uličke kvíli opustené dieťa, len niekoľkodňové novorodeniatko. Vezme si ho domov, pomenuje ho podľa hudobnej skladby Aria. „Dám ti meno Aria, na pamiatku všetkých bolestí sveta a všetkých jeho lások. A keď otvoríš ústa. Celý svet ťa spozná,“ šepká jej Behrúz a ani len netuší, ako hlboko táto temperamentná modrooká bytosť ovplyvní celý jeho život.

Do Ariinho sveta postupne vstupujú tri ženy: bezcitná Behrúzova manželka Zahra, ktorá ju týra, bohatá vdova Ferešte, ktorá jej poskytne útočisko, no nie je schopná dať jej lásku, a chudobná Mehrí, najtajomnejšia zo všetkých, s ktorou Ariu viaže zvláštne puto. V Teheráne sa medzitým schyľuje k veľkej zmene. Šíria sa zvesti o horlivom náboženskom exulantovi Chomejním, ktorý chystá pre krajinu novú budúcnosť aj za cenu krviprelievania. Uprostred tejto búrky Aria prežíva svoju prvú lásku. A onedlho ju zaplaví vlna povstania, ktoré navždy zmení osud krajiny a jej obyvateľov.

Historický román prečítate na jeden dych

„Túto knihu si musíte prečítať… Aj keď ide o historický román z obdobia iránskej revolúcie, je to predovšetkým kniha o osobných vzťahoch – ich moci ničiť, ale aj ich potenciálu byť zničený politickými udalosťami,“ zhodnotili v kanadskom denníku The Globe and Mail. „Veľkolepý príbeh o vytrvalosti a sile ľudského, najmä ženského ducha,“ doplnili v magazíne The Source. „Aria vo svojej podstate nie je príbehom o konkrétnom mieste alebo historických udalostiach, ale o ľudskej potrebe niekam patriť,“ pozitívne reagovali aj v ďalšom denníku Toronto Star.

Nazanine Hozar sa narodila v Iráne na začiatku islamskej revolúcie a počas iracko-iránskej vojny v osemdesiatych rokoch sa aj s rodinou presťahovala do Kanady. Vyštudovala kreatívne písanie na University of British Columbia. „Hozarovej písanie má filmový štýl, takže jej príbehy sú silno vizuálne,“ pochválili autorkin spôsob tvorby vo Vancouver Sun. Aria bola nominovaná na viaceré kanadské literárne ceny a postupne vychádza vo viacerých jazykoch. „Simultánne vám zlomí srdce aj prebudí veľkú nádej,“ napísali v britskom nedeľníku Sunday Times.

Kúpte si túto knihu na Albatrosmedia.sk!

Kniha Aria
Kniha Aria je vojenským filmom, ktorý zaujme aj vás (Zdroj: Albatrosmedia)
Zdroj: Tlačová správa
Odporúčame