Knižný tip: Snehová vločka – svieži román od novej írskej senzácie Louise Nealonovej

kniha Snehová vločka

Autorkou knihy je Louise Nealonová (Zdroj: Freepik/freepik)

Za novú senzáciu označujú v Írsku mladučkú spisovateľku Louise Nealonovú a prirovnávajú ju k Sally Rooneyovej či Calmovi Tóibínovi. Jej debutový román Snehová vločka zaujal čitateľov, kritiku i mnohých spisovateľov a ešte pred vydaním boli predané práva na filmové spracovanie za šesťmiestnu sumu. Snehová vločka aktuálne vychádza v slovenskom preklade Maríny Gálisovej vo vydavateľstve Lindeni.

Ihneď po vydaní knihy nadšené médiá prirovnávali len 28-ročnú autorku ku svojej len o tri roky staršej rodáčke Sally Rooney, no nezabudli dodať, že Nealon je skutočný originál. „Má svoj vlastný hlas. Jej písanie je chytré, vtipné, ironicky elegantné a plné emocionálnej pravdy,“ napísali v The Irish Independent. „Čo dávajú v Írsku deťom do mlieka?“ nadnesene sa pýtali v Sunday Times. „Snehová vločka je ďalším pozoruhodným írskym literárnym hlasom. Svieži, pochmúrne zábavný hlas hlavnej hrdinky Debbie je skutočne originálny, rovnako ako aj jej brilantná, krehká rodina.“

Kniha otvára ťažké témy

Kniha je napísaná živelným mladíckym štýlom, no otvára ťažké témy: „Nealonovej ako žiletka ostrý pohľad na zahanbujúce témy aktuálnej írskej spoločnosti spojené s problémami duševného zdravia, sexuálnou promiskuitou či zneužívaním návykových látok, ale aj odhodlanie jej ženských postáv nielen čeliť, ale aj poraziť svoje nedostatky sa stávajú nezmazateľnou literárnou stopou,“ napísali v denníku  Washington Post. „Rozkošný a nevšedný príbeh o dospievaní. Debbie si získa vaše srdce,“ doplnil magazín People v rubrike Najlepšie nové knihy.

Hlavná hrdinka, osemnásťročná Debbie vyrástla na mliečnej farme štyridsať minút – no v skutočnosti celé veky – od Dublinu. Býva s matkou Maeve, ktorá verí, že máva prorocké sny. V karavane za rohom býva ešte jej strýko Billy, ktorý priveľa pije a rád sa na internete vydáva za nebohých slávnych spisovateľov. Debbie však začína nový život na vysokej škole v Dubline, a tak sa prvý raz sa ocitá za hranicami sveta svojho detstva. Krásny príbeh dospievania mladej ženy, ktorá sa učí kráčať svetom a občas ani sama nevie, kto je.

Príbeh o silných emóciách

Príbeh o láske a rodine, depresii i radosti a dospievaní v 21. storočí zaujal aj renomovaných írskych autorov. „Je to román pre každého, kto sa niekedy cítil vo svete stratený. Louise Nealon v brisknom debute vyvažuje humor a tragédiu,“ vyjadril sa bestsellerový spisovateľ John Boyne. „Je to už dávno, čo som sa zamilovala do románu ako teraz do Snehovej vločky. Táto próza žiari postrehmi o živote, láske k rodine, duševnom zdraví, ale aj dojení kráv či o tom, čo znamená dospieť v dobe, v ktorej žijeme. Cítila som, že som objavila diamant. Skutočný poklad!“ nadšene odkazuje Christy Lefteri, autorka knihy Včelár z Aleppa. „Krásne, pravdivé a dojemné,“ doplnila Marian Keyes.

Louise Nealon študovala anglickú literatúru na Trinity College v Dubline a štúdium ukončila na Queen´s University v Belfaste, kde v roku 2016 získala titul v odbore tvorivé písanie. Žije na rodinnej farme v grófstve Kildare. Snehová vločka je jej románový debut. New York Journal of Books ho prirovnal k poviedke Mŕtvi od legendárneho dublinského autora Jamesa Joycea: „Je rovnako o súcite a prijatí, o ťažkostiach zosúladiť svoje sny s realitou.“

Knihu Snehová vločka si môžete kúpiť TU.

kniha Snehová vločka
Kniha Snehová vločka otvára ťažké témy (Zdroj: Albatrosmedia)


Odporúčame