Pravidelné používanie zeleného ílu: Aké sú jeho benefity pre zdravie pokožky?

Aké sú benefity zeleného ílu? (Zdroj: Freepik/Racool_studio)

Zelený íl je druh hliny. Presnejšie povedané – zaradzuje sa do podkategórie ílov. Názov popisuje farbu hliny, ktorá pochádza z jej kombinácie oxidov železa a rias alebo chlorofylu. Čím je hlina žiarivejšia farbou, tým je hodnotnejšia.

Okrem zložiek, ktoré dodávajú zelenému ílu jeho sfarbenie, obsahuje aj množstvo ďalších stopových minerálov, napríklad horčík, vápnik, draslík, mangán, fosfor, hliník, kremík, zinok, kobalt, meď, selén. Zelený íl sa zvyčajne nazýva francúzsky íl kvôli veľkým ložiskám bohatých na minerály pri južnom pobreží Francúzska. Ťaží sa však aj z iných častí Európy a severozápadu USA.

Má množstvo benefitov

Mnohí veria, že zelený íl má vnútorné (napríklad pri požití) a vonkajšie (pri aplikácii na pokožku) výhody. Mnohé jeho výhody sú založené na starodávnych názoroch alebo tradičných presvedčeniach, no existujú aj výskumy, ktoré potvrdzujú liečivosť zeleného ílu. Medzi vnímané aktuálne výhody patrí napríklad vytiahnutie nečistôt z pórov, exfoliácia odumretých kožných buniek či tonizácia.

Ďalej sem patrí spevnenie pokožky, stimulácia obehu, blednutie škvŕn a začervenaní, upokojenie rezných rán a škrabancov, popálenín čí uštipnutia a uvoľňovanie svalov. Pred požitím ílu alebo iných doplnkov z neho by ste sa však mali vždy porozprávať s lekárom alebo iným zdravotníckym pracovníkom.

Môže spôsobiť zosušenie pokožky

Jedna štúdia publikovaná v roku 2008 zistila, že zelený íl môže zabrániť rastu baktérií. To by mohlo pomôcť pri liečbe vredov Buruli a iných kožných ochorení. Štúdie boli vykonané aj na iných druhoch ílu, vrátane kaolínu a bentonitu. Na vedecké preskúmanie ílu dopodrobna sú ešte potrebné viaceré štúdie.

Rovnako ako v prípade čohokoľvek iného, ​​čo by ste mohli aplikovať lokálne alebo prehltnúť, vždy existujú riziká, ktoré je potrebné zvážiť. Keď sa zelený íl nanáša na pokožku, je dôležité poznamenať, že niektorí ľudia naň môžu mať zvýšenú citlivosť – môžu sa objaviť vyrážky, suchosť alebo šupinatosť pokožky – najmä ak je aplikovaný v nadmernom množstve.

Zmeny vidno ihneď po použití

Pri požití môže zelený íl spôsobiť zápchu. Keďže je táto hlina dosť absorpčná, existuje tiež šanca, že by mohla reagovať s niektorými liekmi. Zelený íl môže pokožku vysušovať, preto ho nepoužívajte viac ako raz týždenne. Prípadne, ak máte suchú alebo citlivú pokožku, môže byť najlepšie použiť zelený íl len raz za pár týždňov.

Ihneď po použití masky by ste mali vidieť zmenu na pleti, napríklad čistejšie póry a celkovo jasnejšiu pokožku. Môžete si tiež všimnúť, že vaša pokožka má červenú farbu. Toto sčervenanie je dočasné a predpokladá sa, že je výsledkom zvýšenia krvného obehu. Po dlhodobejšom používaní si môžete všimnúť rovnomernejšiu štruktúru pokožky, zjemnené póry a menej mazu na povrchu.



Odporúčame