Nebezpečné kozmetické výrobky pravdepodobne aj u nás: Čomu by ste sa mali tentokrát vyhnúť?

Krém na tvár

Ktorým výrobkom sa vyhnúť? (Zdroj: Freepik/jcomp)

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na ďalšie nebezpečné kozmetické výrobky, ktoré sa do systému Safety Gate RAPEX (systém EÚ na rýchlu výmenu informácií o nebezpečných nepotravinových výrobkoch) dostali po kontrole orgánov v Litve a Taliansku.

Prevažujú prípravky na vlasy

Produkty sa môžu nachádzať aj na našom trhu. Informoval o tom Marek Eliáš z odboru komunikácie ÚVZ SR. Prvým nebezpečným výrobkom je stylingová pena na vlasy s názvom Leonor Greyl Alcohol Free Styling Mousse pôvodom z Francúzska.

Konkrétne ide o výrobnú dávku F9.09.20 s čiarovým kódom 3450870020306. Podľa zoznamu zložiek sa vo výrobku nachádza látka butylphenyl methylpropional, ktorá môže poškodiť plod u tehotných žien.

Ďalším nevyhovujúcim výrobkom  je aj kondicionér na vlasy s názvom Tutto Tono Volume Conditioner fine hair body značky Tutto Piccolo. Ide o výrobnú dávku P9199 s čiarovým kódom 8017834832372 pôvodom z Talianska. Vo výrobku bola taktiež zistená látka butylphenyl methylpropional.

Buďte opatrní aj pri krémoch

Tretím nebezpečným výrobkom podľa ÚVZ SR je stylingový výrobok na vlasy Styling Marlies Möller beauty haircare style & hold strong styling foam značky Möller Professional. Ide konkrétne o výrobnú dávku 14M0530 a čiarový kód 9007867258835. Krajinou pôvodu tohto výrobku, ktorý taktiež obsahuje vyššie spomenutú nebezpečnú látku, je Rakúsko.

Nebezpečený je aj krém na bielenie pokožky s názvom Skin Light značky RODIS pôvodom z Pobrežia Slonoviny. Ide o výrobnú dávku HSL 13. Výrobok obsahuje látku hydroquinone, ktorá môže spôsobiť alergické reakcie kože a opuchy. Tu patrí ďalší podobný krém s názvom Creme Skin Light značky od rovnomennej značky s výrobnou dávkou CLS D15 a čiarovým kódom 6 181100 463125.

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame