6 kníh, ktoré by si mala prečítať veľká časť Slovenska: Zatočte s dezinformáciami

Hoaxy a dezinformácie

Knihy o hoaxoch a dezinformáciách by nemali chýbať v knižnici nejedného Slováka. (Zdroj: GettyImages)

Knihy patria medzi najobľúbenejšie darčeky alebo spôsoby trávenia voľného času. Skúsili ste však niekedy namiesto beletrie či poézie siahnuť po knihách, ktoré sa zaoberajú tým, ako rozpoznať dezinformácie a hoaxy? Tie v poslednom období doslova zaplavili Slovensko. Spoznajte knižné tituly, ktoré sa venujú dôležitej téme šírenia neprávd nielen v prostredí internetu.

Pandémia hoaxov

Zdravotníctvo patrí medzi plodné oblasti dezinformácií. Ľudia majú výhrady k očkovaniam a túto skutočnosť ešte viac posilnilo obdobie boja proti koronavírusu. V knihe Pandémia hoaxov autori rozoberajú najpopulárnejšie témy z oblasti medicíny.

(Zdroj: Martinus.sk)

Sila rozumu v bláznivej dobe

Viete, čo je to deepfake alebo ako rozoznať logicky chybný argument? Aj na tieto otázky odpovedá kniha Sila rozumu v bláznivej dobe. Manuál kritického myslenia napísal Ján Markoš.

(Zdroj: Martinus.sk)

Pravda

Niektoré klamstvá sú vyslovene na pobavenie a človek sa nad nimi neraz dokáže poriadne zasmiať. Našťastie, tie najvtipnejšie sú zhrnuté v knihe Pravda od autora Toma Phillipsa. Okrem toho spoznáte sedem hlavných spôsobov, ako sa šíria a uchovávajú nepravdy či dokonca aj to, ako účinne odhaliť klamárov.

(Zdroj: Martinus.sk)

Továrna na lži

Nielen v medicíne, ale aj v oblasti životného prostredia a ekológie sa to hemží hoaxmi, ktorým ľudia bezhlavo veria. Jedným z najznámejších hoaxov je, že klimatická kríza vlastne neexistuje. Sociológ Vojtěch Pecka vo svojej knihe poukazuje na to, ako funguje výroba klimatických dezinformácií.

(Zdroj: Martinus.sk)

Prečo ľudia veria nezmyslom

Aj vy sa niekedy pýtate, prečo ľudia veria nezmyslom? Možno je za tým nedostatočná vzdelanosť alebo sčítanosť. Isté však je, že falošné správy, konšpiračné teórie a trollovia neboli nikdy tak veľmi hlasní ako dnes. Táto kniha by rozhodne nemala chýbať v knižnici mnohých ľudí.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Knižný tip: Nádherný príbeh o odhodlaní dvoch mladých ľudí ocenený Pulitzerovou cenou
(Zdroj: Martinus.sk)

Lovci šarlatánov: Príručka zdravého rozumu

Domáce pôrody, biorezonancia alebo prekyslený organizmus. Stretli ste sa s týmito pojmami v uplynulom období aj vy? Nečudujeme sa. Autorský tím pod vedením MUDr. Rolanda Oravského sa preto zhostil úlohy lovca šarlatánov. Vo svojom knižnom diele rieši množstvo medicínskych hoaxov a mýtov, ktorým ľudia v dnešnej dobe nezmyselne veria.

(Zdroj: Martinus.sk)

Aké sú top kúpele na Slovensku? Porovnali sme ich za vás v tomto článku

Zdroj: plnielanu.sk, martinus.sk
Odporúčame