Obdarujte starých rodičov knihou: Máme pre vás nápady, od rozprávok až po krimi

Knihy pre seniorov

Týmito knihami u seniorov zabodujete (Zdroj: GettyImages)

Seniori si zaslúžia pocit, že nie sú pre nás bremenom, práve naopak. Aj preto na nich nezabúdajte počas blížiacich sa vianočných sviatkov a prizvite ich k štedrovečernému stolu. Rovnako ako ostatní členovia rodiny, aj oni si zaslúžia nájsť si pod stromčekom darček. Ak rozmýšľate nad knihou, stavte na niektorú z nášho výberu.

Zimné rozprávky

Na rozprávky nie je nikto z nás nikdy príliš starý. Autorka Dawn Casey prináša vo svojej knihe tie najkrajšie zimné rozprávky z celého sveta. Aj vďaka nim a krásnym ilustráciám sa starkí môžu preniesť možno do detstva a možno iba do sveta krásnej fantázie.

Zimné rozprávky
Zimné rozprávky (Zdroj: Martinus)

Čas vlkov

Možno vaši starí rodičia ešte zažili druhú svetovú vojnu. Táto téma je mimoriadne citlivou, avšak medzi čitateľmi veľmi vyhľadávaným žánrom. O tom, čo sa dialo v Nemecku v roku 1945 hovorí práve kniha Čas vlkov. Vysvetľuje, ako sa z chaosu, v ktorom sa krajina zmietala, dá znovu vybudovať fungujúca spoločnosť.

Čas vlkov (Zdroj: Martinus)

Dáma kontra strelec

Dominik Dán patrí medzi najúspešnejších slovenských spisovateľov. Dej jeho najnovšej knihy Dáma kontra strelec sa odohráva v 90. rokoch. Vyšetrovatelia zisťujú, že nie všetky brutálne vraždy súvisia s podsvetím. Čítanie, ktoré je plné napätia prináša zaujímavé odhalenie.

Dáma kontra strelec (Zdroj: Martinus)

Nočný vták

Aj ženy majú rady krimi príbehy. Presne také je dielo Nočný vták. Hovorí o ženách, ktoré po nevysvetliteľnom nervovom kolapse spáchajú samovraždu. Prečo? Čo ich spája? Zdá sa, že Frost Easton zo sanfranciskej polície má pred sebou záhadný prípad.

Nočný vták (Zdroj: Martinus)

Craig Ramsay: Šťastný chlapec

Zaujíma sa váš dedko alebo babka o šport a najmä o hokej? Skvelou voľbou v takom prípade bude kniha o 71-ročnom hokejovom trénerovi. Reč je o Craigovi Ramsayovi, hlavnom trénerovi mužského Slovenského národného hokejového mužstva a bývalom hokejistovi, ktorý hral 14 rokov v NHL za tím Buffalo Sabres. Jeho bohatý životopis zaujme nejedného  čitateľa.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Krásna pleť bez vrások poteší každú ženu: Predstavujeme top kozmetické darčekové sady týchto Vianoc!
Craig Ramsay (Zdroj: Martinus)

Padreho klan

V časoch brutálnej ruskej agresie a propagandy je ešte viac ako dôležité veriť úprimným a zodpovedným novinárom. Medzi nič určite patrí aj Marek Vagovič, bývalý šéf portálu aktuality.sk. Po tom, čo vydal skvelú knihu o tom, čo za človeka je Róbert Fico, odokrýva ďalšie kauzy, ktoré sa odohrávajú/odohrávali na Slovensku. Jeho najnovšia kniha sa venuje policajnej mafii. Tá neraz kryla spriaznených podnikateľov a oligarchov, ktorí mali už dávno sedieť v base.

Padreho klan (Zdroj: Martinus)

Telo si pamätá

Staré rodičia sa už v živote stretli s hocičím. Ich skúsenosti a vedomosti sú rozhodne plné zaujímavých skúseností. Možno sa však medzi nimi nachádza aj udalosťou, ktorá v nich zanechala nepríjemnú pachuť a je možné, že ich telo si ju pamätá. Autor Doktor Bessel van der Kolk prichádza so zaujímavou štúdiou a tvrdením. Vysvetľuje, ako trauma doslova pretvorí telo aj mozog, tiež skúma inovatívne prístupy k liečbe. Možno aj vďaka tejto knihe sa vaši starkí začnú viac starať o svoje zdravie.

Telo si pamätá (Zdroj: Martinus)

Rýchlokurz geniality

Porozumieť dnešnému svetu nemusí byť pre starších ľudí jednoduché. Ešteže je tu kniha zvaná Rýchlokurz geniality. Tá ponúka 42 otázok a odpovedí, ktoré pomôžu seniorom pochopiť dnešný svet. Kniha sa venuje svetovým megatrendom, fungovaniu vesmíru, našej spoločnosti, technologickej revolúcii a mnohým ďalším zaujímavým oblastiam.

Rýchlokurz geniality (Zdroj: Martinus)

Ako byť šťastný?

Pribúdajúce roky a vrásky môžu u našich starých rodičov spôsobovať nie práve šťastné pocity. Možno si aj oni kladú otázku, ako byť šťastný? Ponúknite im odpoveď na to aj vďaka tejto knihe. Publikácia sa u čitateľov stretla s mimoriadne pozitívnym ohlasom.

Ako byť šťastný? (Zdroj: Martinus)

 

Zdroj: plnielanu.sk, martinus.sk
Odporúčame