Knižné tipy: Máte chuť na kultovú svetovú klasiku? Poďte spolu so Salingerom chytať v žite!

Dielo jednoznačne má čo zanechať aj v súčasnom čitateľovi (Zdroj: Freepik/Degroote.Stock)

S klasikou, akou je Kto chytá v žite, sa stretol snáď každý. Ak ste ju nečítali v rámci povinného čítania počas strednej školy, zaiste ste po nej siahli zo zvedavosti z vlastnej iniciatívy. Pokiaľ nie, rýchlo tak urobte, je to príbeh, ktorý si vašu pozornosť naozaj zaslúži! Nenechajte sa odradiť tým, že hlavný hrdina je teenager – téma diela je veľmi aktuálna a zaujímavá aj pre dospelého čitateľa…

Kritika povrchnosti a konzumu

Hoci tento román vznikol v minulom storočí, problematika, ktorou sa zaoberá je veľmi aktuálna aj pre dnešného čitateľa. Protagonista Holden Caulfield vyobrazuje svoj pohľad 16 ročného chlapca na spoločenskú situáciu života, ktorý žije.

Opovrhuje a kritizuje konzum a povrchnosť, ktoré sú alfou a omegou „dospeláckych životov“. Opisuje pohľad mladého človeka, ktorý je na prahu dospelosti a vyobrazuje križovatky, ktoré sú na tejto ceste povinnosťou.

(Zdroj: Bonio.sk)

Odkaz aj pre dnešnú dobu

Dielo jednoznačne má čo zanechať aj v súčasnom čitateľovi. Tak, ako ho pochopí dospelý čitateľ zo svojej pozície, nebude neznámym ani pre dospievajúceho človeka, ktorý v ňom tiež nájde niečo svoje. Autor dokonale prepája kontrasty týchto dvoch svetov, v ktorých hlavná postava „pláva“ a bojuje s nimi.

Kniha má trochu expresívnejší a drsnejší jazyk, než je pri románoch zvykom, ale tieto výrazy nie sú rušivé – skôr dotvárajú príchuť príbehu.

Knihu kúpite TU!

Z recenzií čitateľov vyberáme

„Nadčasové dielo, ktoré prináša kvalitný zážitok s pozoruhodnými myšlienkami. Autor to napísal nenáročnou formou, ktorá pohodlne prenesie čitateľa na koniec celého príbehu. Spolu s hlavnou postavou si uvedomujete, aká bola realita v školských časoch, aké to bolo v mladom veku, ako ste sa zaradili do spoločnosti a ako sa to nezaobišlo bez irónie, frfľania, ľutovania. Nie je to len povinné čítanie na stredných školách, je to o postoji, ktorý zastávame v určitých situáciách. Plus ľutujem, že som si to neprečítal už na strednej škole, ale až na vysokej (ešteže ma ten príbeh zaujal už v lavici a musel si tú klasiku kúpiť).“ 

 

Dávid Jacko, zamestnanec Martinusu

Sledujte náš Instagram

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Knižný tip: Jedno talianske leto – prenesie vás na farebné pobrežie Amalfi hľadať odvahu a stratené ja!

 

Zdroj: plnielanu.sk, martinus.sk
Odporúčame