Bojnické slony pozná snáď každý Slovák: Zoologická záhrada nedávno prijala nového samca

slon

Do Bojnickej zoo pribudol nový slon (Zdroj: Freepik/wirestock)

Slony Maju a Gulu pozná hádam každý, kto navštívil Národnú zoologickú záhradu v Bojniciach. Po takmer 40 rokoch k nim teraz pribudol samec Tembo, ktorý sa rovnako ako ony narodil v Zimbabwe. Do Bojníc prišiel v posledný novembrový deň z Viedne.

Hlavný zoológ Branislav Tám ho považuje za najväčší vianočný darček, aký si vie predstaviť. A je to pravda, pretože dospelý samec Tembo, ktorá má 37 rokov, váži päť ton a meria približne tri metre v kohútiku. „Celý proces a transport sme pripravovali niekoľko mesiacov, mali sme v rámci inštitúcií niekoľko vzájomných stretnutí. Náš chovateľ tam strávil týždeň na stáži. Bolo to veľmi náročné, keďže bolo potrebné Temba pripraviť na transport,“ spomenul Tám.

Podľa ošetrovateľa Michala Liptáka, sa štyridsaťročné samice Maja a Gula nového spolubývajúceho zatiaľ dosť boja. Spojiť sa ich chystajú už v týchto dňoch. „Tembo je povahovo veľmi dobrý, veľmi krotký, rád spolupracuje. Povely má nemecké a anglické, štandardné pri slonoch. Ovláda základné povely, vie ku nám prísť, otočiť sa, cúvať, podať nohu, aby sme ju mohli ošetriť, podať chobot, ucho,“ skonštatoval Lipták.

Tembo počas svojho života splodil zatiaľ sedem potomkov. V tejto súvislosti Tám spomenul, že by sa mohla zoo dočkať aj mláďat. „Všetko je možné, uvidíme, ako sa nám ho podarí spojiť so samicami. S adaptáciou nám prišli pomôcť aj kolegovia z Viedne,“ podotkol.

Samec ale určite nebude posledným slonom, ktorý prišiel do Bojníc. „Nový pavilón je koncipovaný pre štyroch slonov, keďže ho obývali zatiaľ naše dve samice, bolo prirodzené, že sa budeme obzerať po ďalšom, aby sme rozšírili našu chovnú skupinu,“ podotkla vedúca odboru marketingu a propagácie bojnickej zoo Andrea Klasová.

Pavilón je podľa jej slov aktuálne zatvorený, no zoo verí, že nový prírastok návštevníci uvidia už čoskoro. Tembo sa totiž zatiaľ veľmi dobre aklimatizuje.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Skrášlite si okolie: Za nápad na jeho zlepšenie môžete získať vyše 7 tisíc eur!

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame