Knižný tip: Jedno talianske leto – prenesie vás na farebné pobrežie Amalfi hľadať odvahu a stratené ja!

kniha jedno talianske leto

Nie je ľahké, predstaviť si život po smrti mamy. Hlavná hrdinka Kate si tým musí prejsť (Zdroj: Pexels/Ana Eva)

Aké krásne môže byť, prežiť jedno talianske leto na pobreží Amalfi v spoločnosti skvelého jedla, pozorovať pláže lemujúce more a spoznávať uličky s tými najfarebnejšími budovami? Otázka, ktorú si možno položia viacerí, ale hlavná hrdinka Katy vie, že to nebude ľahké. Napriek tomu sa na náročnú cestu vydá a pokúsi sa vyliečiť si svoje rany.

Stačí Jedno talianske leto a Katy objaví viac ako samú seba

Dôvod, pre ktorý sa vlastne Katy vyberie do Positana, je viac ako smutný. Po maminej smrti, ktorá bola jej najlepšou priateľkou a vždy mala tú správnu radu, sa cíti stratená a vie, že potrebuje zmenu. Čakala roky, kým ju mama vezme práve do Positana na výlet, ale nikdy sa im to nepodarilo.

Positano je miestom, ktoré má v jej živote veľký zmysel. Jej milovaná mama tam strávila leto predtým, ako spoznala Katinho otca. Kate sa preto sama vydáva na miesta, ktoré jej majú pripomenúť mamu a odhaliť nečakané. Hneď po príchode na pobrežie Amalfi, Kate pocíti maminu prítomnosť a ešte si ani sama neuvedomuje, ako veľmi jej to zmení život.

Pravdepodobne si lepšie miesto na vyliečenie svojich rán ani vybrať nemohla. Očarí ju nádherné prostredie, trblietavé more, čarovné útesy, prívetiví miestni obyvatelia a lahodné jedlo. Autorka Rebecca Serle si dala záležať na detailných a pútavých opisoch. Postupne si lieči rany a dáva dokopy svoj život, a v tom sa objaví mama Carol.

Živá, zdravá a o 30 rokov mladšia verzia mamy pochádza z obdobia, keď bola mladou ženou a trávila leto v Positane. Kate nechápe, čo sa deje, ale dostáva neopakovateľnú a nevysvetliteľnú možnosť, spoznať vlastnú mamu v mladšej verzii. Mladícka žena je však iná, ako si predstavovala. Ako rodiča, ju považovala za osobu s pevne stanovenými pravidlami a dobre mienenými radami. Zisťuje však, že mladá verzia mamy je rovnako zmätená, ako Kate aktuálne.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Extrémne drahé leto, na toto míňame najviac: Ušetrite s našimi tipmi!
príbeh jedno talianske leto
Letná dovolenka na talianskom pobreží Kate zmení život (Zdroj: Martinus.sk)
Button kúpiť knižku

Z recenzií čitateľov vyberáme

Čitateľka Monika knihu zhodnotila takto: „Kniha, ktorá sa čítala ľahko, ale zároveň aj ťažko…Celý príbeh sa niesol v melancholickej nálade už od začiatku, keď Katy zomrela mama a zrazu sa jej život začínal rozpadať vrátane manželstva…Aby sa pozbierala a našla svoje stratené “ja”, tak sa rozhodla, že sa vyberie na výlet na pobrežie Amalfi, do mestečka Positano, kam sa chystala so svojou mamou…

Tu sa príbeh začal trošku zamotávať, nakoľko Katy stretáva Carol, svoju mamu, ale oveľa mladšiu… trošku to u mňa bolo už niečo cez, nakoľko to bolo veľmi bizarné… chápem, že tu išlo o to, ako sa Katy spamätávala, že je to príbeh o sebapoznaní a znovu nájdení sa… ako sa musela vysporiadať so smrťou svojej mamy… ale dáko mi tieto “fantasy alebo sci-fi” prvky, resp. neviem, čím konkrétne to nazvať, no moc mi nesadli…

Čo, ale oceňujem, je plynulosť deja, ľahkosť čítania… naozaj som ju prečítala za pol dňa… a napriek svojej melancholickej atmosfére autorka vyvolala u mňa pocit, že som sa chcela premávať ulicami Positana, byť na pobreží… naozaj to môže byť očarujúce miesto a vyvolalo to napriek tej pochmúrnosti krásnu letnú atmosféru… opisy zvládla autorka naozaj perfektne. To, aby sme nezabudli, že nech sa deje čokoľvek, život ide ďalej… a musíme sa naučiť preniesť cez všetko zlé, aj to najhoršie, a nezabudnúť, že to slnko niekde stále svieti.“

Príbeh s prekvapivou zápletkou

Čo dodať na záver? Krásny, letný príbeh vás okamžite naladí dovolenkovo a pomôže vám vyčistiť si hlavu od starostí všedných dní. Zároveň vás donúti zamyslieť sa nad rozmanitými životnými osudmi a možno budete mať pocit, že by ste Kate poradili celkom inak, na rozdiel od toho, ako sa nakoniec rozhodla sama.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Zaujímavá expozícia prináša pohľad na tradíciu priadok: V skanzene sa dozviete, čo bolo súčasťou týchto stretnutí

Objavte naše ďalšie knižné tipy

Zdroj: plnielanu.sk, martinus.sk
Odporúčame