Častokrát si to ani nestihnete uvedomiť a akoby mávnutím čarovného prútika je zo zobúdzajúcej sa jarnej záhrady doslova malá džungľa plná kvetov a rastúcej zeleniny a ovocia na začiatku leta. Júnové záhradné práce patria k tým hektickejším, pretože na každom kroku záhrady je trávnik, ktorý treba pokosiť, kvety, ktoré treba poliať alebo prvá úroda, ktorú treba pozbierať.
Okrem toho, sa samozrejme treba venovať aj ochrane rastlín pred škodcami, odburineniu záhonov a pravidelnému hnojeniu. Jún je skutočne nádherný mesiac, ale žiadneho správneho záhradníka nenechá sedieť s nohami vyloženými na stole. Poďte sa s nami pozrieť na to, ktoré záhradné práce je potrebné urobiť, aby ste sa z krásy a úžitku svojej záhrady tešili ešte dlhé týždne.
V článku sa dočítate:
- Ktoré sú základné júnové záhradné práce?
- Čo v júni robiť s kvetmi a bylinkami?
- Čo v júni robiť so zeleninou a ovocím?
- Akú starostlivosť potrebuje v júni skleník a záhradné jazierko?
Základné júnové záhradné práce
Oficiálne sa leto začína 21. júna a tento deň vychádza na sobotu. Je to najdlhší deň v roku a symbolizuje vzostup svetla alebo návrat svetla a jeho intenzívnej energie. Už naši predkovia tento deň slávili prostredníctvom rituálov a zvykov a takmer všetky sa týkali aj prírody. Toto obdobie je napríklad mimoriadne vhodné na zber bylín. Svätojánske byliny majú najsilnejšie a najliečivejšie schopnosti práve pri zbere v období okolo letného slnovratu.
Počas júna záhrada dosahuje vrchol svojich síl a začína intenzívne plodiť. Počasie býva ešte stále nevyspytateľné, horúce dni striedajú vlhké búrky a ešte stále vedia prekvapiť aj chladnejšie noci alebo rána. Krúpy, ale aj silný vietor dokážu spôsobiť výrazné škody. Myslite na to vopred a rastliny zabezpečte tak, aby boli škody, čo najviac eliminované. Pravidelnú zálievku potrebujú všetky rastliny a stromy, ale aj trávnik. Polievajte mimo času, keď je teplota najvyššia a rastlinám doprajte dostatočné množstvo vody, aby sa dostala až ku koreňom.
Júnové záhradné práce zamerajte aj na boj proti škodcom a chorobám. V boji proti škodcom vám v záhrade pomôže aj ježko. Myslite na tohto malého, ale užitočného obyvateľa záhrad. Živí sa hmyzom a pomôže vám tiež so slizniakmi a slimákmi. Nerušte ho a pripravte mu misku s vodou, ktorú ocení počas horúcich nocí. Nezabudnite ani na vtáčie napájadlá umiestnené mimo dosahu prirodzených predátorov.
Júnové práce spojené s kvetmi a bylinkami
- Ak ste ešte neodstránili listy odkvitnutých cibuľovín, je na to už najvyšší čas. Listy by mali byť žlté a prirodzene odumreté.
- Pravidelne zalievajte kvitnúce rododendrony. Ideálne je na to použiť dažďovú vodu.
- Pokračujte s preriedením husto vyrastených jednoročných rastlín. Preplnené záhony im nedovoľujú prosperovať a v prípade nadmerných vlhkých podmienok hrozí vznik plesne.
- Závesné kvetináče s letničkami už umiestnite na trvalé miesto. Ak ste ich doteraz privykali na pobyt vonku, teraz už môžu skrášľovať priestor tam, kde ste ich plánovali zavesiť.
- Pravidelne zaštipujte nové výhony fuksií. Podporíte tým bohaté rozvetvenie a väčšiu tvorbu kvetov.
- Užite si voňavé kvety hrachora. Strihajte ich do vázy, aby ste podporili tvorbu ďalších kvetov. Vo váze síce nevydrží príliš dlho, ale intenzívne prevonia interiér.
- Atraktívne kvety orientálnych makov zrežte po odkvitnutí. Podporíte tým tvorbu listov.
- Popínavé rastliny priväzujte alebo ovíjajte okolo vhodných opôr. Podporí sa tým ich odolnosť voči nepriaznivým podmienkam počasia.
- Odstraňujte odkvitnuté kvety muškátov. Prospeje to rastu nových kvetov a budú vyzerať zdravšie a bohatšie.
- Zberajte, strihajte a sušte bylinky do zásoby na zimné dni. Využiť ich však môžete aj čerstvé, napríklad mäta či medovka skvele chutia v nápojoch, zmrzlinách alebo ako ozdoba dezertov. Jún je tiež obdobím mnohých iných voňavých bylinných pokladov. Baza či lipa dokážu prevoňať podvečerné ovzdušie, ale do zásoby sa budú hodiť aj rumanček, praslička, rebríček, alchemilka či ľubovník. V tomto období tiež môžete zmladiť pažítku odrezaním trsu až po základňu nad pôdou, čím získate novú úrodu.

Júnové práce spojené s ovocím a zeleninou
- Zamerajte sa na vylamovanie bočných výhonkov, takzvaných zálistkov na paradajkách. Z nich sa môžu tvoriť plody, ale rastlina nemá pre ne dostatok výživy a zbytočne ju vyčerpávajú. Netýka sa to kríčkových paradajok.
- Pravidelne zbierajte úrodu šalátov a listov. Podľa potreby tiež dosievajte semienka, aby ste si zabezpečili ďalšiu úrodu.
- Pripravte sa na zber skorých zemiakov. Niektoré odrody sa môžu zberať už v polovici mesiaca a netreba čakať ani na to, aby zvädla ich vňať.
- Sledujte cibuľu a cesnak. Ak im začnú žltnúť a schnúť vňate, sú pripravené na zber.
- Ak ste to ešte neurobili, vysaďte sadenice cukety a tekvice. Väčšie rastliny vydržia aj priamo na záhone, pretože už nehrozí riziko mrazov.
- Zamerajte sa na preriedenie plodov preplnených konárov s ovocím. Zabezpečíte si bohatšiu a krajšiu úrodu.
- Začnite prerezávať slivky a čerešne. Letný strih môže pomôcť pri problémoch s plodením, pretože stimuluje celú drevinu.
- Rozložte mulč okolo rastlín, ktoré vyžadujú väčšiu zálievku. Platí to napríklad pre cuketu alebo fazuľu.
- Priväzujte nové výhonky ovocných krov. Černice aj maliny zvyknú vyhnať veľmi dlhé výhony, ktoré je dôležité aj pravidelne strihať pre bohatšiu úrodu.
- Čučoriedky zasadené v nádobách polievajte vždy dažďovou vodou. Tvrdá voda z vodovodu časom znižuje kyslosť pôdy, ktorú čučoriedky vyžadujú.

Akú starostlivosť potrebuje v júni skleník a záhradné jazierko?
Počas teplých dní je nevyhnutné otvoriť vetracie otvory a dvere skleníka. Denne tiež kontrolujte rastliny v skleníku a zalievajte ich vtedy, keď je pôda suchá. V prípade potreby zvlhčite prostredie v skleníku, aby ste ochránili rastliny pred škodcom s názvom Roztočec chmeľový (lat. Tetranychus urticae). Voľným okom je zle viditeľný, ale v skleníku sa dokáže nepretržite rozmnožovať a za rok môže mať aj 15 až 20 generácií. Vyhovujú mu suché podmienky a dokáže zlikvidovať uhorky, melóny, papriky, paradajky, ale i jahody.
Horúce letné dni zohrievajú vodu v jazierku a podporujú rozmnožovanie a rast siníc a rias. Voda býva potom zakalená a znižuje množstvo kyslíka vo vode, čo škodí rybám a ostatným obyvateľom jazierka. V tom prípade je ohrozená vitalita rýb aj funkčnosť jazierka. Nadmerný rast rias znamená aj nadbytok živín ako fosfor a dusík. Z jazierka odstraňujte všetky napadané nečistoty, zrežte suché steblá tráv v okolí, ale aj odkvitnuté kvety pobrežných rastlín. Vodu priebežne dopĺňajte podľa potreby, najlepšie dažďovou vodou, a pravidelne kontrolujte hladinu pH. Skontrolujte tiež funkčnosť jazierkovej techniky, v prípade potreby odsajte kal.
Jún je ako rozkvitnutá pozvánka do záhrady – láka vás von, kde sa to hemží životom, vôňami a drobnými zázrakmi. Stačí venovať chvíľku starostlivosti, či trocha pozornosti tým správnym miestam a záhrada sa vám odmení nielen bohatou úrodou a pestrými kvetmi, ale aj pocitom dobre vykonanej práce. A nezabudnite – nemusí to byť dokonalé, stačí aj, ak je to s radosťou. Záhrada aj v júni síce potrebuje vašu pozornosť, ale aj vy si zaslúžite oddych. Aj záhon s jednou zabudnutou burinkou bude rozvoniavať letom.
Zdieľať na
Zdieľaní