Knižný tip: Nazrite do sveta hrdinky, ktorá svoj duševný stav odľahčuje dávkou humoru!

Zaujímavý dej, ktorý sa z veľkej časti odohráva len v hlave protagonistky (Zdroj: Freepik/shurkin_son)

Ak obľubujete príbehy nasýtené psychologickými témami, Bordeline od Ivany Gibovej bude niečo podľa vášho gusta. Knižný príbeh, ktorý rozpovedá o hraničnej poruche osobnosti a poruchách nálad hlavnej hrdinky v 8 jednoducho stráviteľných kapitolách. Knižku odporúčame ako ľahké, miestami vtipné, oddychové čítanie!

Príbeh hrdinky, ktorý stojí za zamyslenie

Zaujímavý dej, ktorý sa z veľkej časti odohráva len v hlave protagonistky. Vyvíja sa veľmi rýchlo, pretože hlavná hrdinka svoje rozprávanie zlieva do jedného celku. Spomína ľudí, ktorí nemajú mená, mestá, ktoré označuje číslami.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že pôjde o na pochopenie náročné čítanie, no v skutočnosti sa dielo číta dobre, ľahko. Ostrosť mu dodáva expresívny jazyk, pretože hlavná postava využíva veľa vulgarizmov, čo má reflektovať jej psychické rozpoloženie.

Napätie čitateľa

Hlavná hrdinka často situácie hyperbolizuje, klame, necháva dej nevypovedaný a stupňuje napätie. Celá tematika sa odohráva na pozadí traumatizujúceho vzťahu s jej otcom, ktorého v neskoršom veku supluje početnými partnerskými vzťahmi. Svojich milencov volá „moji otcovia“.

Príbeh sa často vyvíja nečakaným smerom, preto čitateľ nevie predpokladať, čo bude nasledovať v ďalšej kapitole.

(Zdroj: databazeknih.cz)

Zhrnutie

Je to trošku chaotické a psychotické čítanie, no nájde si svoju cieľovku. V bludných kruhoch a obsesiách hlavnej hrdinky môžete pozorovať logiku človeka s psychickým ochorením.

Ak vás bavia takéto psychologické sondy, určite po knižke siahnite. Nie je to ťažký príbeh s obrovskou faktografiou, ale skôr obraz vtipnej inteligentnej ženy, ktorá bojuje s nástrahami svojho života.

Knihu zakúpite TU!

V jednom z komentárov od recenzentov vyberáme úryvok recenzie:

„Na Bordeline musí mať človek žalúdok, no ak ho má, mal by po tejto knihe určite siahnuť. Gibová má jedinečný a veľmi pútavý štýl, vďaka ktorému som knihu len ťažko púšťala z ruky (pripravte sa ale na dlhánske súvetia). Autorka predostiera obraz života s psychickou poruchou, ktorý je desivý a ľútostivý zároveň. Ak hľadáte niečo zo súčasnej slovenskej scény, Gibová si rozhodne zaslúži šancu.“ (používateľka Anna Švidroňová, Martinus.sk)

Zdroj: plnielanu.sk, martinus.sk
Odporúčame