Knižný tip: Súdny spor dvoch rodín, ktorý sa vám dostane pod kožu

právnik, sudca

Dve rodiny, stojace na opačných stranách zákona, sa stretnú pred súdom (Zdroj: Freepik/freedomz)

Spisovateľ John Grisham je známy vďaka svojim prepracovaným právnickým trilerom. Jeho najnovšie dielo Chlapci z Biloxi sa uberá trochu iným smerom, no stále z neho vycítite autorov svojský štýl. Milovníci detektíviek a trilerov si tak určite prídu na svoje a knihu prečítajú so zatajeným dychom.

Dvaja muži, dva rôzne osudy

Mesto Biloxi bolo posledných sto rokov známe ako príjemné letovisko, v ktorom boli rozšírené najmä podniky na spracovanie morských plodov. Svoju odvrátenú tvár však dobre skrývalo. Korupcia a neresti všetkého druhu od hazardných hier cez prostitúciu, nelegálnu výrobu alkoholu, drogy až po vraždy na objednávku – to všetko sa dialo za oponou. Neresti mala pod kontrolou hŕstka gangstrov. Povrávalo sa, že patrili k neslávnej Južanskej mafii.

Keith Rudy a Hugh Malco vyrastali v Biloxi v šesťdesiatych rokoch. Obaja pochádzali z prisťahovaleckých rodín z východnej Európy. V detstve boli najlepšími kamarátmi a všetci ich poznali ako hviezdy bejzbalového tímu. Na prahu dospelosti sa ale ich cesty rozišli. Zatiaľ čo Keithov otec sa vypracoval na obávaného prokurátora, odhodlaného „vyčistiť pobrežie, z Hughovho otca sa stal šéf biloxiského podsvetia. Keith sa rozhodol pokračovať v otcových šľapajach a vyštudoval právo. Hugh dal prednosť nočnému životu a práci v rodinných podnikoch.

(Zdroj: Martinus)
Button kúpiť knižku

Rozhodujúci boj v súdnej sieni

Obidve rodiny osud nakoniec spojil v rozhodujúcom boji – kde inde, ako v súdnej sieni. Kniha je rodinnou ságou, bohatou na historické fakty a nezabudnuteľné postavy, ktorým ide doslova o život. Už samotný popis príbehu vás navnadí, aby ste sa doň chceli začítať a zistiť záver.

Vyberáme úryvok z hodnotenia čitateľa Milana: „Chlapci z Biloxi nebude román pre tých, ktorí čakajú priamočiaru akciu a právnické kľučky, ktoré poznáme z grishamoviek ako Firma, Prípad pelikán, Čarodejník, Klient, Sudca, či Kedy zabiť. Stále je to však výborne vyskladaný príbeh s typickými grishamovskými zvratmi, prekvapeniami, výborne vystihnutými reáliami a atmosférou. Zručne napísaný príbeh o zle, nerestiach, hazarde, podvodoch a vraždách na objednávku, prostitúcii, drogách na jednej strane a o férovosti, poctivosti a snahe o spravodlivý svet aj napriek všetkým prekážkam či riziku vlastnej smrti na strane druhej. Morálne zložitý, mnohovrstevný a poučný ľudský príbeh.“
Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, martinus.sk
Odporúčame