Týždeň slovenských knižníc 2023 bude o hoaxoch a dezinformáciách: Slováci im spomedzi krajín EÚ veria najviac!

týždeň slovenských knižníc a žena s tabletom

Odhaliť falošné správy na internete je čoraz náročnejšie (Zdroj: Unsplash/Tetiana SHYSHKINA)

Hoaxom, dezinformáciam aj fake news sa bude venovať Týždeň slovenských knižníc (TSK) 2023 s témou Knižnice, záruka kvalitných informácií. V poradí 24. ročník celoslovenského podujatia sa uskutoční pod tradičným mottom Knižnice pre všetkých 6. až 12 marca.

Čo na internete je skutočné, čo je falošné a čomu sa dá veriť?

Odhaliť falošné správy je čoraz náročnejšie. Nepravdivé informácie sa stali každodennou súčasťou našich životov a ich cieľom je manipulovať verejnou mienkou, zastrašovať a vplývať na spoločnosť. Predovšetkým sa s nimi dnes stretávame v online priestore, no rozhodne nie sú novodobým výmyslom.

Neverili by ste, ale prvé hoaxy či fake news sa objavili už v 18. storočí, v dobových novinách Boston News-Letter. Témou bolo údajné napadnutie britských osadníkov na ostrove Nantucket, ktoré sa však nikdy neuskutočnilo. Správa, napriek tomu, že bola neskôr opravená, sa v nepravdivej verzii dostala až na Britské ostrovy.

Niekoľko storočí neskôr, však bojujeme stále s tým istým problémom. Podľa minuloročného prieskumu, Slováci najviac veria hoaxom a dezinformáciám, spomedzi krajín EÚ. Nadchádzajúce podujatie v rámci Týždňa slovenských knižníc sa bude venovať aj hoaxom, dezinformáciám a fake news.

Týždeň slovenských knižníc podporuje rozvoj znalostnej spoločnosti

„Cieľom kampane je prostredníctvom početných rôznorodých aktivít pozitívne zviditeľniť knižnice ako významné kultúrne a vzdelávacie inštitúcie s nezastupiteľnou sociálnou funkciou, ktoré aktívne prispievajú k rozvoju znalostnej spoločnosti,“ približujú organizátori. Knižnice 21. storočia podľa nich nadväzujú na svoje historicky overené miesto v spoločnosti.

„Zároveň sú modernými inštitúciami s aktívnym vplyvom na spoločenský a kultúrny rozvoj obcí, miest, regiónov i krajov. Flexibilne reagujú na aktuálne potreby používateľov nielen vo fyzických priestoroch knižníc, ale čoraz viac aj prostredníctvom virtuálneho prostredia internetu.“

Knižnice ako záruka kvalitných informácií

Organizátori ďalej avizujú, že pre knižnice pripravili informačné letáky o dezinformáciách, ktoré môžu ďalej zdieľať so svojimi čitateľmi a šíriť osvetu na tému hoaxov. Pripravená je aj séria rozhovorov s odborníkmi v tejto oblasti, či už psychológov, vedcov, lektorov kritického myslenia, ale aj pedagógov a analytikov spoločenského diania. Rozhovory budú vo forme videa sprístupňovať na svojich sociálnych sieťach počas celého TSK 2023.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Karanténna stanica hodnotí uplynulý rok: Táto akcia potvrdila, že pomôcť sa dá aj málom

Súčasťou podujatia je aj odovzdávanie ocenenia za rok 2022

Otvorenie bude spojené s odovzdaním ceny Slovenskej asociácie knižníc SAKAČIK niektorej z členských knižníc za jej aktívnu činnosť, respektíve za prípravu významného podujatia alebo uskutočnenia významného činu v roku 2022.

Podujatie „Týždeň slovenských knižníc 2023“ organizujú Slovenská asociácia knižníc (SAK), Spolok slovenských knihovníkov a knižníc (SSKK) a Verejná knižnica Michala Rešetku v Trenčíne pod záštitou dočasne poverenej ministerky kultúry SR Natálie Milanovej (OĽANO).


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: plnielanu.sk, newswise.com, TASR
Odporúčame