Skáčete v lete do osviežujúcej vody? Ak máte tieto ťažkosti, nerobte to!

Ľudia, ktorí sa liečia na vysoký krvný tlak by mali byť v lete obozretní (Zdroj: Freepik/Camandona)

Pokiaľ patríte k ľuďom, ktorí užívajú lieky na úpravu krvného tlaku, mali by ste byť v lete obozretní. Tlak vám môžu ovplyvniť horúčavy aj skákanie do chladnej vody.

Ľudia s kolísavým alebo vysokým krvným tlakom by počas leta nemali skákať rozhorúčený do ľadových vôd. Na túto skutočnosť upozornila vedúca kardiologička Oddelenia kardiochirurgie Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave Eva Bučeková.

„V horúčavách si organizmus reguluje teplotu tela rozšírením periférnych ciev a následným potením. V ľadovej vode sa cievy stiahnu a tlak môže prudko stúpnuť,“ vysvetlila pre TASR. Upozornila, že ľudia s artériovou hypertenziou (chronicky zvýšeným tlakom v tepnách) sú rizikovejší ako ľudia s normálnou cievnou reaktivitou.

Podľa jej slov môžu krvný tlak znížiť aj horúčavy a potenie. V takomto prípade by preto mali ľudia, ktorí sa dlhodobo liečia na vysoký tlak, navštíviť lekára. „Aby lieky upravil. Nie, že si človek doma v horúčavách nameria nižší tlak a vynechá preto lieky,“ prízvukuje odborníčka.

Bučeková zároveň pripomenula, že pri chronickom ochorení je trvalá a dlhodobá liečba v rámci ochrany a kvality života veľmi dôležitá. „Lieky na krvný tlak menia množstvo a distribúciu tekutiny v cievnych stenách, a tak ovplyvňujú jeho výšku,“ ozrejmila. V súvislosti aj s ďalšími kardiovaskulárnymi ochoreniami, je podľa nej nutné vyhýbať sa pobytu vonku medzi 11. a 15. hodinou.

Sledujte náš Facebook

Odporúčame