Bylinkárka v ROZHOVORE prezradila, ktoré rastlinky sú zázrak pre kĺby, pľúca či v prechode: Niektoré voláme burina, pritom sú plné zdravia!

bylinky

Aké bylinky by ste rozhodne nemali prehliadať? (Zdroj: Súkromný archív BS)

Berta Stašková je vyštudovaná lesníčka, no bylinám sa venuje celý život. V rámci terapie Lesný kúpeľ učí, ako si vyrobiť vlastnú bylinkovú masť či tinktúru. V rozhovore prezradí, prečo sú pŕhľava a brečtan nedocenené, aké byliny riešia ženské problémy a aj to, ako blahodarne môže na náš imunitný systém pôsobiť obyčajný pobyt v lese.

Ako ste sa dostali k bylinkárstvu?

Som dieťa z lesníckej rodiny, a tak mi bol kontakt s prírodou dopriaty od detstva. Tam sú malé začiatky poznávania rastlín, ktoré pri mojom štúdiu na lesníckej fakulte dostali serióznejší rozmer. Potom boli chvíľku moje cesty kľukaté, nakoniec ma však doviedli na východné Slovensko, na vidiek na začiatku sveta, na naše hospodárstvo s takmer siedmimi hektármi lúk a lesa. Nuž, a to bola bylinkárska príležitosť, ktorá sa neodmieta.

Byliny sa posledné roky vracajú do módy. Ktoré by ste odporučili, ako univerzálne domáce zázraky?

Áno, veľmi sa tomu teším, že časť ľudí sa vracia k našim koreňom, ktoré bezpochyby vyrastajú kdesi v prírode. A nádejám sa, že to nie je len otázka módy. Pretože univerzálne zázraky rastú všade okolo nás a máme ich na dosah ruky. Mojimi favoritmi z kategórie burina je určite pŕhľava dvojdomá, baza čierna a, napriek tomu, že to nie je celkom bylinka, živica ihličnatých stromov.

Pŕhľava je podľa bylinkárky jednou z najosožnejších rastlín (Zdroj: Súkromný archív BS)

Ktorú liečivú masť by mala mať doma každá domácnosť?

Práve tú zo živice! Kedysi sa živica zo smreka, jedle či smrekovca využívala hojne. Ľudia ju žuli namiesto žuvačky, vďaka čomu sa dokázali vyhnúť častým návštevám zubára, ktoré v tých dobách boli asi ešte menej príjemné ako dnes. Živica má silné antibakteriálne a dezinfekčné účinky, čo je blahodarné pri jej žuvaní pre celú ústnu dutinu. Keď zo živice vyrobíme masť, pôsobí mimoriadne dobre pri reumatických bolestiach, dýchacích problémoch aj kožných ochoreniach.

Z bylín možno pripraviť čaj, sirup, tinktúru, zábal, kúpeľ. Ako správne postupovať pri výbere vhodnej bylinky?

Každá z foriem spracovania bylín má svoje výhody. Koho nebaví pripravovať si a piť to, čomu hovoríme čaje, teda zápary, odvary alebo maceráty z bylín, siahne po sirupe. Ak očakáva rýchlejšie a intenzívnejšie pôsobenie, je preňho správnou voľbou dobre pripravená tinktúra. A tá nemusí byť bezpodmienečne len s obsahom alkoholu, pretože ju vieme vyrobiť aj bez neho a ponúknuť aj deťom alebo dospelým, ktorí sa chcú alkoholu vyhnúť.

Populárne sú tiež éterické oleje, možno menej známe je zas využitie rastlín na vydymovanie. Zábaly, kúpele a masti sú vhodné pre všetkých, ktorí potrebujú, aby rastliny pôsobili na naše telo zvonku. Ale voňavý kúpeľ s bylinkami môže prospieť nielen telu, ale aj duši. Pri používaní bylín však určite každému odporúčam, aby sa poradil. Bylinkár nemusí byť šarlatán! Nuž, a ak prepadnete rastlinám naplno, určite veľa študujte, kupujte kvalitnú literatúru a vyberajte overené kurzy. A keď sa rozhodnete zbierať, určite len to, o čom ste si úplne istí, že to bezpečne poznáte.

Množstvo žien trápia gynekologické problémy – nepravidelná menštruácia, cysty, zápal vaječníkov, vaginálne výtoky. Ktoré byliny dokážu s týmito problémami pomôcť?

Ženské bylinky sú samostatná kategória, ktorá by bola na celú knihu. Rastliny môžu byť nápomocné mnohým ženám v rôznych obdobiach ich života. Niektoré rastliny obsahujú fytohormóny, rastlinné estrogény, ktoré sa svojím účinkom podobajú tým, ktoré naše telo produkuje. Nuž, a v čase, keď ich je pomenej, nemusíme hneď siahať po liekoch, stačí vybehnúť na lúku.

Ďatelina je jednou z týchto pomocníčok žien, ktoré prežívajú diskomfort klimaktéria. Pridať k nej môžeme aj šalviu či pŕhľavu. Určite nemožno zabúdať na rebríček, alchemilku, ani rumanček. Pomáhajú aj mladším ženám a dievčatám, ktoré sú ešte len na začiatku svojej peknej ženskej cesty. Ale do tohto zoznamu patrí aj medovka, kúzelný ľubovník, hluchavka, praslička, pastierska kapsička či oregano, známe aj pod názvom dobromyseľ, ktorá rozveselí ženské srdcia alebo rozmarín, ktorý dodá energiu. Ale tento zoznam by mohol byť ešte oveľa dlhší.

bylinky
Okolo nás je obrovské množstvo zdraviu prospešných rastlín, treba ich len spoznať (Zdroj: Facebook/ Sirupáreň)

Ktoré bylinky pomáhajú na bolesti pohybového aparátu – chrbtice, kolien a kĺbov?

Ochorenia pohybovej sústavy sú často spojené so zápalovými procesmi v našom tele, ako súčasť rôznych autoimunitných porúch alebo bývajú spojené aj s degeneratívnymi procesmi. Voľba správnych rastlín teda súvisí s typom týchto ochorení a ich pôvodom a ich liečba bezpochyby patrí do rúk lekárov. Bylinná liečba však môže byť veľmi účinným podporným nástrojom. Rastliny niekedy dokážu pomôcť aj tam, kde si už klasická medicína nevie rady.

Pri artritídach je skvelou pomocníčkou praslička, medovka, koreň púpavy, brezový list, od bolesti uľaví napríklad vŕbová kôra s obsahom kyseliny salicylovej, čo je vlastne pôvodca lieku známeho ako aspirín. Vhodné sú aj do kúpeľa alebo ako obklad, spolu aj s rumančekom či nechtíkom. K tomu čaj z plodov bazy čiernej, šípky a lipového kvetu.

Pri reumatických problémoch pomôže (ne)obyčajná pŕhľava, zlatobyľ, púpava, arnika, ale aj spomínaná živica ihličnanov. Rastliny s močopudným účinkom telo pomôžu očistiť, brezový list, bazový kvet, pŕhľava, či púpava rastú všade okolo nás. Vŕba, topoľ, či túžobník brestový s obsahom kyseliny salicylovej pomáhajú pri bolestiach, ale určite by sa im mali vyhnúť ľudia, ktorí sú na ňu alergickí.

Vedia bylinky vyriešiť aj dlhodobú únavu?

Príčin únavy je neúrekom a pretrvávajúci stav únavy by som určite riešila s lekárom. Mnohokrát však pomôže už zmena jednoduchých vecí, ako je zdravé čerstvé jedlo, voda, očistenie organizmu, čerstvý vzduch a psychická pohoda. Niekedy sa to však ľahšie povie, ako urobí.

Opäť spomeniem moju favoritku, pŕhľavu. Je to účinné metabolikum a pre širokú škálu vitamínov, minerálov, stopových prvkov a iných účinných látok je nápomocná pri únave, anémii, zlepšuje trávenie, činnosť obličiek, celkovo látkovú premenu. Čaj si môžete pripraviť aj z listov čiernej ríbezle, púpavy či kvetov zlatobyle. A z radu tých menej domácich rastlín je to schizandra, pupočník, leuzeja, či dobre známy ostropestrec. Ale určite by som nevynechala príjemný pohyb na čerstvom vzduchu!

rozhovor bylinkárka
Pobyt na čerstvom vzduchu je veľmi dôležitý (Zdroj: Súkromný archív BS)

Pandémia covid-19 ešte nepovedala posledné slovo vo svete, ani na Slovensku. Ktorými bylinkami možno preventívne posilňovať imunitu a ktoré pomáhajú zlepšiť dýchanie?

K typickým imunomodulanciám, teda rastlinám podporujúcim imunitný systém, určite patrí echinacea, zázvor a viacero ďalších, ktoré nie sú u nás pôvodné, dajú sa však dopestovať. Ide napríklad o všehojovec, všehoj, schizandra, kozinec, kapucínku, ale napríklad aj hlivu ustricovú.

Les sám o sebe je vynikajúcim a voľne dostupným prostriedkom na zlepšenie našej imunity. Stačí prísť a pomaly, zhlboka dýchať. Pre zlepšenie dýchania nájdeme v prírode širokú škálu liečivých rastlín, od bazy, cez fialku, veroniku, zádušník, prvosienku, sedmokrásku, slez, či skorocel po tymian, materinu dúšku, oregano, ale aj éterické oleje v ihličnanoch pôsobia veľmi účinne, či už v podobe kúpeľa, mastí, olejov alebo sirupu.

Sú byliny, ktoré sama používate na starostlivosť o svoju pleť, telo či vlasy?

Vonkajšia krása je podľa mňa veľmi relatívny pojem. Tá skutočná vychádza zvnútra, pohoda, spokojnosť a radosť sa vždy prejavia na našom zovňajšku. Pre mňa je už zber rastlín prvým krokom k pohode, už vtedy si vieme dopriať oddych a príjemné chvíle na čerstvom vzduchu bez stresu, slnko hreje, škovránky štebocú a košík sa plní drobnými kvietkami sedmokrásky.

V poslednom období plnom obmedzení sa naša veľká vaňa premenovala na wellness, kde sa dá za pomoci levanduľovej soli, rumančeka či ružových lupeňov vytvoriť atmosféra plná pohody. Duša si oddýchne a telo zregeneruje. Nuž a pokožke určite prospievajú aj bylinné macerované oleje, z levandule, nechtíka, ale aj ďateliny. Mojou vernou kamarátkou je však pŕhľava, ktorá je hviezdou medzi bylinami. A pri unavených opuchnutých nohách nedám dopustiť na zápar z mladých brezových lístkov!

Prezradíte nám váš obľúbený recept?

Brečtan popínavý je známy predovšetkým v podobe sirupu proti kašľu. Účinné látky, ktoré obsahuje, však pôsobia priaznivo aj na našu pokožku, Stimulujú prekrvenie, napomáhajú jej napnutiu a výrobky z neho sa používajú ako účinný prostriedok proti celulitíde.

Pre prípravu masti stačí mladé brečtanové lístky macerovať niekoľko týždňov v rastlinnom oleji, hotový macerovaný brečtanový olej zahustiť pravým včelím voskom, prípadne pridať kvapku éterického oleja z rozmarínu alebo borievky a po pomarančovej koži ani stopy. Na škodu nie je ani občas si trochu zabehať. A ak budete brečtan zbierať, určite ho nechutnajte, jeho tmavomodré bobule sú jedovaté.

Vo voľnom čase vyrábate aj sirupy. V čom sa líšia od tých, ktoré dostať v supermarkete?

V našej Sirupárni ideme bio cestou. Bez použitia akejkoľvek chémie pri pestovaní, či konzervantov a farbív pri výrobe. Vyrábame sirupy z 23 druhov bylín, aj lekváre, džemy a ovocné a zeleninové šťavy. Všetky byliny, ovocie a zelenina vyrastú u nás, niečo na lúkach, niečo v záhrade. Zbierame ich ručne a ručne aj spracovávame. Verím, že láska a radosť, ktorú dostanú, sa prenesie až do každej fľašky sirupu, či pohárika lekváru.

sirupy
Z bylín môžete vyrobiť množstvo rôznych produktov (Zdroj: Facebook/ Sirupáreň

Na východe Slovenska organizujete celodenné pobyty v lese pod názvom Lesný kúpeľ. Čo nové naučíte človeka v rámci terapie o lese?

Fytoterapia, teda využívanie liečivej sily rastlín, je prirodzenou súčasťou Lesného kúpeľa. Lesný kúpeľ (alebo v jazyku krajiny svojho vzniku, teda v japončine, shinrin yoku) je terapia, ktorá nám pomáha naučiť sa opäť prijímať les ako prirodzené prostredie a citlivo využívať jeho liečivú silu. Vedci takmer 30 rokov skúmajú, ako pôsobia stromy na náš organizmus.

Fytoncídy, ktoré produkujú, majú mimoriadne priaznivý vplyv na náš imunitný systém, ktorý pri pobyte v lesnom prostredí zmobilizujú a posilnia zvýšenou produkciou takzvaných zabíjačských buniek, ktoré sú jeho základnými kameňmi. Pri lesnom kúpeli učíme ľudí, ako spomaliť, ako správne dýchať, aj trošku nahliadnuť aj do svojho vnútra. Je to mimoriadne pomalá terapia, ktorej cieľom je pri dosiahnutí stavu hlbokého relaxu nechať na svoj organizmus aktívne pôsobiť všetko to zdravé, čo nám les ponúka.

Čo ďalšie touto terapiou získame?

Táto terapia okrem upokojenia prináša mnohé ďalšie zdravotné benefity, ako je pokles hladiny cukru v krvi, krvného tlaku, hladiny stresových hormónov a naopak, preukázateľne pomáha ničiť rakovinové bunky a potenciálne rakovinové bunky, stimuluje produkciu hormónov šťastia, má teda omladzujúce a upokojujúce účinky, je prevenciou vyhorenia a syndrómu chronickej únavy, napomáha v boji s depresiou, obezitou, zlepšuje koncentráciu a kreativitu človeka. Ale hlavne — je mimoriadne príjemná!

Po dvoj až trojhodinovom lesnom kúpeli sa účastníci dozvedia čo-to o fytoterapii a priamo v lese sa jej v našom sprievode venujú. Vyrobia si liečivú masť a bylinnú tinktúru a naučia sa, ako postupovať pri ich výrobe kedykoľvek v domácom prostredí. Pretože príroda nám toho ponúka tak veľa. Stačí len prísť.

lesný kúpeľ
Lesný kúpeľ ponúka mnoho benefitov (Zdroj: Facebook/Lesný kúpeľ)

Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame