Odlišné názory vo vzťahu zvládnete aj po dobrom: Čo robiť, keď s vami polovička nesúhlasí?

Rozhádaný pár na gauči

V každej domácnosti občas zahrmí a vzťahy nie sú úplne ružové (Zdroj: GettyImages)

V každej domácnosti občas zahrmí. Je jednoduché milovať druhého človeka, keď ste na jednej vlne. No nájsť spoločnú reč aj v prípade, že máte absolútne diametrálny pohľad na určitú situáciu, to je už skutočné umenie. Ukážeme vám zopár tipov, ktoré vám pomôžu prijať odlišný názor druhého človeka.

Vyhnite sa chúlostivým témam

Najlepšou ochranou je prevencia. Pokiaľ viete, že váš partner má vyhranený názor napríklad na politikov, skúste sa tejto téme vyhnúť oblúkom. Najmä ak viete, že nikdy s ním nebudete súhlasiť. Skúste hľadať témy, ktoré vás spájajú a dohodnite sa na nejakom znamení, ktoré bude pre vás jasným signálom, že sa pohybujete po tenkom ľade.

„S partnerom sme sa často pohádali na návšteve u známych. Keď si vypil, začal nadávať na politikov. Čím viac som sa ho snažila presvedčiť, že netreba všetkých hádzať do jedného vreca, tým to bolo horšie. Párkrát som ho upozornila, keď som videla, že začína so starou pesničkou. Nepomohlo. Až môj opakovaný odchod z rodinných osláv a spoločenských udalostí mu ukázal, že o niektorých témach je lepšie nehovoriť,“ priznáva Tereza.

Majte nadhľad

Ak niekto vyjadruje svoj názor, nemusíte sa s ním stotožniť. Väčšinu si pohľad na nejakú vec vytvárame na základe osobných skúseností. Možno aj vy máte priateľku, ktorá je pevne presvedčená o tom, že všetci muži sú egoisti. Je to však iba jej vnímanie, nič viac. Aj váš partner má právo na svoj názor. Neberte mu ho.


Mohlo by vás zaujať: Keď rozhovor v manželstve viazne: Ako zlepšiť komunikáciu v dlhoročnom vzťahu?


Hovorte len o sebe

Keď narazí kosa na kameň, skúste hovoriť predovšetkým o sebe a svojich pocitoch. „Ja si myslím, že…“ „Mám na to takýto názor…“ Keď budete hovoriť o tom, čo cítite, partnerovi ukážete, že je to váš pohľad na danú situáciu. Neraz však aj pri drobných konfliktoch prechádzame okamžite do protiútoku. Ak však začneme partnera obviňovať a vyčítať mu jeho názor, nikdy nenájdeme efektívne riešenie.

Počúvajte

Pri rozhovore nechajte partnerovi priestor a skúste ho pochopiť.. Pre mnohých to môže byť ťažšie, no dá sa to zvládnuť. Pokiaľ ho budete pozorne počúvať bez toho, aby ste ho v duchu častovali rôznymi negatívnymi prívlastkami, môžete si rozšíriť obzory. Aj vďaka tomu sa naňho budete môcť pozerať o niečo láskavejšie. Všetci máme niečo za sebou. Naše názory formujú viaceré faktory, ako výchova, vzdelanie, miesto bydliska, kolegovia či literatúra. I keď si myslíte, že ho poznáte dokonale, vždy vás môže niečím prekvapiť.

Držte sa faktov

Ak má byť hádka konštruktívna, je dôležité sústrediť sa na viac na fakty než na opačné názory. Rozprávajte sa len o jednej téme a nevyťahujte minulosť. Týkajú sa rozdielne názory spoločného trávenia voľného času? Vtedy vám môžu pomôcť kompromisy, ktoré sú základným kameňom každého pevného vzťahu. Dovoľte, nech každý chvíľku ťahá pílku. Pokiaľ počas akejkoľvek debaty budete myslieť na to, že vám ide o jeden cieľ, určite nájdete spoločné riešenie.


Mohlo by vás zaujať: Zase nepočúva, čo hovoríte? Spoznajte, ako odlišne komunikujú muži a ženy


Vyhnite sa extrémom

Všimli ste si, že počas hádky má takmer každý z nás sklon utiekať sa k extrémom? „Ty ma nikdy nepočúvaš!“ „Vždy robíme len to, čo ty chceš!“ Používaním takýchto viet dostávame partnera do ofenzívy. Už ho nevnímame ako blízkeho človeka, ale ako protivníka, a tak sa k nemu aj začneme správať. Samozrejme, že i on sa začne púšťať do protiútoku, čo vedie len k prehĺbeniu konfliktu.

Skúste hovoriť jemnejšie

Niekedy oveľa viac zaváži na spôsobe, akým hovoríme, než na samotnom obsahom slov. Ak vyjadrujete svoj opačný súhlas, snažte sa vyhnúť zbytočným emóciám či zvyšovaniu hlasu. Aj vety typu: „Nie som si istý… Neviem, či to tak bude fungovať…“ vyjadrujú rešpekt k druhému človeku, pretože ich používaním nezmetieme názor druhého človeka okamžite zo stola.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame