Dovolenková sezóna už neúprosne klope na dvere a ak aj vás čakajú letné dobrodružstvá, mali by ste myslieť nielen nad oblečením, knihami, fotoaparátom či hračkami pre najmenších, ale aj na zdravie seba a svojej rodiny. Cestovná lekárnička je často podceňovaným prvkom batožiny, do ktorého väčšina z nás neinvestuje príliš veľa času – základom je „nahádzať“ nutné veci do jednej taštičky a ide sa. Ak nechcete, aby vás niečo zaskočilo, mali by ste sa inšpirovať nasledujúcimi tipmi a dať si na balení liečiv záležať.
Prejdite si zásoby
Predtým, než začnete bezhlavo nakupovať nové lieky, skontrolujte svoje domáce zásoby. Väčšina z nás drží doma základné preparáty, ktoré pomôžu pri bežných problémoch. Prejdite si svoj „farmaceutický majetok“ a všetko, čo je po záruke alebo poškodené nekompromisne vyhoďte.
Takúto očistu by ste si mali robiť pravidelne aj medzi kozmetikou – nezabúdajte na to, že aj taký opaľovací krém, ktorý je pre vašu pokožku viac než potrebný, má svoju trvanlivosť. Zásoby z minulého roka hoďte do koša a zaobstarajte si nový krém, ktorý bude účinný.
Bez tohto ani na krok
Bežné problémy ako bolesť hlavy, zubov alebo svalov sa nevyhýbajú ani dovolenkárom. Pre istotu si pribaľte paracetamol alebo ibuprofén – ak cestujete s deťmi, tieto typy liekov si pribaľte aj v detskej forme, teda v podobe sirupov alebo čapíkov. Myslite na všetko a prihoďte aj balenie čierneho uhlia, ktoré vyrieši prípadné problémy s tráviacou sústavou.
Do lekárničky sa tiež hodí niečo na štípance od hmyzu, na kašeľ, bolesť hrdla, alergiu či kvapky do nosa, uší a očí. Nikdy neviete, čo sa vám môže hodiť – je lepšie mať čosi navyše a prípadne to nepoužiť, než zháňať bežné preparáty kdesi v cudzine.
Keby náhodou…
Okrem liekov sa oplatí mať pri sebe aj základné pomôcky, ako napríklad náplasti, dezinfekciu, sterilné štvorce, obväzy, pinzetu na kliešte, nožničky, jednorazové rukavice a repelent. Skvelým tipom, najmä pri cestovaní s deťmi sú takzvané náplasťové stehy (nájdete ich aj pod názvom „steri-strips“), ktoré pomôžu pri drobných hlbších ranách bez potreby šitia.
Praxou overenými tipmi sú aj teplé a chladivé vankúšiky či náplaste, ktoré vám môžu pomôcť nielen pri natiahnutí svalov či bolesti hlavy, ale aj pri spálení sa. Taktiež sa hodí mať, ideálne digitálny, teplomer, vďaka ktorému si overíte svoju telesnú teplotu za pár sekúnd.
Myslite na najzraniteľnejších
Pokiaľ cestujete so svojimi domácimi miláčikmi, mali by ste myslieť aj na nich. Aj zvieratá sa môžu počas cestovania zraniť alebo ochorieť, preto by ste mali mať po ruke aj verziu zvieracej lekárničky. Základné lieky, napríklad na trávenie či proti zvracaniu, konzultujte s veterinárom, ktorý vám odporučí najvhodnejší preparát na mieru pre vášho miláčika.
Čo sa týka ostatných vecí, mini lekárnička by mala obsahovať určite dezinfekciu vhodnú pre zvieratá, obväzy, sterilné štvorce a pinzetu. Nezabudnite si do batožiny prihodiť aj repelent a zvieraťu pred cestovaním podať liek proti kliešťom a blchám.
Dôležité dokumenty
Pri cestovaní potrebujete mnohokrát príliš veľa dokumentov, no nemali by ste zabúdať ani na jedny z najdôležitejších. Radšej si aj dvakrát skontrolujte, či máte so sebou zdravotný preukaz, potvrdenie o cestovnom poistení, zoznam alergií, diagnóz a pravidelne užívaných liekov (ideálne v angličtine). Pre zvieratá nezabudnite pribaliť aj očkovací preukaz a pas, bez ktorých sa skutočne nezaobídete.
Zdieľať na