Najedzte sa do krásy: Zdravé vlasy a silné nechty získate s týmito potravinami

Zdravá strava

thinkstockphotos.com

Chcete mať krásne vlasy a nechty? Okrem používania rôznych kozmetických prípravkov je dôležité sústrediť sa aj na tú správnu stravu. Nechty a vlasy tvorí prevažne keratín, preto by ste sa mali zamerať na príjem vitamínov a minerálov, ktoré majú na jeho tvorbu vplyv.

Na ich vzhľad však majú vplyv aj iné faktory, ako napríklad fajčenie, málo fyzickej aktivity, stres či hormóny. Ak chcete byť na vašu korunu krásy právom hrdí, do jedálnička by ste mali zaradiť aj tieto potraviny. Najlepšie už pri najbližšom jedle.

 Losos pre lesk

Keď hovoríme o kráse a zdraví celého tela, losos predstavuje komplexné jedlo a jednoznačnou výhrou je zaradiť ho do jedálnička, a to pravidelne. Je bohatý na omega-3 mastné kyseliny, ktoré bojujú proti krepovitosti vlasov, suchosti, vypadávaniu i vyrážkam na pokožke hlavy. Aj vďaka nim vlasom dodáva žiadanú pružnosť a lesk. Losos obsahuje aj množstvo vitamínu D a kvalitných bielkovín, čo je pre pevné vlasy nevyhnutnosťou. Ak vám ryby nie sú veľmi po chuti, omega-3 mastné kyseliny nájdete aj v ľanových semienkach, avokáde, pstruhoch, sleďoch, makrelách či vlašských orechoch.


Mohlo by vás zaujať: Pre krajšie vlasy či proti páchnucim nohám: Na čo všetko sa ešte hodí vodka?


Chudé tmavé mäso proti padaniu

Nedostatok železa v organizme môže spôsobiť vypadávanie vlasov. Ak sa tomu chcete vyhnúť, užívajte vo zvýšenom množstve, čo by malo proces vypadávania zvrátiť a rastu novým vlasom zas pomôcť. Práve tmavé mäso je vynikajúcim zdrojom železa, ktoré vplýva aj na produkciu krvi. Na železo sú bohaté aj iné potraviny, napríklad sušené ovocie (napr. marhule), morčacina, vajcia i celozrnné obilniny, ktoré by ste tiež mali zaradiť do jedálnička pre zdravé vlasy.

Srvátka pomôže  korienkom

Vlasy a nechty sú tvorene prevažne z keratínu, ktorý sa skladá z bielkovín. Práve ich nedostatok znamená lámanie nechtov a vypadávanie vlasov. Korienky sa vtedy prepnú do tzv. odpočívacej fázy. Srvátku nie je náročne zakomponovať do prijímanej stravy. Najjednoduchšie je, ak si jednu odmerku pridáte do ranného nápoja a máte o celodennú dávku postarané. Výhodným riešením je aj pre tých, ktorí sa usilujú zhodiť zopár kilogramov, pretože srvátka dokáže nasýtiť a tak udržiavať hlad pod kontrolou.


Mohlo by vás zaujať: Chcete vyzerať mladšie? Zabudnite na krémy, stavte na tieto potraviny


Šošovica pre zdravú hrivu

Aj keď je drobná, nosí v sebe veľké množstvo potrebných živín. Obsahuje všetky podstatné látky pre rast vlasov a nechtov – železo, bielkoviny, zinok a biotín. Rovnako účinná je aj záhradná fazuľa a iné druhy strukovín. Výbornou voľbou je aj pre vegetariánov, keďže vlasom dodá živiny v rovnakej kvalite ako mäso.

Vajcia podporia rast

Prírodný kondicionér biotín podporuje rast vlasov a znižuje ich vypadávanie. Práve túto látku vo veľkej miere obsahujú vajcia. Rovnako aj železo podieľajúce sa na raste vlasov, ako aj množstvo bielkovín. Ak teda máte problém s vypadávaním vlasov a sú celkovo slabé, zaraďte do svojej stravy vajíčka.


Mohlo by vás zaujať: Skvelý jablčný ocot: Využijete ho v kuchyni, pre krásu aj zdravie


Sladké zemiaky si poradia s lupinami

Sladké zemiaky sa pýšia vysokým obsahom beta-karoténu, z ktorého náš organizmus vytvára vitamín A. Naše vlasy podporuje na úrovni buniek. Tí, ktorí trpia nedostatkom tohto vitamínu, tak majú problém nielen so zrakom, ale aj s lupinami a svrbením pokožky hlavy. Rovnako cenným zdrojom beta-karoténu je aj mrkva. Obe potraviny sú opäť výbornou voľbou aj pre vegetariánov.

Rastlinný olej dodá vlasom šmrnc

Ak nechcete mať suché a nevýrazné vlasy, nezanedbávajte príjem rastlinných olejov. Nízkotučná diéta môže byť zodpovedná za nezdravé vlasy bez lesku. Olivový či slnečnicový olej navráti vašim vlasom lesk. Stačí užívať jednu čajovú lyžičku denne, s jedlom alebo samostatne.


Ktoré zo spomínaných potravín si doprajete a ako často? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

 
Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mária
Odporúčame