Zahoďte pyžamá aj nočné košele: Spite nahí a užite si tieto výhody!

spánok

thinkstockphotos.com

Keď nočné teploty prudko klesnú pod nulu, vyťahujeme zo skríň hrubšie prikrývky aj teplejšie materiály nočnej bielizne. Vedeli ste však, že to možno vôbec nie je nutné? Ak v letných mesiacoch spávate tak, ako vás stvorila príroda, oplatí sa udržať si tento zvyk i v zime. Zistite, ktoré benefity môžete očakávať nielen v oblasti zdravia, ale tiež sexuálneho života.

1. Zbohom nespavosť

Nedávna austrálska štúdia prišla k záveru, že na to, aby sa náš mozog prirodzene prepol do spánkového režimu, je nutný mierny pokles telesnej teploty. Organizmus totiž vytláča teplo rovno zo svojho stredu a uvoľňuje ho z hrudníka ako radiátor. Ak tento proces narušíme hrubou vrstvou pyžama či ponožiek, môže nás v noci potrápiť nespavosť. Spánok bez akéhokoľvek oblečenia totiž umožňuje telu, aby odovzdalo teplo do okolitého prostredia rýchlejšie a my tak môžeme zaspať oveľa skôr.


Mohlo by vás zaujať: Zle spávate? Môže za to osamelosť!


2. Pneumatika na bruchu nehrozí

Keď sa naše telo počas noci prirodzene ochladí, súčasne dochádza k zníženiu hladiny kortizolu. Mozog sa ocitá vo fáze hlbokého spánku medzi 22:00 a 2:00, pričom po druhej hodine ráno žľazy začínajú opäť pracovať a produkovať kortizol, aby organizmus pripravili na ďalší deň. Vďaka tomuto dômyselnému systému sa za optimálnych podmienok cítime ráno svieži a oddýchnutí. Problém nastáva, ak máme spánkový deficit a zobúdzame sa s abnormálne vysokou hladinou kortizolu. Tá totiž stimuluje náš apetít a nabáda nás ku konzumácii nezdravého jedla, výsledkom čoho je tuk uložený v oblasti pása. Ak teda necháte pyžamo v skrini a uprednostníte chlad, dokážete hladinu kortizolu regulovať oveľa lepšie.

3. „Tam dole“ budete vo forme

Vagína predstavuje prirodzene teplé a vlhké prostredie, ktoré je mimoriadne priaznivé pre rozmnožovanie kvasiniek a baktérií. Ak sa teda vzdáte spodnej aj nočnej bielizne, symbol ženstva bude môcť vďaka lepšiemu prúdeniu vzduchu doslova „dýchať“ a odmení sa vám oveľa zdravšou mikroflórou. Muži sa zasa vďaka chladnejšiemu prostrediu, ktoré doprajú svojim semenníkom bez obtiahnutých slipov, môžu tešiť oveľa vyššej plodnosti. Ich spermie budú nielen početnejšie, ale aj zrelšie a celkovo kvalitnejšie.


Mohlo by vás zaujať: Máte problémy so spánkom? Riešte ich, môžu viesť k Alzheimerovej chorobe


4. Sex bez zbytočných prekážok

Pokiaľ máte stabilného partnera, s ktorým každú noc zaspávate pod spoločnou perinou, môžete sa tešiť na znovu objavený gejzír vášne. V prvom rade sa totiž nebudete musieť zdržiavať vzájomným vyzliekaním. Priamy kontakt s pokožkou vašej polovičky sa navyše postará o fontánu oxytocínu vo vašom krvnom riečišti. Ide o hormón, ktorý nám pomáha ľahšie sa vyrovnať so stresom aj zvládnuť depresívne nálady. Čo sa však javí ako oveľa dôležitejšie, oxytocín je nevyhnutný pre sexuálnu vnímavosť aj samotný orgazmus.

5. Duchom navždy mladí

Vedeli ste, že vďaka hlbokému a kvalitnému spánku dokážete okrem kortizolu lepšie regulovať aj hladinu melatonínu a rastového hormónu? Tieto chemické zlúčeniny zohrávajú kľúčovú úlohu v procese starnutia – spomaľujú ho a pomáhajú nám cítiť sa dobre vo vlastnej koži. Preto neriskujte a neprehrievajte svoj organizmus v príliš hrubých či nepriedušných pyžamách.


Mohlo by vás zaujať: Nočný spánok nič nenahradí: Prečo je pre náš organizmus taký dôležitý?


6. Cirkulácia na jednotku

Ak si pred spaním na seba navlečieme rôzne druhy nočnej bielizne, môže nás podvedome vyrušovať hneď niekoľko faktorov:

  • príliš tesná guma nohavíc zarezaná v páse
  • gumička ponožiek zarezaná na úrovni členkov
  • vrchná časť pyžama prekrútená a znemožňujúca akýkoľvek pohyb

Niektorí z nás ich vnímajú len čiastočne, iných dokážu zobudiť uprostred noci. Isté však je, že u každého z nás spomínané faktory zasahujú do prirodzenej cirkulácie krvného obehu. Ak budete spávať „na Adama“, lepšie sa vám prekrvia aj chodidlá, ktoré sú od srdca vzdialené najviac. V konečnom dôsledku tak možno žiadne ponožky ani potrebovať nebudete.


Akú nočnú bielizeň v zime uprednostňujete vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame