Knižný tip: Narodili sa v neľudských podmienkach, aby mohli prežiť! Smutný príbeh z obdobia holokaustu, ktorý vás chytí za srdce!

Knižný trh ponúka naspočetné množstvo príbehov z druhej svetovej vojny, ktoré zobrazujú hrôzy holokaustu. (Zdroj: Citadella)

Knižný trh ponúka nespočetné množstvo príbehov z druhej svetovej vojny, ktoré zobrazujú hrôzy holokaustu. Ak ste milovníkom histórie, určite hltáte knihu za knihou. V prípade, že sa orientujete skôr na príbehy ľudí, než na historické fakty, máme pre vás tip na knihu, ktorá chytí za srdce každého. V čom spočíva jej čaro? A ako to nakoniec celé pre kľúčové osoby dopadne?

Hrôzy koncentračných táborov

Kniha realisticky opisuje príbeh troch mladých žien, ktoré spojil osud. Voči režimu sa previnili iba tým, že sa narodili do židovských rodín tak, ako tisíce ľudí, ktorí tiež zomreli v koncentračných táboroch. Príbeh je veľmi pútavý a smutný už od začiatku knihy.

Miestami čítanie nie je vhodné pre slabšie povahy, ako to už pri tomto type kníh býva. Za nás je to jeden skvelý príbeh, ktorý sme aj napriek pomerne vysokému počtu strán zhltli za jeden víkend. Milovník kníh o príbehoch ľudí v období holokaustu toto dielo len ťažko pustí z ruky!

Tri matky, tri deti… A predsa sa nepoznali!

Ak chceli nádejné matky spolu so svojimi nenarodenými deťmi prežiť hrôzy koncentračných táborov, museli o svojom stave klamať. Hlavným hrdinkám tohto príbehu sa dokonca podarilo okabátiť obávaného Anjela smrti, doktora Mengeleho.

Len vďaka tomu zachránili životy sebe a svojim deťom. V prípade prevalenia ich tajomstva by s najväčšou pravdepodobnosťou skončili bez mihnutia oka v plyne. Ich jediným šťastím bolo, že mohli svoje deti priviesť na svet až ku koncu vojny, kedy sa ich šance na prežitie znásobovali.

Príbeh iný než všetky ostatné

Zaujímavým aspektom tejto knihy je, že nekončí (ako väčšina týchto príbehov) len tak sucho. Príbehy pokračujú aj po oslobodení tábora. Autorka píše aj o udalostiach tesne po oslobodení, a o tom, ako vyzeral život voľných väzňov, ktorým sa snažila pomôcť najmä americká armáda.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Verili by ste, že čipsy poznáme už 170 rokov? K ich vzniku prispeli vyberavý zákazník a sarkastický šéfkuchár

Ak dočítate dielo dokonca, zistíte dokonca aj to, čo sa stalo s novorodencami z koncentračného tábora neskôr či to, ako sa stretli a spomínali. Knihu dopĺňajú dobové a silné fotografie, ktoré príbehu dodávajú potrebné korenie autentickosti.

Knihu dopĺňajú dobové a silné fotografie, ktoré príbehu dodávajú potrebné korenie autentickosti. (Zdroj: Citadella)Ak vás kniha Odsúdení prežiť zaujala, kúpite ju TU!

Z recenzií čitateľov vyberáme

„Svoju recenziu začnem trochu netradične, citátom z jednej básne.
„Drž človek zdravý rozum v hrsti vo dverách tisícročia. Tisíc rokov starú, horiacu pravdu odovzdáme tým, ktorí sa už dávno pri nás rodia?“
Tri ženy, tri deti, tri osudy. Memento, otázka, výkričník. Po prečítaní knihy si položíme otázku, či je to vôbec možné? Ako mohla táto naša Európa, kde bratia Lumiérovci verejne predstavili svoje filmy a Alexander Fleming vynašiel penicilín toto všetko dopustiť? Ako je možné, že denne umierali stovky detí, žien a mužov len preto, lebo sa „previnili“. Previnili sa svojou vierou a svojím presvedčením. Tým, že sa narodili s inou farbou pleti, alebo rozprávali inou rečou.
V úcte a piete k tisíckam zavraždených a potupených ľudí nebudem písať, že je kniha skvelá, alebo vynikajúca. Kniha podáva obraz danej doby, neskresľuje, neobviňuje. Prosí. A dvíha varovný prst, aby sa už nič podobné nezopakovalo. Nech bez obáv prežívame prvé lásky a sklamania, vychovávame naše deti a vnúčatá. Tešíme sa z každodenných radostí, nech nás trápia každodenné starosti. Bez bolesti, bez strachu zo zajtrajšieho dňa. Bez obavy, že tých, ktorých milujeme a na ktorých nám záleží už nikdy neuvidíme. Prečítajme si knihu a zamyslime sa!“

 

(Iveta Janíková, produktový špecialista Martinus.sk)

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, martinus.sk
Odporúčame