Eurovíkend vám dobije baterky: 3 zaujímavé destinácie s krásnou prírodou a dobrými cenami

Eurovíkend

Predĺžený víkend môžete využiť na spoznávanie nových krajín (Zdroj: GettyImages)

Aj vás zmáha jarná únava a potrebujete do života nový impulz? Vyberte sa na eurotrip. Krátky výlet, ideálne predĺžený víkend, v niektorej z európskych destinácií vás dobije baterkami na dlhé obdobie.

Ako si ale zvoliť to správne miesto? Paríž, Londýn, Barcelona alebo bližšia Praha a Viedeň sú známe azda všetkým. Aj preto sme pre vás vybrali tri zaujímavé krajiny, ktoré nepatria k prvoplánovým destináciám. Ktorá možnosť vás zaujala najviac?

Očarujúce Slovinsko

Na križovatke hlavných európskych kultúrnych a obchodných ciest sa nachádza krajina, ktorú si v zahraničí často zamieňajú s tou našou. Slovinsko láka na krásne prírodné scenérie, rozmanité chute aj more. Autom ste v hlavnom meste Slovinska z Bratislavy za 4,5 hodiny. Pozrieť si však môžete aj:

  • Jazero Bled – podľa mnohých ide o najkrajšie miesto v Slovinsku. Pohľad na modré jazero a kostol postavený na ostrove uprostred jazera vás dostane.
  • Hrad Predjama ak vás zaujíma to naj z celého sveta, toto miesto nevynechajte. Hrad Predjama je najväčším jaskynným hradom na svete. Neobíďte ani jaskyňu Predjama, ktorá je súčasťou tohto komplexu.
  • Pirana ak vám chýba more, vyberte sa do letoviska Piran. Staré uličky, mestské hrady a Jadranské more tvoria neodolateľnú kombináciu.
Zaujme vás viac Jazero Bled alebo prímorská oblasť Pirana? (Zdroj: unsplash.com/Pavol Svantner)

Autentické Macedónsko

Macedónsko je skvelé v tom, že si môžete vybrať, či si kúpite lacnú letenku alebo sadnete do auta a urobíte si dlhší výlet. Z Bratislavy ste v hlavnom meste Skopje za približne 10 hodín. Ponúkne vám autentickú a v mnohých oblastiach aj nezabudnuteľnú dovolenku. Čo vidieť?

  • Skopje učaruje vám samotné centrum mesta. Je plné fontán, sôch a histórie. Nachádza sa tam aj opevnenie, ktorého história siaha až do roku 4000 p. n. l.
  • Mramorové jazero neďaleko mesta Prilep v obci Belovodica sa nachádza lom zaplavený vodou. Cesta sem je náročná, ale stojí to za to. Biely mramorový obklad lomu a čistá voda priam lákajú na okúpanie sa.
  • Ochrid pevnosť Samouil, kostol svätého Klementa a nádherné jazero by ste pri prehliadke Macedónska určite nemali vynechať. Doprajte si pritom dobrý obed v niektorej z blízkych reštaurácií a razom zabudnete na akékoľvek starosti.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
10 zaujímavostí o Japonsku: Prepitné ich uráža, na Vianoce jedia fast food – a kedy nesmú plávať?
Historické centrum Skopje je nádherné (Zdroj: unsplash.com/Pavol Svantner)

Neprebádané Albánsko

Podľa viacerých je Albánsko neobjaveným klenotom Európy. Láka na krásne pláže, more, hory a nízke ceny. Vhodnejšou alternatívou, ako sem ísť, je letecká doprava. Autom by vám to z Bratislavy zabralo až 14 hodín. Vynechať by ste nemali viacero miest, napríklad:

  • Tirana nájdete tu zdobenú mešitu z 18. storočia ale aj 35 metrov vysokú hodinovú vežu. Z nej je azda ten najkrajší výhľad na mesto. V meste nechýbajú ani ZOO a botanická záhrada.
  • Kaňon Holtës ak patríte k milovníkom prírody a turistiky, tento kaňon by ste nemali vynechať. Zaujme aj fakt, že táto atrakcia je úplne bezplatná.
  • Národný park Divjakë-Karavasta odskočte si od Jadranského mora pozrieť „Albánske safari“. Nachádza sa tu množstvo druhov vtáctva, ktoré migruje z Afriky do Európy a naopak. Poteší vás pohľad na plameniaky aj pelikány.
Albánsko vás v mnohých oblastiach príjemne šokuje (Zdroj: unsplash.com/Yves Alarie)

Eurotrip a turistika 

Pri ceste do zahraničia nezabudnite na cestovné poistenie.  Ak patríte k cestovateľom, ktorí radi objavujú hory alebo vyhľadávajú aktívny oddych a športové vyžitie, popremýšľajte nad poistením do hôr alebo úrazový poistením. Júlske Alpy v Slovinsku sú ideálne aj pre náročnejších trekerov. Ľudoprázdne macedónske hory sú rajom pre peších turistov a Albánsko vás zase očarí panenskými horami a malebnými dedinkami.

Ktorá z týchto krajín vás najviac láka?

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame