10 zaujímavostí o Japonsku: Prepitné ich uráža, na Vianoce jedia fast food – a kedy nesmú plávať?

Zaujímavosti o Japonsku

S krajinou vychádzajúceho slnka sa spája množstvo prírodných krás a bohatá kultúra (Zdroj: Freepik/tawatchai07)

Japonsko je ostrovný štát s bohatou históriou. Vyniká tiež vďaka jedinečnej kultúre, rozmanitosti či futurizmu, ktorý sa odráža v technológiách. Tieto a ďalšie lákadlá sú dôvodom, ktorý do krajiny vychádzajúceho slnka každoročne pritiahne milióny ľudí z celého sveta.

V prípade, že hľadáte inšpiráciu, kam si zakúpiť letenku, pustite sa do čítania. Vybrali sme pre vás 10 zaujímavostí, ktoré vám možno vyrazia dych. Jednou z nich môže byť napríklad to, že ak Japonci pri pití nápoja alebo jedení polievky nahlas sŕkajú, dávajú tak najavo, ako veľmi im dané jedlo chutí. Veríme, že vám nasledujúce riadky rozšíria vaše vedomosti a bude vám vďaka nim Japonsko oveľa bližšie. Čím je teda táto krajina taká špeciálna?

1. Krajina hôr

Keď sa povie Japonsko, mnohým zrejme ako prvé napadne pulzujúce Tokio. Pravdou však je, že až 80 % povrchu Japonska zaberajú veľhory. Najvyšším vrchom je hora Fujisan, čo v preklade znamená babička. Dokonca sa tu nachádza až 100 aktívnych sopiek. Japonsko tiež tvorí približne 7 000 ostrovov, aj keď obývaných je iba 421 z nich. V každom prípade, na týchto spomínaných kúskoch zeme žije až 97 % obyvateľstva.

(Zdroj: unsplash.com/Manuel Cosentino)

2. Národ poverčivých

Iba máloktorý národ verí na povery tak ako Japonci. Zrejme to pramení aj z ich kultúry, ktorá je plná povier a zvykov. Pre mnohých Japoncov je bežné veriť tomu, že aj neživé predmety majú dušu. Dokonca môžu mať podľa nich nadprirodzenú silu, ktorú nazývajú kami. Legendy sú súčasťou ich rozprávok aj kníh, a tak sa s nimi oboznamujú aj tie najmenšie deti. Vedeli ste napríklad, že ak podľa Japoncov vidíte ráno pavúka, znamená to pre vás šťastie? Ak však pavúka vidíte v noci, pravdepodobne vás postihne nešťastie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Našimi očami: Pri návšteve Rajeckých Teplíc si pribaľte turistické topánky a nenechajte si ujsť tieto výhľady!

3. Vianočné jedlo, ktoré by ste nečakali

Iba približne 1,5 % národa sa hlási ku kresťanstvu, no napriek tomu Vianoce oslavuje oveľa viac ľudí. Je to pre nich symbol stretávania sa priateľov a rodiny, ale tiež obdarovávania sa darčekmi. K Vianociam aj u Japoncov neodmysliteľne patrí dobré jedlo. To tradičné vianočno-japonské je vyprážané kura zo známej siete rýchleho občerstvenia.

4. Gejše sa postupne premieňajú na raritu

Neodmysliteľnou súčasťou Japonska sú gejše. Pôvodne túto rolu preberali na seba muži. Všetko sa ale zmenilo zhruba po roku 1780, kedy sa gejšami začali stávať výhradne ženy. Toto povolanie je vnímané ako umelecká činnosť, napriek tomu sa gejše vytrácajú z japonskej kultúry. Dnes sa tomuto remeslu venuje iba zhruba 1000 žien.

5. V reštauráciách ušetrite na prepitnom

Zatiaľ čo na Slovensku sa považuje za neslušné nenechať v reštaurácii obsluhe žiadne prepitné, v Japonsku je to presný opak. Peniaze nad rámec účtu by ich mohli veľmi uraziť, pričom dôvod je úplne jednoduchý. Japonci sú presvedčení, že každý z nich je ohodnotený za svoju prácu spravodlivo a presne tak, ako má byť. Svoju prácu sa snažia tiež robiť najlepšie, ako vedia. Prepitné môžu vnímať ako náznak toho, že buď podľa vás zarábajú málo alebo im naznačujete, že by svoju prácu mali robiť lepšie.

6. Symbolom krásy je bledá pokožka

Obrovský rozdiel medzi Európanmi a Japoncami je vo vnímaní krásy. V krajine vychádzajúceho slnka je za absolútnu krásu považovaná bledá pleť. Aj preto tam ženy používajú kozmetiku, ktorá im ju má pomôcť vybieliť. Samozrejmosťou je tiež používanie prípravkov s vysokým ochranným faktorom alebo nosenie slnečníka.

Zaujímavé je, že v Japonsku nájdete tiež iba minimálny počet tatérskych salónov. Dokonca vás s tetovaním nepustia ani na niektoré verejné miesta ako je napríklad plaváreň alebo posilňovňa.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ktorá je vaša zasľúbená krajina podľa zverokruhu? Zistite, kde by ste našli šťastný život
(Zdroj: unsplash.com/Nick Wood)

7. Jar je tým najkrajším obdobím

Milióny ľudí sa vydávajú na spoznávanie Japonska práve na jar, najmä kvôli festivalu Hanami. Ten je na počesť kvitnutia Sakúr, pričom tieto stromy sú pýchou krajiny. A my sa tomu vonkoncom nečudujeme. Ružové čerešňové stromy sú naozaj nádherné! Stihnúť tento festival si však vyžaduje poriadnu dávku dobrého plánovania. Sakury totiž kvitnú iba 2 týždne z celého roka.

(Zdroj: unsplash.com/Yu Kato)

8. Smutné miesto samovrahov

Aj keď je Japonsko 11. najnavštevovanejšou krajinou sveta, nie všetci tam cestujú kvôli spoznávaniu prírodných krás alebo histórie. Niektorí sa sem vydávajú za účelom ukončiť svoj život. V Japonsku sa totiž nachádza les Aokigahara, kde každý rok spácha samovraždu približne 100 ľudí. A domáci veria, že na tom mieste zostávajú duše mŕtvych.

9. Krajina dlhovekosti

Ak by ste hľadali krajinu, v ktorej žije najväčší počet ľudí nad 100 rokov, museli by ste ísť práve do Japonska. Aj preto má prezývku nielen krajina vychádzajúceho slnka, ale tiež krajina dlhovekosti. Priemerná dĺžka života tu je 84,5 roka, čo je zhruba o 10 rokov viac ako je priemerný vek na Slovensku. Viac sa tam dožívajú ženy ako muži, no ich recept na dlhovekosť nie je známy.

(Zdroj: unsplash.com/Jezael Melgoza)

10. V škole sa učia domácim prácam

Vzdelávanie je mimoriadne dôležité. Japonci sa však neučia iba tradičné predmety, ako je domáci alebo cudzí jazyk a matematika. Školstvo ich oveľa viac pripravuje do bežného života. Znamená to, že sa deti učia vnímaniu poriadku a osvojovaniu si bežných zručností. Patria sem domáce práce, ako je napríklad utieranie prachu, varenie, vytrhávanie zeminy alebo zametanie podláh.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Perla Atlantiku si získa srdcia všetkých cestovateľov: Takéto úchvatné výhľady nájdete iba na Madeire

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame