Ak chcete krásnu a mladistvú pleť, musíte dodržiavať pravidlá: Tento produkt ide na tvár vždy posledný!

Denná rutina pleť

Aby kozmetické produkty fungovali, treba ich nanášať v správnom poradí (Zdroj: GettyImages)

Naša pleť od určitého veku vyžaduje dôslednejšiu starostlivosť a zvyčajne si nevystačí len s denným a nočným krémom. Aj vám sa však občas zdá, že hoci používate aj rôzne masky a séra, účinok nie je dostatočne viditeľný? Možno je chyba v tom, ako tieto produkty používate. Ich správne poradie je totiž v starostlivosti o pleť veľmi dôležité.

Človek môže mať množstvo kvalitnej kozmetiky, do ktorej investoval nemálo peňazí. Ak ju však nepoužíva správnym spôsobom, môže narobiť viac škody ako úžitku. Inak povedané, z kozmetiky nevyťaží maximum a pripravuje sa tak o účinky cenných zložiek.

Najskôr ľahké, potom hutné 

Prvým a najzákladnejším pravidlom pri aplikácii kozmetiky je začínať vždy tým, čo je ľahké a tekuté. Najskôr teda treba na pleť naniesť jemné produkty na vodnej báze, až potom husté, hutné a ťažké prípravky, ako sú krémy a oleje. Dôvod je prostý: redšie receptúry nedokážu preniknúť cez hutnejšie textúry. Olej dokonca vytvára na pokožke akúsi bariéru a neprenikne cezeň v podstate nič.

Denná rutina v starostlivosti o pleť

Každodenná starostlivosť o pleť by mala byť zameraná na ochranu pred vonkajšími vplyvmi, ako sú znečistenie ovzdušia a slnečné žiarenie. Chýbať by v nej preto nemalo sérum s antioxidantmi, hydratačný krém a opaľovací krém. Začínať by sme mali očným krémom. Ak očný krém použijeme až po dennom kréme, účinné zložky cez bariéru nepreniknú do pokožky, a to by bola škoda.

Po očnom kréme by malo nasledovať sérum, pretože má nižšiu molekulovú hmotnosť ako krém a obsahuje zložky, ktoré potrebujú pôsobiť hlboko v pokožke. Je dôležité venovať pozornosť aj tomu, čo sérum obsahuje. Niektoré zložky totiž navzájom posilňujú svoje účinky. Napríklad vitamín E a kyselina ferulová zosilňujú účinky vitamínov C a E, zatiaľ čo tie lepšie korigujú tmavé škvrny, keď sú pod opaľovacím krémom, a preto sú ideálne na každodenné použitie.

Po sére by mal nasledovať hydratačný krém s ochranným faktorom (SPF), prípadne hydratačný krém a naň opaľovací krém. Je dôležité, aby sa pred nanesením mejkapu SPF úplne vstrebal, preto treba počkať aspoň 5 minút.


Mohlo by vás zaujať: Kozmetické prípravky skrývajú možné nebezpečenstvo: Na čo si dať pozor?


Nocou ku kráse

Noc je ideálny čas na to, aby si naša pleť oddýchla a zregenerovala sa. Pomôcť jej môžeme prípravkami, ktoré obsahujú kyselinu glykolovú alebo retinol, či už to bude v podobe krémov, sér alebo olejov. Alfou a omegou večernej starostlivosti o pleť je jej dôkladné očistenie, teda odstránenie mejkapu a nánosov nečistôt.

Potom by sme mali pokračovať podobne ako pri rannej rutine – pridaním očného krému a séra. Kým ideálnym sérom na deň je ten s obsahom vitamínu C, na noc by sme mali siahnuť po sére s retinolom. V začiatkoch však treba určitú opatrnosť: kým pleť na retinol nie je zvyknutá, môže dôjsť k podráždeniu, preto by počiatočná koncentrácia retinolu mala byť čo najnižšia. Je tiež možné retinolové sérum striedať s inými sérami, napríklad s obsahom peptidov a niacinamidov.

Po sére je vhodné naniesť na pleť nočný hydratačný krém, ktorý máva obvykle bohatšie zloženie a konzistenciu ako denný krém. Pleťový olej sa odporúča naniesť na tvár ako posledný. Jeho aplikácia v inej fáze by neumožnila ostatným produktom preniknúť do pokožky.

Dajte pleti čas

Ak to s množstvom produktov preženieme, na pokožke sa nám môžu tvoriť žmolky. Znamená to, že naša pleť nevstrebala niektoré prípravky a starostlivosť o ňu treba upraviť. Rozhodne neplatí, že čím viac toho na seba dáme, tým lepší bude účinok. Dbať treba aj na to, aby použité produkty zodpovedali typu pleti, napríklad mastné oleje určite neprospejú pokožke s rozšírenými pórmi a so sklonom k akné.

Niekedy však postačí len počkať. Pleť je totiž ako špongia, potrebuje čas, aby sa produkty do nej vstrebali a začali pôsobiť. Než teda pristúpite k ďalšiemu kroku svojej kozmetickej rutiny, počkajte, aby si pokožka z naneseného prípravku zobrala presne toľko, koľko potrebuje.Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame