Krajšia pleť, menej stresu aj bolestí: Skúste účinky infrasauny

Sauna

thinkstockphotos.com

O blahodarných účinkoch saunovania ste už určite počuli a väčšina z vás si ho zrejme vyskúšala na vlastnej koži. Poznáte ale všetky pozitívne účinky infrasauny na vaše zdravie? Infračervené žiarenie vám uľaví napríklad od bolesti aj stresu.

Infračervené žiarenie

Infračervené lúče sú z pohľadu liečenia najúčinnejšie. Lúče sú schopné preniknúť do tela v hĺbke 4 mm – 4 cm.  Ich zohrievací účinok sa vyvíja vo svalových vláknach aj vnútorných orgánoch. Následkom je zvyšovanie pulzu  a zrýchlenie tlkotu srdca, čím sa zlepšuje vaša kondícia a posilňuje srdce.

Potením v infrasaune sa zbavujete aj tuku a cholesterolu, pretože sa rozpúšťajú počas saunovania. Potením sa z tela vylučujú aj ťažké kovy, ktoré nie sú schopné vylúčiť naše obličky a pľúca ako sú olovo, nikel, meď, sodík a podobne.

Liečivé účinky tepla

Infrasauna má pozitívny vplyv na váš organizmus a preto sa teší čoraz väčšej obľube. K najvýznamnejším benefitom infrasauny patrí:

  • zmiernenie bolesti – teplo znižuje prah senzitívny bolesti na voľných nervových zakončeniach
  • zlepšuje imunitu a kondíciu – infrasauna sa osvedčila hlavne pri astme, artróze, nespavosti aj rôznych kožných ťažkostiach
  • prevencia voči chorobám – pôsobí preventívne napríklad voči chrípke
  • znižuje stuhnutosť svalov a kĺbov – prehriatie kĺbov znižuje ich stuhnutosť a uvoľňuje svalstvo
  • odbúranie stresu – saunovanie vás zbaví stresu a poskytne vám relax a tým aj psychickú pohodu
  • detoxikácia organizmu – potením v saune sa zároveň zbavujete aj toxických látok vo vašom tele
  • zmierňuje migrénu a eliminuje jej výskyt
  • zmierňuje opuchy
  • znižuje nepríjemný telesný pach

Mohlo by vás zaujať: Zahrejte sa a relaxujte: Poznáte pravidlá správneho saunovania?


Saunovaním ku kráse

Infrasauna prospieva nie len vášmu zdraviu, ale aj kráse. Saunovanie v infrasaune podporuje prekrvenie pokožky, hĺbkovo ju čistí a zbavuje ju nečistôt. Po návšteve infrasauny bude pokožka mäkká, jemná, hebká a krásna.

Ak trpíte akné, ekzémom, alebo sa na vašom tele nájdu popáleniny či jazvy? Ich vzhľad sa môže zlepšiť aj vďaka infrasaune. Tým, že sa tkanivo do hĺbky prehreje pomôže aj v boji proti celulitíde a zlepší vzhľad pokožky.

Za zmienku určite stojí aj fakt, že v saune môžete spáliť počas 30 minút až 600 kalórií. Všetko závisí od toho, ako sa potíte.  Ak v saune vypotíte približne 1 000 g potu, zbavíte sa spomínaných 600 kalórií. Nesmiete ale zabúdať na dopĺňanie tekutín, ideálne sú minerálne vody.

Ako na to?

Predtým ako si začnete užívať účinky infrasauny by ste mali vypiť väčšie množstvo minerálnej vody. Pred saunovaním sa môžete osprchovať a zvýšiť tým intenzitu potenia. Začať by ste mali s 20-30 minútovým pobytom v saune. Keď už budete zvyknutí na 30 minútový pobyt, môžete zvýšiť teplotu pri saunovaní, prípadne si ho predĺžiť na 40 minút.  Po skončení kúri nezabudnite doplniť tekutiny a minerálne látky.

Vypotiť sa v infrasaune je vhodné 1-2 krát do týždňa. Dĺžka saunovania by mala byť 30-40 minút pri teplote 50-60˚C. Kúra je jednorazová a neopakuje sa ako pri fínskej saune.  Po skončení saunovania je vhodná vlažná sprcha, ideálne s jemnou masážou problémových partií tela.

Infrasauny nájdete v rôznych welness centrách, masážnych salónoch či hoteloch. Cena za 30 minút v infrasaune sa pohybuje okolo 5-8€.


Mohlo by vás zaujať: Infrasauna poteší milovníkov tepla či pomôže zdraviu: A môžete ju mať aj v byte


Nie je vhodná pre každého

Aj napriek mnohým pozitívnym účinkom nie je sauna vhodná pre každého. Vyhnúť by sa jej mali tehotné ženy a malé deti. Pokiaľ užívate lieky, trpíte zápalom alebo máte akútne poranenia infrasaunu by ste navštíviť nemali, iba ak po konzultácií s vašim lekárom. Komplikáciou sú aj kardiovaskulárne ochorenia.


Vyskúšali ste už účinky infrasauny na vlastnej koži? Napíšte svoje skúsenosti ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame