Vták roka 2024 je už známy: Vzácny druh bol na pokraji vyhynutia, dnes jeho populácia narastá

vták roka 2024 sokol kobcovitý

Sokol kobcovitý je sociálny druh vtáka a páry hniezdia v kolóniách (Zdroj: Wikimedia Commons/Andy Morffew)

Sokol kobcovitý je vták roka 2024. Slovenská ornitologická spoločnosť (SOS)/BirdLife Slovensko vybrala práve tohto dravca, aby poukázala na dôležitosť jeho ochrany. Ornitológovia spozorovali v pondelok (29. 4.) návrat prvého sokola kobcovitého na svojom pravidelnom hniezdisku v Chránenom vtáčom území Sysľovské polia. Jedince trávia zimu v Afrike a na ceste späť na Slovensko prekonajú viac ako 7000 kilometrov. Informovala o tom SOS/BirdLife Slovensko.

Vták roka 2024 je zaujímavý nezvyčajným sfarbením

Cezhraničná spolupráca troch krajín v oblasti ochrany tohto vzácneho vtáčieho druhu prináša svoje úsilie. „Sokol kobcovitý bol ešte nedávno u nás na hranici vyhynutia. Vďaka aktivitám na jeho záchranu sa v súčasnosti môžeme tešiť z malej populácie na lokalite, ktorá je tiež na hranici, a to troch krajín – Slovenska, Rakúska a Maďarska,“ povedal Tomáš Veselovský z Ochrany dravcov na Slovensku. Vďaka slovensko-maďarskému projektu LIFE Steppe on border čaká na sokoly viac ako 200 nových búdok. „Vlastné hniezda si totiž sokoly nestavajú, využívajú predovšetkým búdky a hniezda krkavcovitých vtákov,“ doplnil.

Jozef Ridzoň z SOS/BirdLife Slovensko priblížil, že okrem hniezdnych búdok sa v území podarilo zvýšiť rozlohu pestrých travinno-bylinných porastov, tzv. biopásov, a úhorov celkovo aktuálne na 52 hektárov. „Sú to ostrovčeky biodiverzity v inak intenzívne využívanej poľnohospodárskej krajine. Cieľom je založiť druhovo bohaté plochy poskytujúce dostatok potravy pre sokoly kobcovité, ktorá je v porovnaní s inými dravcami veľmi špecifická,“ uviedol Ridzoň. Vysvetlil, že sokoly sa živia predovšetkým koníkmi, kobylkami, vážkami a drobnými hlodavcami. V minulom roku zaznamenali ornitológovia 20 párov, ktoré odchovali 46 mláďat. Sú výnimočné sfarbením, majú červeno-oranžové nohy.

Ján Gúgh zo SOS/BirdLife Slovensko poukázal na kampaň Vták roka, ktorú vyhlasujú s cieľom priblížiť verejnosti vtáčie druhy, ktoré sú ohrozené, a predstaviť možnosti ich pomoci a záchrany. Kampaň nemá len informatívny charakter, ale jej súčasťou sú rôzne aktivity, často aj v spolupráci s verejnosťou, s cieľom pomôcť vtáčích druhom.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Nový okruh obľúbenej cyklotrasy vás povedie po stopách histórie: Prepojí dva krásne hrady

„V roku 2023 tak prebehla masívna pomoc dudkom chochlatým v podobe stoviek inštalovaných búdok na hniezdenie, v roku 2022 v spolupráci poľnohospodármi zas aktivity na zlepšenie podmienok pre výskyt jarabice poľnej,“ podotkol.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk, TASR
Odporúčame