Nový okruh obľúbenej cyklotrasy vás povedie po stopách histórie: Prepojí dva krásne hrady

Milovníkov bicyklovania poteší nové prepojenie cyklotrás (Zdroj: Freepik/ wavebreakmedia_micro)

Patríte medzi fanúšikov bicyklovania a radi vyhľadávate zaujímavé cyklotrasy? Potom vás určite poteší projekt Bevlava, ktorý chce prepojiť Trenčiansky hrad a hrad Brumov na českej strane hranice. Nová trasa má potenciál stať sa unikátnym medzinárodným cyklistickým okruhom.

Spoločný projekt, ktorý je súčasťou Operačného programu Interreg V-A SR – ČR, spojí cyklotrasy vybudované na slovenskej a českej strane hranice. Informovala o tom Sláva Gajdošíková z komunikačného oddelenia Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK).

„Z Trenčianskeho hradu sa cyklisti odvezú až do Nemšovej po cyklotrase vybudovanej v rámci projektu Na bicykli po stopách histórie. Ide o dlhodobo najobľúbenejšiu cyklotrasu v TSK, na ktorej sčítače zaregistrovali v minulom roku viac ako 228 000 jázd bicyklom. V Nemšovej táto cyklotrasa nadväzuje na cyklotrasu Bevlava.“

Podľa jej slov sa Bevlava teší rovnako veľkej obľube aj za hranicami. V Brumove – Bylniciach bolo zaregistrovaných za rok 2023 viac ako 84 000 cyklojázd. Česi dokončujú úseky v katastri obce Svatý Štěpán, pričom prvý odovzdajú do užívania na jar tohto roku. Na druhom prebieha stavebné konanie a vysporiadanie pozemkov. K prepojeniu cyklotrás chýba ešte 300-metrový úsek v katastri obce Sidonie. Zatiaľ sa dá táto časť bezpečne prejsť po existujúcej nespevnenej komunikácii.

V budúcnosti by sa na cyklotrasu Bevlava mohlo napojiť aj Združenie obcí Púchovskej doliny. Začiatok cyklotrasy by bol v Púchove, kde by sa napojila na Vážsku cyklomagistrálu, a koniec v obci Střelná. Takýmto prepojením by vznikol unikátny, asi 80-kilometrový medzinárodný cyklistický okruh.


Patrí bicyklovanie medzi vaše koníčky?

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame