Kontaktné ZOO na Slovensku: Príďte pohladiť a nakŕmiť exotické zvieratká!

Otec s deťmi pri levoch v ZOO

Navštívte s deťmi kontaktné ZOO (Zdroj:tatralandiaubytovanie.sk)

Návštevy zoologických záhrad nás často neprestanú baviť ani v dospelosti, pretože pohľad na rôznorodé živočíchy, ktoré obývajú našu zem, je vždy uchvacujúci a poučný. V špeciálnych kontaktných ZOO si divoké zvieratá môžete navyše pohladkať a nakŕmiť. Kto má odvahu, určite tejto možnosti neodolá. Prinášame vám zoznam niekoľkých takýchto ZOO, ktoré máme na Slovensku. Urobte si do nich výlet s deťmi!

ZOO Kontakt, Liptovský Mikuláš

Spiace tigre
Takéto krásne tigre vás budú čakať v Zoo Kontakt (Zdroj:zookontakt.sk)

Ide asi o najznámejšiu kontaktnú ZOO. Uvidíte tu tigre, levy, opice, lamy, či kengury. Prehliadky sprevádza vyškolený personál, pripravený zodpovedať akékoľvek otázky. Okrem návštevy obľúbených zvierat, môžete využiť aj množstvo atrakcií a zaujímavých podujatí pre celú rodinu. Program na celý deň zaistia detský vláčik, loďky a obrovské pieskovisko, či koncert alebo diskusný večer v amfiteátri.  Za návštevu stojí tiež susediaca Motýlia záhrada alebo Tatrapolis, kde sú vystavené miniatúry svetoznámych stavieb.

Malkia Park, Orechová Potôň

Čierne pumy vo výbehu
Pozoruhodné pumy v Malkia Parku (Zdroj:megaubytovanie.sk)

Jedná sa o občianske združenie, ktoré poskytuje útočisko najmä mačkovitým šelmám, ktoré pochádzajú z cirkusov, iných zoologických záhrad, či od súkromných osôb. Tie by už v divokej prírode neprežili, no na tomto mieste nájdu všetko, čo potrebujú. Nakŕmiť a pohladkať si môžete aj zebry, ťavu, somáriky, lamu, kozy ovce alebo vodnú hydinu. Lákadlom je aj safari jazda a trampolínové ihrisko pre deti.

Minifarma, Lubina

Deti kŕmia teliatko fľaškou
Vyskúšajte si nakŕmiť mláďatká (Zdroj:zvedavci.sk)

Obec Lubina sa nachádza v okrese Nové Mesto nad Váhom. Tešiť sa na vás budú miniatúrne hospodárske zvieratká, ale aj lesné zvieratá, maxi sliepky a maxi králiky. Okrem bežného kŕmenia si môžete vyskúšať nakŕmiť zvieracie mláďatká z fľašky, deti si môžu zajazdiť na koníkovi, alebo sa zúčastniť tematických akcii. V areáli sa nachádza aj vodné ihrisko, rozprávkové domčeky, či oddychové miesto pre rodičov.

Zveropark, Revištské Podzámčie

Vláčik v zveroparku
Zvezte sa v Zveroparku na vláčiku (Zdroj:dromedar.sk)

Neďaleko Žarnovice nájdete Zveropark, kde môžete obdivovať hospodárske, lesné a tiež cudzokrajné zvieratá. Vidieť tu môžete viac ako 40 druhov, napríklad losy mokraďové, jeleňov, líšky, emu. Park ponúka tiež zákutie s vodopádikmi, jazero plné rýb, či lúku, kde sa dá piknikovať. Čas môžete stráviť aj opekaním pod holým nebom, či rybárčením. K ďalším atrakciám patrí jazda ZveroKUKom, detské ihrisko, razba mincí, skákacie centrum alebo hasičský trenažér.

Minizoo – gazdovský zverinec, Turčianske Kľačany

Ovca
V Gazdovskom zverinci spoznáte hospodárske zvieratá (Zdroj:sorger.sk)

V tejto minizoo sa stretnete s typickými domácimi zvieratkami. Každý výbeh je označený tabuľkou, ktorá vám prezradí viac informácii o jednotlivých zvieratkách. Obyvateľmi dvora sú prasiatka, poník, kravičky, kozy, ovce, králiky a tiež sliepky, morky a pávy.

Wild Park, Veľká Lomnica

Koláž fotiek z Wild Park Resort
Wild Park Resort ponúka množstvo zážitkov (Zdroj:tatrytravel.sk)

Hoci nejde vyslovene o ZOO s priamym kontaktom, niektoré zvieratká sa dajú pohladiť. Park je zameraný na ochranu ohrozených druhov a tvorí súčasť Wild Park Resortu, ktorý ponúka exotické ubytovanie pod Vysokými Tatrami.  Nachádza sa tu 40 druhov zvierat a živočíchov, atrakcie pre deti a prekrásny park ponúkajúci dokonalý relax. Pre verejnosť sú k dispozícii prehliadky dvoch vzdelávacích programov vo forme komentovaných kŕmení zvierat a ďalšie zaujímavosti z oblasti starostlivosti o mačkovité šelmy. Tieto programy prebiehajú počas víkendov a je nutné ich objednať dopredu s dostatočným časovým predstihom, po dohode je však možné sa ich zúčastniť aj počas týždňa.


Zdroj: plnielanu.sk,.minifarma.sk, zveropark.sk, malkiapark.sk, soger.sk, zookontakt.sk, odzadu.startitup.sk
Odporúčame