Hrozí vám predčasná smrť? Výskumy hovoria, ktoré faktory dvíhajú prst vysoko nahor

starší muž

Čo zvyšuje riziko predčasnej smrti? (Zdroj: GettyImages)

Možno je to už otrepaná fráza, ale niet nad zdravie. Mnohí z nás si to uvedomujú až v momente, kedy im hrozí reálne nejaký zdravotný problém, niečo ich bolí alebo sa stane nešťastná udalosť v rodine. Našťastie, dnes už veda a výskumy postúpili tak ďaleko, že vieme zabrániť aj predčasnej smrti. Ako na to?

Základom je viesť aktívny život

Hovorí sa, že hrobárovi treba upiecť z lopaty. Platí to doslovne. Na to, aby sme mu však mohli utiecť potrebuje posilňovať našu kondičku. 14 rokov sa vedci venovali výskumu spojenému s neaktívnym trávením voľného času. Zistili, že ľudia, ktorí majú sedavú prácu a ešte okrem toho sedia vo voľnom čase ďalších šesť a viac hodín, sú vysoko ohrozený predčasnou smrťou.  Desivo vyznieva aj fakt, že u žien je riziko predčasného úmrtia pri neaktívnom trávení voľného času vyššie až o 40 %. U mužov je o rovných 20 %.

Sedavé zamestnanie bolo problémom u mnohých ľudí ešte pred pandémiou spôsobenou novým koronavírusom. Dnes, kedy trávime najviac času vo svojich domácnostiach, naberá tento fakt nové rozmery.

Doprajte si kvalitný spánok

Nie nadarmo sa odporúča dodržiavať pravidelný režim a sním spojený aj spánok. Pokiaľ patríte k ľuďom, ktorí chodia do postele až neskoro v noci, mali by ste spozornieť. Podľa štúdie vedcov z dvoch britských univerzít, hrozí predčasná smrť až o 10 % viac tým ľuďom, ktorí radi ponocujú. Nejde pritom iba o zanedbateľný výskum. Títo vedci totiž skúmali až 433-tisíc ľudí po dobu 6 a pol roka.

Vzdať by ste sa mali fajčenia

Samuel Preston, jeden z popredných demografov v Spojených štátoch amerických, predstavil už pred pár rokmi zaujímavé zistenia zo štúdie o vysvetlení rozdielnych úrovní dlhovekosti v krajinách s vysokými príjmami. Štúdia sa zameriavala na identifikáciu príčin dlhovekosti a snažila sa pochopiť, prečo sú rozdiely medzi USA a ďalšími skúmanými krajiny pre jednotlivcov starších ako 50 rokov. Zahŕňala spolu 10 krajín vrátane USA.  Zahŕňala pritom nasledujúce faktory:

  • systém zdravotnej starostlivosti
  • nerovnosť
  • sociálnu integráciu a sociálnu interakciu
  • fajčenie
  • obezitu
  • fyzickú aktivitu
  • a hormonálnu substitučnú liečbu

Ukázalo sa, že najvýraznejší faktor vysvetľujúci rozdiely v dĺžke života boli fajčenie a obezita. V rokoch 1945 až 1985 USA spotrebovali najviac tabaku na obyvateľa v západnom svete. Preston tiež uviedol, že fajčenie vysvetľuje približne 80 % rozdielu v dlhovekosti u žien vo veku 50 rokov medzi USA a deviatimi ďalšími národmi.

Pozor na neúmyselné chudnutie

Už z textu uvedeného vyššie vyplýva, že obezita patrí medzi jeden z najvýraznejších faktorov vedúcich k predčasnej smrti. Zmeniť životný štýl a zhodiť niekoľko kilogramov bude rozhodne správnou cestou. Pozor by ste si však mali dať na to, ak vám kilogramy začnú pomaly ubúdať samé.

Štúdia zverejnená v časopise The BMJ ukázala, že strata hmotnosti v strednom veku alebo v neskorej dospelosti môže zvýšiť riziko predčasného úmrtia, najmä pokiaľ ide o srdcové choroby. „Neúmyselné chudnutie môže byť známkou základných stavov, ako je cukrovka alebo rakovina,“ uviedol autor An Pan, profesor na lekárskej fakulte Tongji.

Ako to vyriešiť?

To však nie je rozhodne všetko. Je všeobecne známe, že okrem vyššie uvedených záverov z viacerých výskumov, patria medzi ďalšie problémové faktory aj nezdravé stravovanie. S tým popíjanie sladených či energetických nápojov, ktoré majú vplyv na naše srdce. Na zdraví nám nepridáva ani znečistené ovzdušie, alkohol či samota. Ďalším, o nič menej dôležitejším bodom, je aj stres, ktorému sa hovorí tichý zabijak.

Skúste sa zamyslieť nad tým, ako vyzerajú vaše dni. Odporúčame vám, aby ste si svoje činnosti zapisovali a to aj s dĺžkou ich trvania. Zrazu možno zistíte, že väčšinu dňa iba presedíte či už pred televíziou alebo s knižkou v ruke. Zmeňte to, kým je čas. Pridajte do svojho dňa aspoň krátke cvičenie, niekoľkominútový pobyt na čerstvom vzduchu, prechádzku a vyskúšajte aj zdravšiu kuchyňu. Aspoň 1x za dva týždne si doprajte ryby a naopak, zo svojho jedálnička vynechajte z času na čas mäso a múku.

Nezabúdajte ani v týchto časoch riešiť pravidelnú preventívnu prehliadku. Vďaka nej môžete predísť mnohým problémom!


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

 

Zdroj: plnielanu.sk, idnes.cz, ncbi.nlm.nih.gov, topky.sk/ČTK, CNN,
Odporúčame