Koncoročné bolesti hlavy: Takto s nimi zatočíte!

Bolesti hlavy

photl.com

Blíži sa koniec roka a s ním predvianočný stres nielen v súkromí, ale aj v práci. Máte pocit, že vám od všetkých tých povinností vybuchne hlava? Nie ste v tom sami. Množstvo ľudí nimi trpí aspoň raz do týždňa. A keďže ich nevidieť, ešte sa k tomu často aj stretávajú s prevracajúcimi očami svojho okolia… Vyskúšajte zopár tipov ako s nimi zatočiť!

Bolesti hlavy môžu mať rôzny štart. Možno ho vypátrať aj podľa toho, ako nás hlava vlastne bolí. Ak ide o bolesť, ktorú možno prirovnať zatĺkaniu klincov do živého, máme väčšinou dočinenia s migrénou. Tú podľa vedcov vyvolávajú preťažené stuhnuté svaly alebo nepravidelná životospráva. Tak schválne, koľko ráz vás bolesti hlavy prepadli po ťažkom dni, počas ktorého ste vysedeli pri počítači dieru v jednej polohe alebo ste o hlade a o smäde pobehovali  celý deň s ťažkou taškou na ramene? Spoznávate sa v tom? Potom isto budete vedieť, čo nasleduje – pocit, že sa vám hlava rozletí na tisíce malých kúsočkov, ktoré už nikto nikdy nezloží. A k tomu triaška, potenie a pocity na zvracanie…


Tiež by vás mohlo zaujať: Cvičením proti Alzheimerovi: Potrápte svoj mozog!


Stačilo utrpenia!

Ak ste takéto niečo zažili už aspoň 2 razy, určite by ste mali o tom ísť povedať svojmu lekárovi. Ten vás môže vybaviť najúčinnejšou prvou pomocou – liekmi. Je vždy dobré mať po ruke viac možností. A najbližšie môžete skúsiť odraziť útok aj takto:

  • Začnite tichom a suchým teplom – ideálne sú elektrické vankúše, ktoré priložíte na miesto, odkiaľ bolesť vychádza. Zväčša je to oblasť krčnej chrbtice, či temena a spánkov.
  • Pokračujte vlažnou vodou – nalejte si ju do fľaše a cez slamku ju pomaly usrkávajte. Dávajte pozor na to, aby ste jej nevypili naraz veľa. To by mohlo váš žalúdok priviesť k štrajku, ktorému sa pokúšame vyhnúť.
  • Posledným riešením je tabletka a posteľ.

Tiež by vás mohlo zaujať: Cítite sa „pod psa“? Dajte jesennej depresii navždy zbohom!


Ako migrénu predbehnúť?

Za pokus stojí naučiť sa pravidelne jesť a piť a dávať si pozor na svalstvo. Takže pravidelne cvičiť, nezabúdať na strečing a mať na pamäti, že preťažovanie tela si môže vybrať priveľkú daň. Bohužiaľ občas sa tomu vyhnúť nedá a tak treba byť na možnú nepríjemnú návštevu radšej vždy pripravený.


Tiež by vás mohlo zaujať: Liek na stres alebo bolesti chrbta: Pomôcť vám môže šiatsu masáž


Iné bolesti hlavy

Hoci nie sú až také intenzívne ako migréna, tiež vedia poriadne potrápiť. Najčastejšie ich spôsobuje chrípka, prechladnutie, ochorenia dutín a v neposlednom rade aj vydýchaný vzduch. Preto je veľmi dôležité pravidelne vetrať, najlepšie nárazovo. A počas choroby je najlepšie na bolesti hlavy zaútočiť teplom. Vyskúšajte naparovanie nad slanou vodou, ktoré vám uvoľní dutiny alebo teplé suché i mokré obklady – možno budete prekvapení, že si s bolesťou poradia omnoho rýchlejšie ako zaužívané kocky ľadu. Bolesti hlavy môže spôsobovať aj nedostatok tekutín, takže dbajte na pravidelné pitie – najlepšie vody alebo čaju. Ak máte nízky tlak, pomôcť môžu nápoje s obsahom kofeínu.

Zdroj: photl.com, photl.com, Pippa
Odporúčame