Ružové vodičské preukazy končia v roku 2023 platnosť: Čo treba urobiť, ak ich stále vlastníte?

Myslite na výmenu vodičáku

Myslite na výmenu vodičáku (Zdroj: GettyImages)

Ružové vodičské preukazy, ktoré boli vydávané od vzniku SR do apríla 2004 platia iba do konca roka 2023. V tomto roku skončí ich platnosť. Polícia bude verejnosť na zmenu priebežne upozorňovať s dostatočným časovým predstihom. O výmenu môžu držitelia takýchto preukazov požiadať už teraz. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Nový vodičský preukaz si môžete vyžiadať na ktoromkoľvek oddelení dokladov. „Žiadateľ je povinný predložiť vodičský preukaz, o ktorého výmenu žiada,“ upozornila hovorkyňa. Starý vodičský preukaz je potrebné odovzdať na pracovisku Policajného zboru, v ktorom občan požiadal o nový, a to najneskôr v čase vydania nového dokladu.

„Žiadosť o výmenu vodičského preukazu do 30 dní je spoplatnená správnym poplatkom 6,50 eura,“ uviedla Bárdyová. Na žiadosť je možné vyhotoviť vodičský preukaz do dvoch pracovných dní, pričom správny poplatok predstavuje štvornásobok bežnej sumy, teda 26 eur.

Počet vydaných vodičských preukazov, vydávaných od 1. januára 1993 do 30. apríla 2004, na Slovensku predstavuje podľa hovorkyne okolo 380-tisíc kusov.

Ružový vodičský preukaz má splatnosť 31.12.2023 (Foto: Minv.sk/Plnielanu.sk)

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame