Sťažené podmienky jazdy počas jesene: Polícia upozorňuje, na čo si dávať na cestách pozor

Muž a žena v aute

Jazdite počas jesene bezpečne (Zdroj: Freepik/Yanalya)

Policajti upozorňujú na sťažené podmienky jazdy v tomto ročnom období. Keďže je jeseň už tu, vodičov varujú pred migrujúcou lesnou zverou či nepriaznivým počasím a zároveň vyzývajú na opatrnosť na cestách. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru, Denisa Bárdyová.

Na vyznačených úsekoch dajte nohu z plynu

Najmä jelenia zver, ktorá má v tomto období ruju, sa pri cestách najčastejšie objavuje v ranných hodinách, ako aj večer či počas dopravných špičiek.

Najčastejšie úseky sú označené aj príslušnou dopravnou značkou upozorňujúcou na zvýšený výskyt zveri. V týchto úsekoch odporúčame, zvlášť za zníženej viditeľnosti, jazdiť pomalšie a predvídavo,“ zdôraznila Bárdyová.

So zrazeným zvieraťom nemanipulujte

Policajti taktiež radia, aby sa nevyhýbali vysokou rýchlosťou zvieraťu, ktoré sa dostane na vozovku. „Následky šmyku totiž môžu byť oveľa horšie ako samotná zrážka so zvieraťom, to platí najmä pri jazde po diaľnici,“ podotkla hovorkyňa.

Pri prípadnej zrážke so zvieraťom sa ho určite nedotýkajte a ani ho nepresúvajte do auta, ale výstražne vyznačte cestu a zavolajte príslušníkov policajného zboru. „Ak zrazíte poľovnú zver a tá tvorí prekážku v cestnej premávke, označte ju výstražným trojuholníkom,“ ozrejmila Bárdyová.

Myslite na reflexné prvky

Zvýšenú pozornosť venujte počas jesene aj nepriaznivému počasiu a adekvátnemu osvetleniu. „Mali by viac využívať stretávacie osvetlenie ako prvky denného svietenia, ktoré robia vozidlo viditeľným iba spredu. Stretávacie svetlá však umožnia, aby vás dobre videli aj vodiči za vami,“ spresnila hovorkyňa.

Počas jesene sa začína skôr stmievať, preto ak ste účastníkom cestnej premávky ako chodec či cyklista, dbajte na to, aby ste boli dobre viditeľní. „Prechádzajte cez cestu na miestach na to určených, vyhýbajte sa rizikovým úsekom, nepreliezajte zábradlia, neriskujte. Reflexné prvky použite na strane tela, ktorá je privrátená k vozovke,“ dodala.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Uvažujete nad tým, že na dovolenku vezmete aj svojho psa? Toto musíte vedieť pred cestou

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame