Ako pomôže hĺbková stimulácia mozgu pri Parkinsonovej chorobe? V jednej z Košických nemocníc skúšajú novú metódu!

pacient leží na posteli, záber na oxymeter

Ako nový spôsob liečby pomôže pacientom s parkinsonom? (Zdroj: Freepik/DCStudio)

Na liečbu Parkinsonovej choroby sa využíva okrem iného aj metóda hĺbkovej stimulácie mozgu. Lekári v košickej Univerzitnej nemocnici Loiusa Pasteura (UNLP) však ako prví na Slovensku začali využívať novú tzv. bezrámovú implantáciu tohto systému, ktorá je pre pacienta výrazne komfortnejšia a rýchlejšia. Prvý takýto zákrok uskutočnili vo štvrtok.

Išlo o náročnejší zákrok

„Zákrok je pre pacienta menej invazívny, komfortnejší a rýchlejší, pacient nemá počas neho hlavu pevne fixovanú v ráme,“ uviedol Vladimír Kaťuch – prednosta neurochirurgickej kliniky nemocnice. Doterajšia metóda vkladania elektród a neurostimulátora trvala približne šesť hodín, nový spôsob skrátil dĺžku operácie zhruba o polovicu. Výkon vďaka novému spôsobu prebehol rýchlejšie, bez komplikácií a pacient sa má dobre.

Zavedenie elektród do mozgu patrí k jednému z náročnejších neurochirurgických výkonov. Špecialistom v UNLP pomáhajú aj najmodernejšie prístroje s navigačnými systémami, ktoré umožňujú presne nájsť anatomické štruktúry mozgu.

Pacient je počas operácie pri vedomí 

Vkladanie elektród prebieha v lokálnej anestézii a pacient je tak po celú dobu pri vedomí preto, aby priebežne kontrolovali jeho motorické a vnímacie schopností. „Musí napríklad vymenovať všetky mesiace v roku alebo hýbať rukou podľa pokynov. Po zavedení elektród nasleduje implantácia neurostimulátora pod kľúčnu kosť, ktorá už prebieha v celkovej anestézii,“ uviedol prednosta kliniky.

Operácie sa zúčastnil aj neurochirurg David Krahulík z českej Fakultnej nemocnice Olomouc, kde ako prví v Európe a celkovo druhí na svete začali využívať bezrámovú implantáciu systému hlbokej mozgovej stimulácie. Novú metódu celosvetovo odštartovali lekári v USA.

Terapiu hradí poisťovňa

Tento druh hĺbkovej stimulácie mozgu je určený pre pacientov, ktorým nezaberá klasická liečba pomocou liekov. Po jej spustení dochádza k výraznému zlepšeniu kvality života pacientov. „V praxi to vyzerá tak, že neurostimulátor zavedieme pod kľúčnu kosť, odkiaľ je spojený s mozgom pacienta pomocou tenkých elektród. Neurostimulátor následne sníma mozgové signály, na základe ktorých terapiu nastavíme a vyhodnotíme jej účinnosť,“ priblížil Matej Škorvánek z neurologickej kliniky.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Zvýšený výskyt kliešťov či komárov: Toto je dôvod, ktorý stojí za nárastom počtu prenášaných ochorení!

Liečba je plne hradená zdravotnými poisťovňami, a okrem Parkinsonovej choroby je využiteľná aj na liečbu iných ochorení, napríklad dystónie, tremoru či epilepsie. Parkinsonova choroba je druhým najčastejším neurodegeneratívnym ochorením. Podľa odhadov ňou na Slovensku trpí približne 15 tisíc ľudí. S pribúdajúcim vekom narastá jej výskyt, a to najčastejšie u ľudí nad 50 rokov.

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame