Najväčší adventný veniec na Slovensku: Ako dlho trvala jeho výroba a ktorej obci sa tento úspech podaril?

advent Košeca

Prvá adventná sviečka rozsvietená na najväčšom adventnom venci na Slovensku (Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa)

Slovenský rekord v tvorbe čo najväčšieho adventného venca zlomili v nedeľu v obci Košeca, okres Ilava. Veniec, ktorý tamojší obyvatelia vytvorili, má priemer 36 metrov a 20 centimetrov. Potvrdil to zástupca Slovenskej knihy rekordov Igor Svítok.

Rekord už nedrží obec Miloslavov

Akciu nazvali Adventný amfiteáter. Na okrúhlom obvodovom múre amfiteátra vytvorili súvislú vrstvu čačiny s vianočnými ozdobami a umiestnili tam štyri sviečky. Prvú z nich zapálili v nedeľu. „Doterajším držiteľom rekordu bola obec Miloslavov, vlani tam pripravili adventný veniec o priemere 17,85 metrov,“ priblížil Svítok.

Krásny výsledok dvojtýždňového úsilia

Starosta Košece Radomír Brtáň dodal, že veniec tvorili 14 dní a pomáhali pri tom miestni obyvatelia. „Sú na ňom stovky ozdôb, každý, kto mohol, niečo doniesol. Sviečky na venci dosahujú výšku 1,5 metra a krásne ho dopĺňajú,“ uviedol.

Slováci sú čoraz lepší

História rekordov adventných vencov sa podľa Svítoka začala písať v roku 2006. Vo Svätom Jure mal veniec priemer osem metrov a dosahoval do výšky štyri metre. V Ilave ten istý rok urobili veniec, ktorý mal priemer 12,3 metra, bol však inštalovaný na zemi. „Vtedy Ilavčanom ušiel o chlp aj zápis do Guinnessovej knihy svetových rekordov,“ poznamenal.

 

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame