Najkrajšie slovenské vianočné piesne a koledy: Pustite si ich k pečeniu alebo len tak, pre radosť!

Najkrajšie slovenské vianočné piesne

Najkrajšie slovenské vianočné piesne (Zdroj: GettyImages)

Kým rádiá ovládnu americké hity ako All I want for Christmas od Mariah Carey, klasická odrhovačka od Wham! Last Christmas alebo podmanivé hlasy Franka Sinatru, Chrisa Rea a Michaela Bubblého, vyčarte si vianočnú náladu adventnými piesňami, ktoré znejú v ľubozvučnej Slovenčine a ktorých význam nemusíte len hádať. Zostavili sme pre vás zoznam tých najlepších vianočných piesní, ktoré vám spestria pečenie medovníkov, zdobenie stromčeka, aj Štedrý večer.

Lojzo a Meky Žbirka: Každý deň budú vraj Vianoce

Najhranejšia a najobľúbenejšia slovenská pieseň pochádza z dielne Mariána Kochanského, ktorý ju nahral spoločne s Miroslavom Žbirkom v roku 1991.

Darinka Rolincová: Vtedy sú Vianoce

Pieseň v roku 1983 nahrala vtedy len jedenásťročná Darinka Rolincová. Autormi skladby sú Peter Hanzely (hudba) a Peter Guldan (text), o ktorom sa dá povedať, že dnes úspešnú divu Daru objavil. Pieseň vyšla na albume Keby som bola princezná Arabela.

Tublatanka: Poďme bratia do Betlehema

V roku 1993 vydala skupina Tublatanka album Poďme bratia do Betlehema, v ktorom ponúkla rockovú úpravu viacerých vianočných piesní. Najúspešnejšou sa stala práve Poďme bratia do Betlehema.

IMT Smile – Najkrajšie Vianoce

Text piesne napísal na podnet Ivana Táslera textár Vlado Krausz v roku 2010.

Pavol Habera, Karel Gott, Peter Dvorský: Svet lásku má

Pesničku zložil Pavol Habera na svoj vianočný album, ktorý v roku 1996 nahrával so Slovenskou filharmóniou pod vedením dirigenta Ondreja Lenárda.

Tichá noc, svätá noc

Tichá noc, svätá noc je jedna z najznámejších kolied sveta, ktorá bola preložená do vyše tristo jazykov. Text piesne napísal kaplán Joseph Mohr v roku 1816, o dva roky neskôr k nej učiteľ a organista Franz Xaver Gruber skomponoval melódiu. Po prvýkrát ju uviedli v kostole sv. Mikuláša v Oberndorfe pri Salzburgu 24. decembra 1818. Dnes je z kaplnky známa turistická atrakcia.


Mohlo by vás zaujať: Najkrajšie vianočné piesne: Ako vznikli a v čom spočíva ich čaro?


Tichá noc, svätá noc v podaní speváčky Janais:

Rolničky, rolničky (Jingle bells)

Pôvodne americká pieseň dostala podobu v mnohých ďalších jazykoch. Originál napísal v roku 1850 James Pierpoint ako pieseň na Deň vďakyvzdania pre deti v nedeľnej škole.

Rolničky, rolničky v podaní skupiny Senzus:

K ďalším typickým vianočným koledám patria aj Nesiem vám noviny, Búvaj, dieťa krásne alebo Narodil sa Kristus Pán.

Bonusy: Vianoce by snáď neboli Vianocami bez Popolušky.

Iveta Bartošová: Tři oříšky

Karel Gott: Kdepak ty ptáčku hnízdo mášZdroj: plnielanu.sk
Odporúčame