ROZHOVOR Ako funguje moderná škôlka založená na tradíciách? Deti učíme samostatnosti, majú vlastnú záhradu so záhonmi

Škôlka Zlatá Brána

Alternatívna škôlka Zlatá Brána deti vedie k samostatnosti a uvedomelosti (Zdroj: Simona Princová)

Dopyt po kvalitnom predškolskom vzdelávaní rastie aj na Slovensku, trnavská škôlka Zlatá Brána je toho príkladom. Ako funguje moderná škôlka, založená na tradíciách a prvkoch alternatívnej pedagogiky? Odpovedá riaditeľka PhDr. Erika Princová.

V čom je vaša škôlka v porovnaní so štandardnými, štátom zriaďovanými inštitúciami, iná?

V škôlke tvoríte nový koncept vzdelávania, ktorého cieľom je harmonický rozvoj dieťaťa.

Z akých skúseností a filozofií čerpáte?

Ovplyvnila nás hlavne filozofia M. Ďuríčkovej, ktorá vo svoje Zlatej bráne hovorí o sociálnej nevyspelosti mladých ľudí. V minulosti sa deti totiž už od malička začleňovali do života a pracovného kolobehu, boli jeho súčasťou. Umožňoval to jednoduchý spôsob života, ktorý v porovnaní so súčasnosťou oveľa zrozumiteľnejší a prostejší.

Zložitosť dnešného života nás prinútila vymedziť deťom iba určité priestory, témy, oblasti, dôsledkom čoho je pomalšie sociálne dozrievanie mladých ľudí. Našou snahou je preto zapojenie detí do celého pracovného a životného kolobehu a vychovať tak samostatné, vedomé bytosti.

V čom je vzdelávanie detí v Zlatej Bráne pokrokové?

Pri rozvíjaní osobnosti dieťaťa používame inovačné efektívne spôsoby učenia sa dieťaťa – prvky Montessori a Waldforskej pedagogiky. Taktiež pôsobíme na dieťa komplexne a rozvíjame všetky časti kultúrnej gramotnosti dieťaťa. Využívame aj metódy aktívneho učenia sa subjektu so získavaním praktických skúseností, ktorých výsledkom je, že dieťa získa konkrétne kompetencie v každej oblasti.

Aké vedomosti a znalosti dieťa nadobudne počas „štúdia“ v škôlke? V čom bude mať náskok oproti deťom z tradičnej škôlky?

Nemyslím si, že naša škôlka je nejaká výnimočná a nadpriemerná. Pokiaľ však rodič rozumie tomu, že kultivácia osobnosti dieťaťa je dôležitá, tak potom je naša škôlka dobrá voľba. Pripravuje dieťa na život ako taký.

Súčasťou škôlky je aj veľká permakultúrna záhrada. Čo všetko tu deti o prírode učíte a ako podporujete ich vzťah k prírode?

Permakultúra sa stáva každodennou súčasťou života detí v hre, vo vzdelávaní, v objavovaní, v tvorení, v rozvoji prosociálneho cítenia. Budovanie permakultúry spolu s deťmi ich prirodzene podporuje vážiť si ľudí, organizmy, prírodné zdroje. Deťom ukazujeme, ako vytvoriť funkčné zázemia, ktoré podporujú rozvoj všetkých spomenutých oblastí. Majú k dispozícii vlastné vyvýšené záhončeky, jahodovú pyramídu, bylinkovú špirálu…

Pri tvorbe konceptu ste sa inšpirovali slovenským folklórom a knihou Zlatá brána. Aké konkrétne aktivity organizujete pre deti na podporu tradícií, folklórneho a národného cítenia?

Prostredníctvom tradičných slovenských riekaniek, pesničiek a hier sa deti učia kultivovať svoj jazykový prejav. Spoznajú tradičné hudobné nástroje a remeslá. Samozrejme, nebudú chýbať aj ľudové tančeky a piesne. Pod vedením skúsenej lektorky u detí rozvíjame lásku k folklóru. V spolupráci s DFS Trnavček budeme pripravovať tradičné pásmo zvykov na veľkonočné, vianočné obdobie, letné aj jesenné sviatky. Okrem folklóru máme pre deti pripravené aj rôzne iné aktivity ako hravé tai chi, detskú jogu, zdravé nôžky, cudzie jazyky, pohybové krúžky a iné. Zameriavame sa aj na emočnú oblasť, detské meditácie — takzvaný emočný kompas.

Deti u vás hrávajú aj mnohé zabudnuté slovenské detské hry. O ktorých je reč?

Sú to ešte hry našich starých materí ako napr.: „O kuričku“, „Hra na húsky“, „O reťaz, o reťaz“, „O bránu“, „Čížiček, čížiček“, „O slepú babu“, „Ani-Ani-Anička“ a mnohé iné.

Pod jednou strechou organizujete aj vzdelávacie aktivity pre dospelých.

Pre dospelých a rodičov pripravujeme kurzy a workshopy zamerané na témy ako permakultúra, prírodné staviteľstvo, výživa podľa piatich elementov, fytoterapia, výchova dieťaťa, harmonizačné cviky a pobyt v relaxačnej pyramíde a ďalšie prednášky zamerané na osobnostný rozvoj.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

 

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame