K rodinnému podniku sa vrátil z Austrálie: Príbeh Emilových sadov vás chytí za srdce

Emilove sady.

Samozber možno vyzerá jednoducho, ale skrýva sa za tým kopa roboty. Zdroj: Emil Schultz

Emil Schultz strávil celé detstvo so sestrami v ovocnom sade, o ktorý sa s láskou staral jeho otec. Už vtedy si toto miesto zamiloval a dnes sú Emilove sady najväčším rodinným ovocinárstvom na Slovensku.

Jeho cesta však nebola priamočiara, naopak. Istý čas ho viac ako práca v sade lákala kariéra profesionálneho futbalistu. Jeho kariéru však pomerne skoro ukončilo zranenie. „Mojim rodičom som bol vtedy vďačný za to, že ma nenásilne viedli k ovocinárstvu,“ dodáva Emil. Práve oni ho totiž nasmerovali na Strednú záhradnícku školu v Malinove a neskôr na vysokú školu SPU v Nitre.

Keď sa Emil pozerá do minulosti, v určitom zmysle je zázrak, že je späť na Slovensku. Ešte na vysokej škole prerušil štúdium a išiel na jazykový pobyt do Austrálie. Táto krajina si ho získala, spoznal aj svoju manželku, preto o návrate domov veľmi neuvažoval. Pri práci na záhradách iných si však uvedomil jednu zásadnú vec. „Až v Austrálii som pochopil, že pracovať na svojom a budovať niečo pre ďalšie generácie je poslanie a že to chcem robiť,“ opisuje Emil Schultz.

„Keď sa pred devätnástimi rokmi naskytla príležitosť odkúpiť sad do vlastníctva, otec za mnou ako 62-ročný priletel do Austrálie, kde sme sa dohodli, že do toho pôjdeme,“ dodáva. Jeho otec sa o sady miestneho družstva vždy staral ako o vlastné. V Dvoroch nad Žitavou vybudoval jeden z najväčších a najmodernejších ovocných sadov vo vtedajšom Československu a toto miesto mal „v krvi“. Emil zas v Austrálii pracoval na miestnych ovocinárskych farmách a domov prišiel plný elánu a nových myšlienok.

Samozbery plné zážitkov

„Otec bol uznávaný odborník, ktorý vedel vypestovať kvalitné ovocie, ale, bohužiaľ, časy medzi rokmi 2004 a 2010 nevedel pochopiť a stráviť. Príchod obchodných reťazcov nás postavil do ťažkej pozície. Keď sme chceli prežiť, museli sme na situáciu reagovať.“ Tak vznikli samozbery, ktoré videli Schultzovci na svojich cestách po ovocných sadoch v Európe.

Na prvý pohľad možno samozber vyzerá jednoducho, ale za šťavnatými jahodami či červenými jablkami sa skrýva kopa roboty. Táto dlhá cesta sa začína rezom v prípade jabĺk a okopávaním v prípade jahôd. „Nasleduje spustenie závlahy, protimrazová ochrana, hnojenie a ochrana proti škodcom a chorobám. Samozber je potom už len taká čerešnička na torte,“ hovorí Emil Schultz.

„Začali sme jahodami a neskôr jablkami. Iba počas jedného mesiaca samozberu jahôd nás navštívi 8- až 10-tisíc ľudí. Sú radi, že môžu stráviť čas v prírode, a my sme vďační, že si vážia našu tvrdú prácu.“ Popri samozbere, ktorý sa v Emilových sadoch začne už o pár týždňov, sa návštevníci môžu občerstviť aj v bufete a užiť si rôzne atrakcie.

Emilove sady.
Iba počas jedného mesiaca samozberu jahôd nás navštívi 8- až 10-tisíc ľudí, prezradil Emil Schultz. Zdroj: Archív Emila Schultza

Ovocie priamo k dverám

Okrem zberu si môžete ovocie objednať priamo domov aj v e-shope Emilovesady.sk, ktorý funguje na platforme Shoptet. „Veľkou výhodou je aj to, že v online priestore si môžeme ceny určovať sami. Nerobí to za nás nejaký obchodník, ktorý by nás do niečoho neustále tlačil a vyhrážal sa nám sankciami.“

Aktuálne čas dodania ovocia nepresiahne 48 hodín, pričom cieľom je dodať ho ideálne do 24 hodín. „Naše ovocie balíme do špeciálne vyvinutých obalov tak, aby sa nepoškodilo a vydržalo transport kuriérmi,“ vysvetľuje Emil. V e-shope dostanete aj ich vlastné destiláty či prírodné šťavy bez pridania konzervačných látok, vody a enzýmov. Najobľúbenejšie sú však vďaka dlhoročnej tradícii stále broskyne na zaváranie. „Kúpou nášho ovocia či výrobkov podporujú ľudia slovenských pestovateľov a región. Spoluvytvárajú hodnoty, ktoré netvoríme len na jeden či dva roky, ale na celé desaťročia.“

Profesionálny e-shop na Shoptete

Ako domov pre svoj e-shop, prostredníctvom ktorého dnes predáva ovocie, si Emil Schultz vybral platformu Shoptet. Vďaka nej si zvládne za pár dní založiť e-shop každý aj bez programátorských zručností. Emil Schultz je jedným z desaťtisícov ľudí, ktorí vďaka Shoptetu založili alebo rozšírili svoje podnikanie.

„Najprv sme mali e-shop na inej platforme, ale tá už nestíhala, a tak sme prešli na Shoptet. Potrebovali sme zjednodušiť a zrýchliť procesy, keďže záujem o naše ovocie a výrobky sa neustále zvyšuje,“ prezrádza Emil.

Aktuálne je ich cieľom predávať 80 % produkcie jabĺk vďaka e-shopu, čo je veľká výzva, no nie je to nemožné. „Verím, že sa nám to do päť rokov podarí, a dúfam, že nám k tomu pomôže aj Shoptet.“

Založte si e-shop na Shoptete aj vy

Shoptet.
E-shop na Shoptete si viete založiť úplne jednoducho. Zdroj: Shoptet

 

Zdroj: PR článok
Odporúčame