Ten čas ale letí: Meg Ryan oslavuje päťdesiatku!

Meg Ryan

SITA

Vo svojom najslávnejšom období bola americká herečka Meg Ryan (50) ideálnou predstaviteľkou romantických filmových hrdiniek. Blonďatá a modrooká herečka so sladkým úsmevom sa však nebála experimentovať a vyskúšala si aj roly vzdialené romantickým schémam. Svoj tieň však prekročiť nedokázala a nad jej ďalšou kariérou sa na prahu päťdesiatky vznášajú otázniky. Herečkám v tomto veku totiž Hollywood príliš atraktívnych rolí neponúka a minulá sláva v tejto továrni na sny nič neznamená.

Meg Ryan sa narodila 19. novembra 1961 vo Fairfield v americkom štáte Connecticut. Keď mala 15 rokov, opustila jej matka rodinu a vydala sa hľadať šťastie ako divadelná herečka. O Meg a ďalšie tri deti sa musel starať otec, profesor a tréner na strednej škole. Citová väzba na matku však bola v prípade Meg natoľko silná, že neskôr prijala jej dievčenské meno. Z Margaret Mary Emily Anne Hyre sa tak stala Meg Ryan.

Divadlu sa venovala už na strednej škole a pokračovala aj pri štúdiách žurnalistiky v New Yorku. Skúšala sa uplatniť v reklamách a v televízii. Nakoniec ju do sveta filmu uviedla matka, ktorá sa medzitým stala hereckou agentkou a svojej dcére sprostredkovala v roku 1981 rolu v poslednom filme známeho Georgea Cukora, Bohatí a slávni.


Tiež by vás mohlo zaujať: 10 hviezd, ktoré starnú s noblesou


Kasový trhák Top Gun z roku 1986 nielenže katapultoval medzi filmové hviezdy Toma Cruisa, ale tiež upozornil na Meg Ryan vo vedľajšej úlohe manželky pilota. Naozajstný vstup medzi hollywoodsku smotánku však prišiel o tri roky neskôr. Úspešná romantická komédia Keď Harry stretol Sally jej priniesla prvú nomináciu na Zlatý glóbus a zároveň ju zaradila do hereckej škatuľky trochu obyčajné, ale sympatické „dievčatá od vedľa“.

Nezostala v nej však natrvalo a postupne dostala na plátne príležitosť byť priateľkou rockovej legendy Jima Morrisona, alkoholičkou či pilotkou vojenského vrtuľníka.


Tiež by vás mohlo zaujať: Tajomstvo kuchyne Emmy Tekelyovej: Čo varí najradšej?


Rozhodujúci krok do hereckej špičky sa jej ale podaril opäť v romantickej komédii režisérky Nory Ephron Samotár v Seattli (1993). Spojenie Meg Ryan a Toma Hanksa v hlavných úlohách sa osvedčilo natoľko, že rovnaká režisérka si ich vybrala o päť rokov neskôr do podobne ladeného filmu o stretnutí predavačky detských kníh a majiteľa knižného supermarketu s názvom Láska cez internet.

Ryan vďaka nemu získala zatiaľ poslednú nomináciu na Zlatý glóbus a tiež okrúhlych 10 miliónov (v ďalších rokoch jej honorár vyskočil až na 15 miliónov dolárov) do spoločnej rodinnej pokladnice, ktorú zdieľala s hercom Dennisom Quaidom. Spoznali sa pri nakrúcaní filmu Vnútorný vesmír (1987) a ich vzťah neskončil s poslednou klapkou, ale pokračoval až k svadobnému obradu. V roku 1992 sa im narodil syn Jack.

Zlomom sa pre Meg stalo nakrúcanie filmu s príznačným názvom Životná skúška (2000), kedy sa stretla s charizmatickým Austrálčanom Russellom Crowom. Následný románik sa obaja aktéri ani nesnažili skrývať, a tak nakoniec podal Quaid žiadosť o rozvod. Súd mu vyhovel v júni 2002, to už ale vzťah Meg a Russella vyhasol. Od tej doby herečka vystriedala niekoľko známostí, stáleho partnera však hľadá zatiaľ márne. V januári 2006 adoptovala čínske dievčatko Daisy.


Tiež by vás mohlo zaujať: Romantika u Adyho Hajdu: Manželku čakám s večerou a vínom!


V poslednom období hviezda Meg Ryan postupne bledne, na role romantických dievčat sa už vekovo nehodí a veľký ohlas nezískali ani jej pokusy o žánrové vybočenie, ako bol eroticky ladený thriller Piková trojka (2003) od režisérky Jane Campion. Okrem neho ju mohli filmoví fanúšikovia vidieť napríklad vo filme Ring voľný (2004), v ktorom si zahrala drzú manažérku boxu, ktorá sa snaží z pouličného bitkára urobiť svetového boxera.

Zdroj: SITA, SITA, ČTK
Odporúčame